Prezident Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatiga tashrifi chogʻida Termiz tumanidagi “Tomorqa maktabi” faoliyati bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari dastlab suv xo‘jaligida mahalliylashtirilgan texnika va uskunalar taqdimoti bilan tanishdi.
Suv tejash texnologiyalari va zamonaviy irrigatsiya tizimlarini mahalliy sharoitda ishlab chiqarish orqali xarajatlarni kamaytirish, iqlim o‘zgarishi sharoitida suv resurslaridan oqilona foydalanish, fermer va aholining talabini tezkor ta’minlash mumkinligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz bu yo‘nalishga yanada ko‘proq e’tibor qaratish, bunda ilmiy hamkorlikni kuchaytirish zarurligini ta’kidladi.
“Tomorqa maktabi” aholini oʻz tomorqalaridan samarali foydalanish, serdaromad ekin turlarini joriy etish, mahsulotlarni qayta ishlash, saqlash va qadoqlashning zamonaviy usullarini oʻrgatishga ixtisoslashgan. Muassasa banklarning moliyaviy ko‘magida faoliyat yuritmoqda.
Eng muhimi, bu yerda ishsiz va kam taʼminlangan oilalarning barqaror daromad manbaiga ega boʻlishiga koʻmaklashiladi. Mazkur jarayonda dehqonchilikning ilmiy asoslari, yuqori daromadli mahsulot yetishtirish texnologiyalari va zamonaviy tomorqachilik usullari amaliy ravishda oʻrgatilmoqda.
Innovatsion maktab Termiz, Muzrabot, Qiziriq, Bandixon, Angor va Jarqoʻrgʻon tumanlarini qamrab olgan boʻlib, uning tarkibida oʻquv binosi, uch gektar issiqxona hamda uch gektar oʻquv-tajriba maydoni mavjud.
Issiqxonada Surxondaryo sharoitiga moslashtirilgan banan, papayya, rozmarin, lavanda, limon, anjir, brokkoli, bulgʻor qalampiri va boshqa ekinlar yetishtirilmoqda. Shuningdek, koʻchatchilik va gulchilik yoʻlga qoʻyilgan, tomchilatib sugʻorish tizimi joriy etilgan.
Maktabda Surxondaryo sharoitida bir yilda uch marta hosil olish amaliyoti oʻqitilmoqda. Oʻquv jarayoniga olimlar, mutaxassislar va tajribali dehqonlar jalb etilgan.
Shu paytga qadar 1300 nafarga yaqin ishsiz va kambagʻal oila aʼzosi maxsus kurslarni tugatib, oʻz tomorqasi yoki ijara yerlaridan samarali foydalanish orqali oʻzini oʻzi band qilgan. Hokim yordamchilari har oyda 220 nafardan, yiliga 2700 nafargacha tomorqa va ijara yer egalarini oʻqishga yoʻnaltirmoqda. Tinglovchilar uchun yoʻllanma yoki vaucher tizimi orqali oʻqish xarajatlari qoplab beriladi.
Kursda qatnashuvchilarga yuqori daromadli ekinlar ekish va bir sotix yerdan oʻrtacha 10-15 million soʻm daromad olish metodikasi amaliyotda koʻrsatiladi. “Agrostar” kompaniyalari esa tinglovchilarni urugʻ va koʻchatlar bilan taʼminlab, yetishtirilgan mahsulotlarni xarid qilishni tashkil etadi.
Davlatimiz rahbari maktabda tomorqadan uch marta hosil olish amaliyoti, sanoatlashgan bogʻlar va suv tejovchi texnologiyalar taqdimoti bilan tanishdi. Meva-sabzavotlarni qayta ishlash va eksport qilish bilan shugʻullanuvchi tadbirkorlar bilan muloqot qilib, qayta ishlash va qo‘shilgan qiymat yaratish, hudud uchun yangi bo‘lgan o‘simliklar, shu jumladan sitrus va tropik mevalar yetishtirishni o‘zlashtirish muhimligini ta’kidladi.

В Сурхандарье расширяется практика сбора на приусадебных участках трех урожаев в год
В рамках поездки в Сурхандарьинскую область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью «Школы приусадебного хозяйства» в Термезском районе.
Глава нашего государства вначале ознакомился с презентацией локализованной техники и оборудования для водного хозяйства.
Отмечалось, что отечественное производство водосберегающих технологий и современных ирригационных систем позволит снизить затраты, обеспечить рациональное использование водных ресурсов в условиях изменения климата, а также оперативно удовлетворять потребности фермеров и населения.
Президент подчеркнул необходимость уделять этому направлению еще больше внимания и усиливать научное сотрудничество.
«Школа приусадебного хозяйства» специализируется на обучении населения эффективному использованию собственных приусадебных участков, внедрению высокодоходных культур, а также современным методам переработки, хранения и упаковки продукции. Учреждение осуществляет свою деятельность при финансовой поддержке банков.
Самое главное, здесь оказывается помощь в создании стабильного источника дохода безработным и малообеспеченным семьям. С практическим подходом обучают научным основам сельского хозяйства, технологиям выращивания высокодоходных культур и современным методам приусадебного земледелия.
Инновационная школа охватывает Термезский, Музрабадский, Кызырыкский, Бандыханский, Ангорский и Джаркурганский районы. В ее состав входят учебное здание, теплица и учебно-опытная площадка по три гектара каждая.
В теплице выращиваются бананы, папайя, розмарин, лаванда, лимоны, инжир, брокколи, болгарский перец и другие культуры, адаптированные к условиям Сурхандарьинской области. Кроме того, налажено выращивание саженцев деревьев и цветов, внедрена система капельного полива.
В школе обучают практике сбора трех урожаев в год в условиях Сурхандарьинской области. В учебный процесс вовлечены ученые, специалисты и опытные дехкане.
На сегодняшний день около 1,3 тысячи безработных и членов малообеспеченных семей завершили специальные курсы и стали самозанятыми, эффективно используя собственные приусадебные или арендованные участки. Помощники хокима направляют на обучение по 220 владельцев приусадебных и арендованных земель ежемесячно – до 2,7 тысячи человек в год. Для слушателей расходы на обучение покрываются по системе направлений или ваучеров.
В рамках курса участникам на практике демонстрируется методика выращивания высокодоходных культур и получения в среднем дохода в 10-15 миллионов сумов с одной сотки земли. А компании «Агростар» обеспечивают слушателей семенами и саженцами, а также организуют закупку выращенной продукции.
Глава нашего государства ознакомился в школе с практикой трех сборов урожая с приусадебного участка, презентацией индустриализированных садов и водосберегающих технологий, а также провел диалог с предпринимателями, занимающимися переработкой и экспортом овощей и фруктов., обратив их внимание на важность наращивания переработки и создания добавленной стоимости, освоения новых для регионов культур, включая цитрусовые и тропические фрукты.