Toshkent – Samarqand yoʻnalishida yangi zamonaviy avtomagistral qurish loyihasi koʻrib chiqildi. Rejaga koʻra, ushbu yoʻlning umumiy uzunligi 282 kilometrni tashkil etadi. Shundan 140 kilometrlik uchastkalarda tuproqni mustahkamlash ishlari amalga oshiriladi. Loyiha doirasida 12 ta transport yechimi, 91 ta koʻprik va 16 ta yoʻl oʻtkazgich qurilishi koʻzda tutilgan.
Besh yil davomida qurilishi rejalashtirilayotgan mazkur yoʻl Ia toifali, yaʼni avtomobil yoʻllarining eng yuqori texnik va xavfsizlik standartlariga javob beradigan magistral boʻladi. Unda har biri 3,75 metr kenglikdagi sement-beton qoplamali oltita harakat tasmasi barpo etiladi. Yoʻlning loyihaviy tezligi soatiga 150 kilometr etib belgilanadi.
Shuningdek, Toshkent – Angren – Qamchiq dovoni yoʻnalishida 171 kilometrlik muqobil avtomobil yoʻli barpo etish loyihasi ham amalga oshiriladi. Ushbu yoʻlda 33 kilometrlik tonnellar hamda bir qator yirik muhandislik inshootlarining qurilishi rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga mazkur yirik loyihalar uchun ishlab chiqilayotgan moliyalashtirish manbalari va xorijiy investorlarni jalb qilish boʻyicha olib borilayotgan muzokaralar haqida axborot berildi.
Avtomagistrallarni loyihalashda zamonaviy transport muhandisligi yechimlaridan foydalanish, intellektual boshqaruv va monitoring tizimlarini joriy etish, harakat xavfsizligini taʼminlash masalalariga alohida eʼtibor qaratish lozimligi taʼkidlandi.
Taqdimotda Toshkent – Chorvoq va Urganch – Xiva yoʻllarini qurish loyihalarining borishi haqida ham maʼlumot berildi.
Shuningdek, Toshkentning yangi xalqaro aeroportini qurish loyihasining asosiy parametrlari koʻrib chiqildi. Birinchi bosqichda 208,4 ming kvadrat metrlik yoʻlovchi terminali, uzunligi 4 kilometrdan boʻlgan ikkita uchish-qoʻnish yoʻlagini barpo etish rejalashtirilgan. Shu bilan birga, yiliga 20 million nafar yoʻlovchiga xizmat koʻrsatish, soatiga 30 ta qoʻnish va uchishni taʼminlaydigan infratuzilmani yaratish hamda 169 ta havo kemasi uchun avtoturargoh tashkil etish koʻzda tutilgan.
Ayni paytda boʻlajak aeroport hududida olib borilayotgan loyiha-qidiruv ishlari va kelgusi bosqichlar toʻgʻrisida axborot berildi.
Prezidentimiz tomonidan mutasaddilarga loyihalarni texnik va iqtisodiy jihatdan puxta tayyorlash, qurilish ishlarini zamonaviy standartlar asosida tashkil etish hamda transport infratuzilmasining uzoq muddat barqaror ishlashini taʼminlash boʻyicha topshiriqlar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о ходе работы по модернизации транспортной инфраструктуры в рамках крупных проектов.
Рассмотрен проект строительства новой современной автомагистрали по маршруту Ташкент – Самарканд. Согласно плану, общая протяженность этой дороги составит 282 километра. На отдельных участках протяженностью 140 километров будут выполнены Работы по укреплению грунта. Проект предусматривает строительство 12 транспортных развязок, 91 моста и 16 путепроводов.
Дорога, строительство которой планируется завершить в течение пяти лет, станет магистралью категории Ia, что означает ее соответствие самым высоким техническим нормам и стандартам безопасности, предъявляемым к автомобильным дорогам. Будут организованы шесть полос движения с цементобетонным покрытием шириной 3,75 метра каждая. Проектная скорость составит 150 километров в час.
Также будет реализован проект строительства 171-километровой альтернативной автомобильной дороги по маршруту Ташкент – Ангрен – Камчыкский перевал. Планируется построить 33 километра тоннелей и ряд крупных инженерных сооружений.
Главе нашего государства доложено о прорабатываемых источниках финансирования и ходе переговоров по привлечению иностранных инвесторов.
Подчеркнуто, что при проектировании автомобильных дорог особое внимание следует уделять использованию современных решений в области транспортной инженерии, внедрению интеллектуальных систем управления и мониторинга, а также обеспечению безопасности дорожного движения.
На презентации также была представлена информация о ходе реализации проектов по строительству дорог Ташкент – Чарвак и Ургенч – Хива.
Наряду с этим рассмотрены основные параметры проекта строительства нового международного аэропорта Ташкента. На первом этапе планируется построить пассажирский терминал площадью 208,4 тысячи квадратных метров, две взлетно-посадочные полосы длиной 4 километра каждая. Предусмотрено создание инфраструктуры, способной обслуживать 20 миллионов пассажиров в год, обеспечивать 30 взлетов и посадок в час, а также организовать автостоянку для 169 воздушных судов.
Доложено о проектно-изыскательных работах, проводимых на территории будущего аэропорта, а также о следующих этапах реализации проекта.
Президент нашей страны поручил ответственным лицам обеспечить тщательную техническую и экономическую проработку проектов, организовать строительные работы в соответствии с современными стандартами и обеспечить долгосрочную стабильную эксплуатацию транспортной инфраструктуры.