Jarqoʻrgʻonda “Yangi Oʻzbekiston” massivi barpo etilmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jarqoʻrgʻon tumanida qurilayotgan “Yangi Oʻzbekiston” massivini borib koʻrdi.
Mamlakatimizda aholi uchun munosib yashash sharoitlarini yaratish, zamonaviy va shinam turar joylar barpo etish ishlari izchil kengaymoqda. Davlatimiz rahbarining 2021-yil 12-oktabrdagi farmoniga muvofiq, “Yangi Oʻzbekiston” massivlarining qurilishi va hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari amalga oshirilmoqda.
Zamonaviy shaharsozlik talablari asosida barpo etilayotgan shunday loyihalardan biri Surxondaryo viloyatining Jarqoʻrgʻon tumanida qad rostlamoqda.
Choʻl hududini oʻzlashtirish hisobiga bunyod etilayotgan massivning 50 gektarida 116 ta koʻp qavatli uy qurilishi rejalashtirilgan. Hozirgacha poliklinika, 180 oʻrinli bogʻcha, 330 oʻrinli maktab va mahalla binosi foydalanishga topshirilib, 68 ta uydagi 1,5 mingta xonadonga aholi koʻchib kirdi.
Shuningdek, axborot texnologiyalari va ingliz tili oʻquv markazi ish boshlagan, 7 ta mikromarkaz hamda 5 ta savdo va maishiy xizmat koʻrsatish obyekti qurilgan. Ichimlik suvi, issiqlik tarmoqlari, 3 kilometrga yaqin gaz quvuri tortilib, 250 kilovattli transformator oʻrnatilgan. 4,5 gektar yerga manzarali va mevali daraxtlar, dasht hududidagi 300 gektar maydonga esa saksovul oʻsimliklari ekilgan.
Kelgusida bu yerda yana 50 ga yaqin uy qurilishi koʻzda tutilgan. Xususan, joriy yilda yana 14 ta (280 xonadonli) koʻp qavatli uy-joy, yangi yoʻllar, koʻkalamzorlashtirish ishlari hamda istirohat bogʻi barpo etilishi rejalashtirilgan.
Tashrif chogʻida Prezidentimiz massiv hududida faoliyat yuritayotgan “Yangi yoshlar” boshqaruv servis kompaniyasining ishi bilan tanishdi. Kompaniya tumandagi 161 ta koʻp qavatli uyga xizmat koʻrsatadi, shundan 54 tasi mazkur massivda joylashgan. Hududdagi koʻp qavatli uylar tomiga 5-15 kilovattli quyosh panellari oʻrnatilgan.
Inklyuziv taʼlim har bir bolaning jismoniy yoki aqliy holatidan qatʼi nazar, maktabga borishi va sifatli taʼlim olishini taʼminlashni nazarda tutadi.
Davlatimiz rahbari massivdagi 66-maktabda yaratilgan shart-sharoitlar, xususan, nogironligi boʻlgan bolalar uchun tashkil etilgan imkoniyatlar bilan tanishdi.
Maktabda bugun 500 dan ziyod oʻquvchi taʼlim olmoqda. Nogironligi bor bolalarni zamonaviy standartlar asosida oʻqitish uchun alohida yondashuvlar joriy etilgan, 50 ga yaqin maxsus mutaxassis va pedagoglar faoliyat yuritmoqda. Maktab hovlisi, yoʻlaklar, oʻquv xonalari, ovqatlanish, muolaja xonasi hamda sport zali zarur sharoitlar bilan taʼminlangan.
Davlatimiz rahbari maktabda yaratilgan sharoitlar bilan tanishar ekan, sunʼiy intellekt, raqamlashtirish bilan bogʻliq yoʻnalishlarning yoshlar hayoti va kelajagi uchun naqadar muhimligiga eʼtibor qaratdi.
– Sunʼiy intellektga oʻqitish dasturlarini bejiz maktablar taʼlimiga joriy etmayapmiz, oʻquvchilar oliy taʼlim muassasalari, mehnat bozoriga kelajak kasblari uchun tayyor boʻlib borishlarini istaymiz, – dedi Prezident.
Shundan soʻng Prezidentimiz massivdagi xorijiy tillar va axborot texnologiyalari oʻquv markazini koʻzdan kechirdi.
6,5 milliard soʻm hisobiga barpo etilgan 400 oʻrinli majmua yiliga 2 mingdan ortiq yoshga taʼlim olish va loyihalar ustida ishlash imkonini beradi. Bu yerda 200 nafarga yaqin oʻquvchi kompyuter savodxonligi va “front-end” yoʻnalishlarini muvaffaqiyatli yakunlab, sertifikat olgan. 150 nafarga yaqin oʻquvchi IELTS imtihonlarida V2 va undan yuqori natijalarni qayd etgan. Markazda 20 ga yaqin mutaxassislar faoliyat yuritmoqda.
Davlatimiz rahbari yoshlarni ilmga yoʻnaltirish, jumladan, xorijiy tillarni oʻrgatishga qaratilgan bunday majmualar ahamiyatiga alohida toʻxtaldi.
– Bugun bunday markazlarning kelajak intilishlarini qoʻllab-quvvatlashimiz, kerak boʻlsa, ularning saʼy-harakatlarini birlashtirib, xorijiy hamkorlar bilan bogʻlashimiz lozim. Shunda ota-onalar farzandlarini ishonch bilan mana shunday markazlarda oʻqitadi, – dedi Prezident.
Koʻklam yaqinlashishi bilan hududlarda bahoriy bayram sayillarini uyushtirish anʼanaga aylangan. Prezidentimiz massivdagi sumalak saylida ishtirok etib, aholi bilan birga shodiyona kayfiyatda boʻldi, bu yerda istiqomat qilayotgan insonlarning samimiy fikrlariga quloq tutdi.
– Bugun jahon hamjamiyati Oʻzbekistonga hurmat bilan qaramoqda, xalqimiz uchun yaratilayotgan sharoitlarni koʻrib, islohotlarning samarasiga guvoh boʻlmoqda. “Yangi Oʻzbekiston” massivlari ham odamlarimiz farovon hayot kechirishi, shinam uylarda yashashi uchun barpo etilyapti. Men doim “taʼlim-taʼlim” deb bejiz aytmayapman. Bilimimiz, mana shunday bunyodkorona mehnatimiz bilan yurtimizning obroʻ-eʼtiborini yanada yuksaltirib, dunyoda munosib oʻrin egallaymiz. Surxondaryoning eli mehnatkash, tanti, bu yerda hali koʻp yangiliklarni amalga oshiramiz, – dedi Prezident.

В Джаркургане строится массив «Янги Узбекистон»
В стране последовательно расширяется работа по созданию достойных условий жизни для населения и строительству современного, комфортного жилья. В соответствии с Указом Президента от 12 октября 2021 года реализуются меры по возведению массивов «Янги Узбекистон» и социально-экономическому развитию территорий.
Один из таких проектов, осуществляемых по современным градостроительным требованиям, реализуется в Джаркурганском районе Сурхандарьинской области.
На 50 гектарах осваиваемой степи запланировано строительство 116 многоквартирных домов. На сегодняшний день введены в эксплуатацию поликлиника, детский сад на 180 мест, школа на 330 мест и здание махалли, а в 1,5 тысячи квартир в 68 домах уже заселились жители.
Также начал работу учебный центр по информационным технологиям и английскому языку, построены 7 микроцентров и 5 объектов торговли и бытового обслуживания. Подведены сети питьевого водоснабжения и теплоснабжения, проложено около 3 километров газопровода, установлен трансформатор мощностью 250 киловатт. На площади 4,5 гектара высажены декоративные и плодовые деревья, а на 300 гектарах пустынной зоны – саксаул.
В дальнейшем предусматривается строительство еще около 50 домов. В частности, в текущем году запланированы возведение 14 многоквартирных домов (на 280 квартир), строительство новых дорог, проведение работ по озеленению и создание парка отдыха.
В ходе посещения Президент ознакомился с деятельностью сервисной управляющей компании «Янги ёшлар», работающей на территории массива. Компания обслуживает 161 многоквартирный дом в районе, из них 54 расположены в данном массиве. На крышах домов установлены солнечные панели мощностью от 5 до 15 киловатт.
Инклюзивное образование предусматривает обеспечение каждому ребенку – независимо от физических или интеллектуальных особенностей – возможности посещать школу и получать качественное образование.
Глава государства осмотрел условия, созданные в школе № 66, в том числе возможности для детей с инвалидностью. Сегодня здесь обучаются более 500 учащихся. Для обучения детей с особыми потребностями внедрены специальные подходы в соответствии с современными стандартами, работают около 50 профильных специалистов и педагогов. Необходимыми условиями обеспечены школьный двор, коридоры, учебные кабинеты, столовая, спортивный зал и кабинет лечебных процедур.
Ознакомившись с созданной инфраструктурой, Президент подчеркнул значимость направлений, связанных с искусственным интеллектом и цифровизацией, для жизни и будущего молодежи.
– Мы не случайно внедряем программы обучения искусственному интеллекту в школьное образование: важно, чтобы ученики приходили в вузы и на рынок труда подготовленными к профессиям будущего, – отметил Президент.
Затем глава государства посетил учебный центр иностранных языков и информационных технологий, действующий в массиве.
Комплекс на 400 мест, построенный за счет 6,5 миллиарда сумов, предоставляет более чем двум тысячам молодых людей в год возможность обучаться и работать над проектами. Около 200 слушателей успешно завершили курсы компьютерной грамотности и front-end и получили сертификаты. Почти 150 учащихся показали результаты уровня B2 и выше на экзаменах IELTS. В центре работают около 20 специалистов.
Президент отдельно отметил важность таких комплексов, направленных на вовлечение молодежи в образование, в том числе изучение иностранных языков.
– Сегодня необходимо поддерживать стремления таких центров, а при необходимости – объединять их усилия и налаживать связи с зарубежными партнерами. Тогда родители будут с доверием отдавать детей учиться в такие центры, – сказал Президент.
С приближением весны в регионах стало доброй традицией проводить праздничные народные гулянья. Президент принял участие в сумаляк-сайиле в массиве, разделил с жителями праздничное настроение и выслушал их искренние мнения.
– Сегодня мировое сообщество относится к Узбекистану с уважением, видит условия, которые создаются для нашего народа, и убеждается в результативности реформ. Массивы «Янги Узбекистон» строятся для того, чтобы люди жили в достатке, в уютных домах. Я постоянно подчеркиваю значение образования: благодаря знаниям и созидательному труду мы еще больше укрепим авторитет нашей страны и займем достойное место в мире. Народ Сурхандарьи – трудолюбивый и щедрый, здесь мы реализуем еще немало новых инициатив, – сказал Президент.