O‘zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-mart kuni Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ozarbayjon hududiga uchuvchisiz uchish apparatlari bilan uyushtirilgan hujumlarni keskin qoralab, jarohat olganlarning tez fursatda sog‘ayib ketishini tiladi.
So‘nggi kunlarda Yaqin Sharq mintaqasida kuzatilayotgan keskinlikning avj olishi ko‘plab tinch aholining qurbon bo‘lishiga olib kelayotgani va jiddiy xavotir uyg‘otayotgani alohida qayd etildi.
Muborak Ramazon oyida ro‘y berayotgan bunday voqealar umuminsoniy qadriyatlarga, xalqaro normalar va davlatlarning hududiy yaxlitligi tamoyillariga zid ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi fuqarolarimizni Erondan Ozarbayjon hududi orqali xavfsiz evakuatsiya qilish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar va yaratilayotgan sharoitlar uchun Ilhom Aliyevga minnatdorlik bildirdi.
Ozarbayjon Prezidenti, o‘z navbatida, davlatimiz rahbariga do‘stona suhbat va sinovli damlarda ko‘rsatilgan qo‘llab-quvvatlov uchun alohida tashakkur izhor etdi.

Лидеры Узбекистана и Азербайджана провели телефонный разговор
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 марта провел телефонный разговор с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
В начале разговора глава нашего государства решительно осудил атаки беспилотников по территории Азербайджана, а также пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим.
В ходе беседы особо подчеркнуто, что наблюдаемая в последние дни резкая эскалация напряженности на Ближнем Востоке приводит к многочисленным жертвам среди мирного населения и вызывает серьезную обеспокоенность.
Подчеркнуто, что подобные события, происходящие в священный месяц Рамазан, противоречат общечеловеческим ценностям, международным нормам и принципам территориальной целостности государств.
Лидер Узбекистана также выразил признательность Ильхаму Алиеву за принимаемые меры и создаваемые условия для обеспечения безопасной эвакуации наших граждан из Ирана через территорию Азербайджана.
В свою очередь, Президент Азербайджана выразил особую благодарность главе нашего государства за дружеский разговор и поддержку в непростое время.