Prezident Shavkat Mirziyoyev “Oʻzbekiston temir yoʻllari” aksiyadorlik jamiyati tarkibidagi korxonalarda yuk vagonlarini qurish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusi yillar uchun rejalar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, eksport salohiyatini kengaytirish va iqtisodiyot tarmoqlarini uzluksiz logistika xizmatlari bilan taʼminlash davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishlaridan biri hisoblanadi.
Temir yoʻl transportida keng koʻlamli yangilanish jarayonlari amalga oshirilmoqda. Ular sohani tubdan modernizatsiya qilish, ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish hamda vagon parkini bosqichma-bosqich yangilashga xizmat qilmoqda.
Xususan, 2023-2025-yillarda qiymati 105 million dollar boʻlgan loyiha doirasida 1590 dona yarim ochiq yuk vagoni ishlab chiqarildi. Bu esa ichki va xalqaro tashuvlarda yuk aylanmasini oshirish, logistika zanjirlarining barqarorligini taʼminlash imkonini bermoqda.
Shuningdek, 2025-2026-yillarga moʻljallangan 150 million dollarlik yangi bosqichda yuk va yoʻlovchi vagonlarini qurish, shu bilan birga, “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ tarkibidagi vagon ishlab chiqarish korxonalarini modernizatsiya qilish ishlari olib borilmoqda. Loyiha doirasida 954 dona yuk va 70 dona yoʻlovchi vagonining qurilishi boshlangan.
Bugungi kunga qadar ushbu loyiha doirasida 45 dona yoʻlovchi vagoni va 340 dona sisterna ishlab chiqarildi. Joriy yil yakuniga qadar qoʻshimcha ravishda 614 dona yuk va 25 dona yoʻlovchi vagonlari ishlab chiqariladi.
Kelgusi yillarda yuk vagonlarini ishlab chiqarish hajmlarini keskin oshirish uchun yaqinda Prezidentimiz alohida qarorni imzolagan edi. Hujjatga muvofiq, qo‘shimcha 100 million dollar mablag‘ ajratilib, 1350 dona yuk vagoni yetkazib beriladi. Buning uchun shu yilning o‘zida sanoat korxonalari quvvatlarini 1,5 barobarga oshirish va 2 mingta yuk vagonlarini ishlab chiqarish vazifasi qo‘yildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о производстве грузовых вагонов на предприятиях в составе акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» и планах на ближайшие годы.
Модернизация транспортной инфраструктуры, расширение экспортного потенциала и обеспечение отраслей экономики бесперебойной логистикой входят в число приоритетов государственной политики нашей страны.
В железнодорожной отрасли осуществляются масштабные преобразования. Они способствуют кардинальной модернизации сферы, расширению производственных мощностей и поэтапному обновлению вагонного парка.
В частности, в 2023-2025 годах в рамках проекта стоимостью 105 миллионов долларов было произведено 1590 полуоткрытых грузовых вагонов. Это позволило увеличить грузооборот на внутренних и международных перевозках и обеспечить стабильность логистических цепочек.
Стартовал рассчитанный на 2025-2026 годы второй этап проекта стоимостью 150 миллионов долларов по производству грузовых и пассажирских вагонов и модернизации вагоностроительных предприятий в составе АО «Узбекистон темир йуллари». Предусмотрен выпуск 954 грузовых и 70 пассажирских вагонов.
На сегодняшний день в рамках проекта произведено 45 пассажирских вагонов и 340 цистерн. До конца этого года будет произведено еще 614 грузовых вагонов и 25 пассажирских вагонов.
Для дальнейшего наращивания производства грузовых вагонов в ближайшие годы Президентом нашей страны недавно было подписано отдельное постановление. В соответствии с документом будет дополнительно выделено 100 миллионов долларов и обеспечена поставка 1 350 грузовых вагонов. Для этого поставлена задача увеличить мощности промышленных предприятий в 1,5 раза и выйти на производство 2 тысяч грузовых вагонов уже в этом году.
Глава нашего государства дал ответственным лицам поручения по модернизации вагонного парка, увеличению объема перевозок и оптимизации затрат.