Oʻzbekiston Prezidenti BAA Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
4-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Tomonlar oxirgi kunlarda Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyat tobora keskinlashib, nizo va ziddiyatlar avj olayotgani qattiq tashvishga solayotganini qayd etdi.
Muqaddas Ramazon oyida roʻy berayotgan bunday noxush holatlar xalqaro huquq tamoyillariga zid ekanligi hamda tinchlik-osoyishtalikka tahdid solayotgan har qanday harakatlarni zudlik bilan toʻxtatish zarurligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari ushbu murakkab damlarda Oʻzbekistonning strategik sherigi va yaqin hamkori boʻlgan Birlashgan Arab Amirliklari Rahbariyati va xalqi bilan birdam va yakdil ekanini bildirdi.
Hozirda ushbu mamlakatda boʻlib turgan Oʻzbekiston fuqarolariga koʻrsatilayotgan amaliy koʻmak, ularni Vataniga qaytarish boʻyicha olib borilayotgan choralar uchun alohida tashakkur izhor etdi.
Oʻz navbatida Amirliklar yetakchisi ushbu sinovli damlarda Oʻzbekiston Prezidentining samimiy qoʻllab-quvvatlagani, koʻrsatayotgan birodarlik hurmati va hamjihatlik ruhi uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.

Президент Узбекистана провел телефонный разговор с Президентом ОАЭ
4 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мухаммадом бин Заидом Аль Нахайяном.
Стороны отметили, что все более обостряющаяся обстановка, нарастающие конфликты и противоречия на Ближнем Востоке вызывают серьезную обеспокоенность.
Подчеркнуто, что подобные события, происходящие в священный месяц Рамазан, противоречат принципам международного права. Отмечена необходимость незамедлительного прекращения любых действий, представляющих угрозу миру и стабильности.
Глава нашего государства выразил солидарность и поддержку руководству и народу Объединенных Арабских Эмиратов, являющихся стратегическим партнером и близким другом Узбекистана.
Президент нашей страны также выразил благодарность за оказываемое практическое содействие гражданам Узбекистана, находящимся в настоящее время на территории Эмиратов, и принимаемые меры по их возвращению на Родину.
В свою очередь Президент ОАЭ выразил глубокую признательность лидеру Узбекистана за искреннюю поддержку, проявленные братское уважение и солидарность в этот непростой период.