Prezidentimiz Termizdagi etnoshaharchani koʻzdan kechirdi
Ushbu loyiha Surxondaryo tarixi, hunarmandchiligi va anʼanaviy sanʼati namunalarini namoyon etish uchun zamonaviy infratuzilmaga ega yangi madaniy maskan sifatida yaratildi.
Majmua 10 million dollarlik investitsiya hisobidan barpo etildi. Olti gektar maydonda tarixiy qiyofadagi binolar, oilaviy mehmon uyi, doʻmbira ustaxonasi, baxshichilik ekspozitsiyasi, milliy taomlar restorani, bolalar uchun oʻyin maydonchasi hamda musiqiy favvoralar qad rostlagan.
Shaharcha yiliga 180 ming nafar sayyohga xizmat koʻrsatish quvvatiga ega, bu yerda 250 nafar odamga doimiy ish oʻrinlari yaratiladi. Mehmonlar nafaqat hunarmandlarning mahsulotlarini xarid qilishlari, balki ularning ishini kuzatishlari ham mumkin.
Prezidentimiz turizm maskanida yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi, hunarmandlar bilan muloqot qilib, tashrif buyuruvchilar uchun tashkil etilgan badiiy dasturni tomosha qildi.

Президент осмотрел Этногородок в Термезе
Проект реализован как культурно-досуговое пространство с современной инфраструктурой для демонстрации истории Сурхандарьи, традиционных ремесел и искусства региона.
Комплекс был построен за счет инвестиций в размере 10 миллионов долларов. На площади в шесть гектаров возведены здания в историческом стиле, семейный гостевой дом, мастерская домбры, экспозиция искусства бахши, ресторан национальной кухни, детская игровая площадка и музыкальные фонтаны.
Городок способен обслуживать 180 тысяч туристов в год, здесь будут созданы постоянные рабочие места для 250 человек. Гости могут не только приобрести изделия ремесленников, но и наблюдать за процессом их изготовления.
Президент ознакомился с условиями, созданными в туристическом комплексе, побеседовал с ремесленниками и посмотрел подготовленную для посетителей художественную программу.