O'zbekiston hududlaridagi asosiy biznes faoliyati ko'rsatkichlarining kompleks monitoringi barcha asosiy ko'rsatkichlar bo'yicha o'sishni ko'rsatmoqda.
Toshkent, 2026-yil 20-fevral. Soliq va bojxona qo'mitalari, Markaziy bank va Respublika tovar-xom ashyo birjasining joriy ma'lumotlariga ko'ra, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi O'zbekiston Respublikasi hududlaridagi biznes faoliyatini kuzatib bormoqda.
Joriy yilning yanvar oyi oxirida soliq tushumlari barqaror ijobiy tendentsiyani ko'rsatdi, o'tgan yilning shu davriga nisbatan 39,2% ga o'sdi.
Daromadlarning eng sezilarli o'sishi Sirdaryo, Navoiy, Xorazm va Qashqadaryo viloyatlarida qayd etildi, bu yerlarda o'sish sur'atlari o'rtacha taxminan 49% ni tashkil etdi.
Daromad solig'i tushumlari 15,1% ga, mulk solig'i tushumlari 19,6% ga va yer solig'i tushumlari 20,3% ga oshdi.
Bojxona to'lovlari o'tgan yilga nisbatan 19,8% ga oshdi. Eng yuqori o'sish sur'atlari Navoiy, Jizzax va Namangan viloyatlarida kuzatildi, o'rtacha taxminan 67% ni tashkil etdi.
Samarqand viloyati va Qoraqalpogʻiston Respublikasida barqaror ijobiy dinamika kuzatildi, bu yerda daromadlar oʻrtacha 31% ga oshdi.
Tashqi iqtisodiy koʻrsatkichlar tahliliga koʻra, tovarlar eksporti 19,5% ga oshdi. Eksport yetkazib berishlarining eng sezilarli oʻsishi Toshkent va Navoiy viloyatlarida kuzatildi, oʻrtacha 47% ga oshdi.
Shu bilan birga, kreditlashning sezilarli oʻsishi qayd etildi. Koʻrib chiqilayotgan davrda tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi 2,7% ga oshdi. Eng yuqori oʻsish Samarqand, Buxoro va Xorazm viloyatlarida kuzatildi, oʻrtacha 58% ni tashkil etdi.
Xususiy sektorning faol rivojlanishi yangi tadbirkorlik subyektlari sonining sezilarli darajada oshganligi bilan tasdiqlanadi. 2026-yil yanvar oyida 7116 ta yangi biznes roʻyxatdan oʻtkazildi. Eng koʻp yangi biznes (1712) Toshkentda roʻyxatdan oʻtkazildi. Viloyatlar orasida yetakchilar Toshkent (735), Samarqand (610) va Xorazm (550) boʻldi.
Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasidagi bitimlar hajmi 1,8 baravar oshdi. Birja faolligi mamlakatning aksariyat hududlarida, xususan, Sirdaryoda oshdi, bu yerda faollik 11,1 baravarga oshdi. Xorazm, Surxondaryo, Buxoro, Jizzax va Qashqadaryoda ham o'sish kuzatildi, o'rtacha 6,5 baravar o'sish kuzatildi.