O‘zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-mart kuni Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ozarbayjon hududiga uchuvchisiz uchish apparatlari bilan uyushtirilgan hujumlarni keskin qoralab, jarohat olganlarning tez fursatda sog‘ayib ketishini tiladi.
So‘nggi kunlarda Yaqin Sharq mintaqasida kuzatilayotgan keskinlikning avj olishi ko‘plab tinch aholining qurbon bo‘lishiga olib kelayotgani va jiddiy xavotir uyg‘otayotgani alohida qayd etildi.
Muborak Ramazon oyida ro‘y berayotgan bunday voqealar umuminsoniy qadriyatlarga, xalqaro normalar va davlatlarning hududiy yaxlitligi tamoyillariga zid ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi fuqarolarimizni Erondan Ozarbayjon hududi orqali xavfsiz evakuatsiya qilish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar va yaratilayotgan sharoitlar uchun Ilhom Aliyevga minnatdorlik bildirdi.
Ozarbayjon Prezidenti, o‘z navbatida, davlatimiz rahbariga do‘stona suhbat va sinovli damlarda ko‘rsatilgan qo‘llab-quvvatlov uchun alohida tashakkur izhor etdi.

Leaders of Uzbekistan and Azerbaijan hold telephone conversation
On March 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev spoke with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
At the beginning of the conversation, the President of Uzbekistan strongly condemned the drone attacks on the territory of Azerbaijan and wished a speedy recovery to those injured.
During the call, it was particularly emphasized that the recent sharp escalation of tensions in the Middle East is leading to numerous civilian casualties and is a matter of serious concern.
It was stressed that such actions, occurring during the holy month of Ramadan, contradict universal human values, international norms, and the principles of the territorial integrity of states.
The Leader of Uzbekistan also expressed appreciation to Ilham Aliyev for the measures taken and the conditions created to ensure the safe evacuation of Uzbek citizens from Iran through the territory of Azerbaijan.
In turn, the President of Azerbaijan conveyed sincere gratitude to the President of Uzbekistan for the friendly conversation and support during this difficult time.