Davlatimiz rahbari Surxondaryo viloyatida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar ko‘rgazmasi hamda xorijiy investorlar bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan yirik loyihalar taqdimoti bilan ham tanishdi.
Soʻnggi yillarda viloyatda tadbirkorlik jadal rivojlanib, investorlarning hududga qiziqishi tobora ortmoqda.
Oʻtgan yili viloyat yalpi hududiy mahsulot hajmi 63,7 trillion soʻmga yetdi. Yirik sanoat korxonalari qariyb 30 taga, kichik korxonalar 4 ming 820 taga yetkazilib, 18,8 trillion soʻmlik mahsulot ishlab chiqardi. 2,1 milliard dollar qiymatidagi xorijiy investitsiya oʻzlashtirildi. Dunyoning 37 davlatiga 483 million dollarlik mahsulot va xizmatlar eksport qilindi.
Davlatimiz rahbariga taqdimot qilingan loyihalar viloyat iqtisodiyotining turli tarmoqlarini qamrab olgan. Uy-joy qurilishi, togʻ-kon sanoati va geologiya, yengil sanoat, oziq-ovqat, energetika, sogʻliqni saqlash va farmatsevtika, taʼlim, xizmat koʻrsatish hamda turizm sohalarida yangi quvvatlarni ishga tushirish nazarda tutilgan.
Umumiy qiymati qariyb 1,6 milliard dollar boʻlgan loyihalar Rossiya, Xitoy, Turkiya, Pokiston, Yaponiya, Germaniya, Hindiston, Moʻgʻuliston bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari investorlar bilan suhbatlashdi.
Shundan so‘ng jamoatchilik vakillari ishtirokida Surxondaryo viloyatida umumiy qiymati 7,1 milliard dollar bo‘lgan 44 ta loyihani ishga tushirish va boshlashga bag‘ishlangan marosim bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ramziy tugmani bosib, togʻ-kon sanoati, geologiya, yengil sanoat, mebelsozlik, oziq-ovqat, xizmat koʻrsatish va turizm sohalarida yangi loyihalarning qurilishi va faoliyatini boshlab berdi.
Jumladan, Xitoy, Turkiya, Hindiston, Pokiston, Rossiya, Tojikiston va mahalliy investorlar ishtirokida 741 million dollarlik 13 ta loyiha ishga tushirildi.
Shuningdek, Avstriya, Germaniya, Niderlandiya, Xitoy, Hindiston, Birlashgan Arab Amirliklari, Rossiya va Afgʻoniston davlatlari bilan hamkorlikda 6 milliard 300 million dollarlik 31 ta loyiha boʻyicha qurilish ishlari boshlandi.
Ushbu loyihalarning amalga oshirilishi hisobiga 18 mingta yangi ish oʻrni yaratish, 82 trillion soʻmlik sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish va buning natijasida 1 milliard 400 million dollarlik mahsulotlarni eksport qilish imkoniyati paydo boʻladi.

В ходе поездки в Сурхандарьинскую область глава нашего государства ознакомился с презентацией крупных проектов, реализуемых совместно с иностранными инвесторами.
В последние годы динамично развивается предпринимательство в Сурхандарьинской области, все более возрастает интерес инвесторов к региону.
В прошлом году объем валового регионального продукта области достиг 63,7 триллиона сумов. Число крупных промышленных предприятий увеличилось до 30, малых предприятий – до 4820, а объем производства продукции составил 18,8 триллиона сумов. Были освоены иностранные инвестиции в размере 2,1 миллиарда долларов. В 37 стран мира экспортировано продукции и услуг на 483 миллиона долларов.
Представленные главе нашего государства проекты охватывают различные отрасли экономики области. Предусматривается ввод в эксплуатацию новых объектов в сферах жилищного строительства, горного дела и геологии, легкой и пищевой промышленности, энергетики, здравоохранения, фармацевтики, образования, услуг и туризма.
Проекты общей стоимостью около 1,6 миллиарда долларов реализуются в сотрудничестве с Россией, Китаем, Турцией, Пакистаном, Японией, Германией, Индией и Монголией.
Глава нашего государства побеседовал с инвесторами.
Далее с участием представителей общественности состоялась церемония запуска реализованных в Сурхандарье проектов и начала строительства новых. Речь идет о 44 проектах на общую сумму 7,1 миллиард долларов.
Символическим нажатием кнопки Президент Шавкат Мирзиёев дал старт строительству и ввел в эксплуатацию новые проекты в области горного дела и геологии, легкой, мебельной, пищевой промышленности, услуг и туризма.
В частности, при участии местных и зарубежных инвесторов из Китая, Турции, Индии, Пакистана, России, Таджикистана запущены 13 проектов общей стоимостью 741 миллион долларов.
Кроме того, в сотрудничестве с Австрией, Германией, Нидерландами, Китаем, Индией, Объединенными Арабскими Эмиратами, Россией и Афганистаном начаты строительные работы по 31 проекту общей стоимостью 6,3 миллиарда долларов.
Реализация этих проектов позволит создать 18 тысяч новых рабочих мест, произвести промышленной продукции на 82 триллиона сумов и экспортировать товары на 1,4 миллиарда долларов.