Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-fevral kuni mamlakatimizda rasmiy tashrif bilan boʻlib turgan Belarus Respublikasi Bosh vaziri Aleksandr Turchinni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida Oʻzbekiston – Belarus koʻp qirrali sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Hamkorlikda, ayniqsa, savdo-iqtisodiy sohada yuqori darajaga koʻtarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Oʻtgan yili tovar ayirboshlash 25 foizga oʻsib, qariyb 1 milliard dollarga yetdi. Yetakchi kompaniyalarning ustuvor tarmoqlardagi kooperatsiyasi kengayib bormoqda.
Mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika, toʻqimachilik va oziq-ovqat sanoati, qishloq xoʻjaligi hamda boshqa sohalarda qoʻshma loyihalarni ilgari surish orqali iqtisodiy hamkorlikning yangi kun tartibini shakllantirish muhim ekani taʼkidlandi.
Shuningdek, hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.

Президент Узбекистана принял Премьер-министра Беларуси
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 февраля принял Премьер-министра Республики Беларусь Александра Турчина, пребывающего в нашей стране с официальным визитом.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства теплые приветствия и пожелания Президента Беларуси Александра Лукашенко.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-белорусских отношений многопланового партнёрства в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечен достигнутый высокий уровень сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической сфере. По итогам прошлого года товарооборот вырос на 25 процентов и достиг почти 1 миллиарда долларов. Расширяется кооперация ведущих предприятий в приоритетных отраслях.
Подчеркнута важность формирования новой экономической повестки за счет продвижения совместных проектов в машиностроении, электротехнике, фармацевтике, текстильной и пищевой промышленности, аграрном секторе и других направлениях.
Указано также на необходимость активизации межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.