Keyingi yillarda mamlakatimizda suv xoʻjaligi tizimini isloh qilish, irrigatsiya infratuzilmasini yangilash va suv resurslaridan oqilona foydalanish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Surxondaryo viloyatida amalga oshirilayotgan ushbu 287 million dollarlik megaloyiha ham sohada erishilayotgan natijalardan biri sanaladi.
Mazkur tashabbus doirasida oʻtgan yillar davomida katta hajmdagi qurilish, montaj ishlari amalga oshirildi. Zamonaviy mexanizmlarning yoʻlga qoʻyilishi natijasida bugun minerallarga boy ichimlik suvi viloyatning oʻnta tumani va Termiz shahriga uzluksiz yetkazib berilyapti.
Surxondaryoda markazlashgan ichimlik suvi bilan qamrov sakkiz-toʻqqiz yil oldin 47 foiz edi. Bugun ushbu raqam 67,5 foizgacha oshishiga erishildi. Natijada aholining suv taʼminotidagi holati nafaqat miqdor, balki sifat jihatdan ham sezilarli yaxshilandi.
Prezident bu kabi yirik energetik, texnologik va ijtimoiy samarador loyihalarni qoʻllab-quvvatlash har jihatdan zarurligini taʼkidladi. Bunday tajribalarni kelgusida mamlakatning boshqa hududlarida ham qoʻllash mumkinligiga eʼtibor qaratdi.
Texnik jihatdan loyihaning katta yutugʻi 246 kilometr magistral va ichki tarmoqning barpo etilishi boʻldi. Muhimi, gidravlik hisoblar asosida bosimni nasossiz uzatish imkoniyati yaratildi. Bu nafaqat energiya sarfini keskin kamaytirdi, balki tizimning barqarorligini taʼminlaydi. Aynan shu innovatsion yondashuv tufayli Termiz shahri, Angor, Bandixon, Qiziriq, Sherobod va Muzrabot kabi tuman markazlariga suv elektr energiya sarfisiz yetkazib berilyapti.
Mazkur tashabbus ortidan bugungi kunda 223 ta mahallada obihayot taʼminoti mustahkamlandi. Suvning qattiqlik darajasi esa ikki baravargacha kamaytirildi. Sifatning ortishi aholi salomatligi va maishiy jihozlar xizmat muddati uzayishida muhim omil hisoblanadi.
“Shimoliy” suv ishlab chiqarish inshootida tashkil etilgan Geoaxborot markazi esa tizimning real vaqtda nazorat qilinishiga sharoit yaratdi. Bosim pastlashi, avariya holatlari, suv yoʻqotish kabi masalalarni bir necha daqiqada aniqlash imkoniyati tugʻildi.
Suv taʼminoti yaxshilangani sababli hududlardagi yuzdan ortiq yer osti suv quduqlaridan foydalanishga ehtiyoj qolmadi. Bu ekologik yukni kamaytiradi.
Shuningdek, loyiha natijasida yiliga 18,4 million kilovatt-soat elektr energiyasi tejab qolinadi. Bu mablagʻ va resurs jihatidan 18,5 milliard soʻm iqtisod qilinishini anglatadi. Isteʼmolchilarning billing tizimiga ulanishi esa suvni hisoblashda shaffoflikni oshirdi, qarzdorlikni kamaytirdi.
Yana bir muhim jihati, bu yerdagi 10 gektar maydonda 6418 kilovatt-soat quvvatdagi quyosh panellari oʻrnatildi.
Davlatimiz rahbari shu yerda viloyatning gidroenergiya ko‘rsatkichlari hamda sohada amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalar taqdimoti bilan tanishdi. Viloyatda hali yechilmagan suv taʼminoti masalalarini tezkor hal etish boʻyicha vazifalarni belgilab berdi. Xususan, eski nasos agregatlarini energiya tejamkor texnologiyalarga almashtirish, tarmoqlarni modernizatsiya qilish yuzasidan koʻrsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев в городе Термезе ознакомился с практическими результатами проекта по улучшению питьевого водоснабжения Сурхандарьинской области за счет использования воды Тупалангского водохранилища.
В последние годы в нашей стране ведется последовательная работа по реформированию системы водного хозяйства, модернизации ирригационной инфраструктуры и рациональному использованию водных ресурсов.
Реализуемый в Сурхандарьинской области мегапроект стоимостью 287 миллионов долларов считается одним из выдающихся достижений в этой сфере.
В рамках инициативы за прошедшие годы были проведены масштабные строительные и монтажные работы. Благодаря внедрению современных технологий сегодня богатая минералами питьевая вода бесперебойно поставляется в десять районов области и город Термез.
Восемь-девять лет назад охват централизованным питьевым водоснабжением в Сурхандарье составлял 47 процентов. Сегодня этот показатель удалось увеличить до 67,5 процента. В настоящее время ситуация с обеспечением населения водой значительно улучшилась не только количественно, но и качественно.
Президент нашей страны подчеркнул необходимость всесторонней поддержки таких масштабных энергетических, технологических и социально значимых проектов. Отметил важность применения такого опыта в дальнейшем и в других регионах страны.
С технической точки зрения большим достижением проекта стало строительство 246 километров магистральных и внутренних сетей. Что особенно важно, на основе гидравлических расчетов была создана возможность подачи воды под давлением без использования насосов. Это значительно снизило энергозатраты и обеспечило стабильность системы. Именно благодаря такому инновационному подходу вода сегодня подается в город Термез, а также в такие районные центры, как Ангор, Бандихон, Кызырыκ, Шерабад и Музрабат.
В результате этой инициативы сегодня стабилизировано водоснабжение в 223 махаллях. Уровень жесткости воды при этом был снижен почти вдвое. Повышение качества воды послужит укреплению здоровья населения и увеличению срока службы бытовой техники.
Геоинформационный центр, созданный на водопроводном объекте «Шимолий», обеспечил возможность мониторинга системы в режиме реального времени. Появилась возможность выявлять за считанные минуты такие случаи, как падение давления, аварийные ситуации и потери воды.
Благодаря улучшению водоснабжения отпала необходимость в использовании более ста скважин на местах, что снижает экологическую нагрузку.
Кроме того, в результате реализации проекта ежегодно экономится 18,4 миллиона киловатт-часов электроэнергии, что в денежном выражении составляет около 18,5 миллиарда сумов. Подключение потребителей к системе биллинга также повысило прозрачность расчетов за воду и сократило задолженность.
Еще одним важным аспектом стало то, что на территории площадью 10 гектаров были установлены солнечные панели общей мощностью 6 418 киловатт-часов.
Здесь же глава государства ознакомился с гидроэнергетическими показателями области и перспективными проектами в этой сфере. Поставлены задачи по оперативному устранению еще не решенных вопросов водоснабжения в области. В частности, даны указания по замене старых насосных агрегатов на энергоэффективные и модернизации сетей.