Prezident Shavkat Mirziyoyev 20-fevral kuni AQShning Vashington shahriga amaliy tashrifdan so‘ng Toshkentga qaytib kelgach, Qoraqalpog‘iston Respublikasida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor vazifalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Qoraqalpogʻiston oʻzining ulkan maydoni va qazilma boyliklar zaxirasi bilan katta iqtisodiy va investitsiyaviy salohiyatga ega. Xususan, 270 million tonna sement, 256 million kub metr qurilish va pardozbop toshlar, 200 million tonna ohak, 31 million kub metr keramzit, 30 million kub metr qurilish qumlari, 27 million kub metr gʻisht xomashyosi, 6,9 million tonna shisha, 6,5 million tonna gips, 4,3 million tonna vermikulit zaxiralari aniqlangan.
Shu bilan birga, shahar va tumanlar, ovullar oʻrtasidagi masofa uzoqligi har bir hududning solishtirma ustunligidan unumli foydalanib, aniq hisob-kitob bilan ishlashni taqozo etadi. Umuman, qayerda sogʻlom muhit, qulay sharoit, adolatli va shaffof tizim boʻlsa, tadbirkor oʻsha joyda ishlashni xohlaydi, investor ham ana shunday hududga mablagʻ tikadi.
Taqdimotda so‘nggi yillarda Qoraqalpog‘iston iqtisodiyotida sezilarli o‘zgarishlarga erishilgani qayd etildi. Jumladan, 8-yil oldin hudud iqtisodiyoti aholi jon boshiga hajm bo‘yicha eng oxirgi o‘rinda bo‘lgan bo‘lsa, bugun 7-o‘ringa ko‘tarildi. Sanoat mahsulotining atigi 4 foizi eksportga chiqqan bo‘lsa, hozir bu ko‘rsatkich 30 foizga yetdi. Umumiy eksport 2016-yilga nisbatan 3,5 karra oshib, 2,1 milliard dollar bo‘ldi.
Kelgusi 5-yilda hudud iqtisodiyotini 102,5 trillion so‘mga (2025-yilda 54,3 trillion so‘m bo‘lgan), aholi jon boshiga esa 51 million so‘mga yetkazish, sanoat va xizmatlar sohasida 7,2 milliard dollarlik loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Barcha imkoniyatlarni ishga solib, eksportni 900 million dollarga yetkazish muhimligi ta’kidlandi (2025-yilda 435 million dollar bo‘lgan).
Joriy yil yakuniga qadar ishsizlik darajasini 4,2 foizgacha, kambag‘allikni 3,2 foizgacha pasaytirish, Nukus shahri, Qo‘ng‘irot va Chimboy tumanlari hamda 109 ta mahallani ishsizlik va kambag‘allikdan xoli hududga aylantirish maqsad qilingan. Qo‘shimcha ravishda “og‘ir” toifadagi Bo‘zatov, Qonliko‘l, Mo‘ynoq va Shumanay tumanlari hamda 90 ta mahallada kambag‘allikni 2 barobar qisqartirish vazifasi qo‘yildi.
Taqdimotda investitsiyalarni jalb qilish va tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida hududga avval berilgan imtiyozlar muddatini uzaytirish taklifi bildirildi. Prezidentimiz ushbu taklifni qo‘llab-quvvatladi.
Qoraqalpog‘istonga to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmini 2,5 barobar oshirish (2025-yilda 2,5 milliard dollar bo‘lgan) maqsad qilingani qayd etildi.
Hudud uchun ishlab chiqilgan yirik investitsiya loyihalari haqida ma’lumot berildi.
Sun’iy intellekt sohasi uchun Taxiatosh tumanida modulli intellektual hisoblash markazini tashkil etish, Nukus shahrida avtomobil sanoati uchun butlovchi qismlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan texnologik klaster barpo etish, bazalt tolasi ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, chiqindilarni kuydirish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish, Qorao‘zak tumanida ko‘mirdan oltin ajratib olish fabrikasi, Taxtako‘pir tumanida paxta tozalash va yigirish fabrikasi, Chimboy tumanida ip-kalava ishlab chiqarishni tashkil etish loyihalari shular jumlasidan.
Qishloq xo‘jaligi bo‘yicha Qoraqalpog‘istonda mavjud yer resursidan foydalanish darajasi hudud imkoniyatlariga mos emasligi ko‘rsatib o‘tildi. Mavjud maydonlarning atigi 2,5 foiziga ekin ekilayotgani, qolgan 16 million gektar deyarli ishlatilmayotgani qayd etildi. Iqlimga mos yangi ekin turlarini topib, ularni yetishtirish bo‘yicha ilmiy-amaliy tajribalarni yo‘lga qo‘yish, suvsizlik va sho‘rga chidamli, shu jumladan, farmatsevtika sanoati uchun dorivor giyohlarni katta maydonlarda yetishtirib, eksportni ko‘paytirish vazifalari belgilandi.
Yaylovlardan samarali foydalanish va chorvachilikni rivojlantirish bo‘yicha Vazirlar Kengashi raisining alohida o‘rinbosari lavozimini kiritish taklif qilindi. Joriy yilda 10 ming gektar yaylovni tiklash, o‘simliklarni sun’iy intellekt asosida monitoring qilish, kasalliklarni erta aniqlash hamda suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish vazifalari qo‘yildi.
Joriy yilda Qo‘ng‘irot, Chimboy, Beruniy, Bo‘zatov va Qonliko‘lda chorva ozuqasini yetishtirish, saqlash va qadoqlash loyihalari, Beruniy tumanida yiliga 36 ming tonna chorva va baliq ozuqasi ishlab chiqaradigan zamonaviy agromajmua ishga tushiriladi.
Turizmni hududning asosiy drayverlaridan biriga aylantirish zarurligi ta’kidlandi.
“Borsa kelmas” tuz koni hududida turizm-rekreatsion zonasi, Orolbo‘yi va Ustyurt platosida Mars sayyorasi manzarasini eslatuvchi nuqtalarda glemping zonalari tashkil etiladi. Orol dengizi qurishi oqibatlarini butun dunyoga namoyish qilish uchun Orol dengizi tarixi muzeyi zamonaviy texnologiyalar asosida modernizatsiya qilinadi.
Bu ishlar hisobiga joriy yilda Qoraqalpog‘istonga 500 ming xorijiy va 3 million mahalliy sayyoh jalb etish vazifasi qo‘yildi. Mashhur turoperatorlarga hududning jozibadorligini oshirish uchun qo‘shimcha imtiyozlar joriy qilinadi.
Intellektual loyihalar va startaplarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangicha tizimni Qoraqalpog‘istondan boshlash belgilandi. Yoshlar ijtimoiy-iqtisodiy markazida IT universiteti va startaplar uchun texnopark tashkil etish rejalashtirilgan. Shuningdek, sun’iy intellektni rivojlantirishga 5 milliard dollar xorijiy investitsiyalar jalb qilinib, ma’lumotlarni qayta ishlash, “bulutli” ma’lumotlar va hisoblash markazlari imkoniyatlaridan foydalanish darajasi 10 karra oshirilishi ko‘zda tutilgan. Qoraqalpog‘istonda 1 million dollarlik 10 ta startap loyihasini boshlash, bu maqsadlarga Ilm-fan va innovatsiyalar jamg‘armasidan har yili 30 milliard so‘mdan ajratib borish topshirildi.
2027-yil yakunigacha Qo‘ng‘irotda xalqaro standartlarga javob beradigan “quruq port” maqomiga ega Orol logistika markazini tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Joriy yilda Qoraqalpog‘istondagi infratuzilma loyihalari uchun 150 milliard so‘m, kelgusi yillarda markazlashgan ichimlik suv ta’minotini yaxshilashga 2,2 trillion so‘m yo‘naltirilishi, ichimlik suvi va kanalizatsiya tarmoqlari, suv taqsimlash va tozalash inshootlari hamda yo‘l qurilishi loyihalariga 200 million dollar jalb qilinishi belgilandi.
Yig‘ilish yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘istonda belgilangan marralarga erishish uchun barcha imkoniyat va resurslarni to‘liq ishga solish, har bir tuman va mahallada aniq hisob-kitob hamda manzilli yondashuv asosida ish tashkil etib, aholi turmush sifatini yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlarning amaliy natijasini tezroq ta’minlash bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 20 февраля, вернувшись в Ташкент после рабочего визита в Вашингтон (США), провел совещание по результативности проводимых реформ и приоритетным задачам социально-экономического развития Республики Каракалпакстан.
Благодаря своей обширной территории и запасам полезных ископаемых Каракалпакстан располагает огромным экономическим и инвестиционным потенциалом. В частности, в регионе выявлены запасы 270 миллионов тонн цемента, 256 миллионов кубометров строительного и декоративного камня, 200 миллионов тонн извести, 31 миллиона кубометров керамзита, 30 миллионов кубометров строительного песка, 27 миллионов кубометров кирпичного сырья, 6,9 миллионов тонн стекла, 6,5 миллиона тонн гипса и 4,3 миллиона тонн вермикулита.
В то же время, большие расстояния между городами, районами и сёлами требуют эффективного использования сравнительных преимуществ каждого региона и организации работы на основе точных расчетов. В целом предприниматели хотят работать там, где есть здоровая среда, благоприятные условия, справедливая и прозрачная система. В такой регион вкладывают средства и инвесторы.
На презентации отмечалось, что в последние годы в экономике Каракалпакстана произошли ощутимые изменения. В частности, 8 лет назад экономика региона занимала последнее место в расчете на душу населения, а сегодня поднялась на 7-е место. Если ранее экспортировалось лишь 4 процентов промышленной продукции, то сейчас этот показатель достиг 30 процентов. Общий объем экспорта увеличился в 3,5 раза по сравнению с 2016 годом и составил 2,1 миллиарда долларов.
В течение следующих 5 лет планируется увеличить экономику региона до 102,5 триллионов сумов (в 2025 году – 54,3 триллиона сумов) и довести показатель на душу населения до 51 миллиона сумов, а также реализовать проекты на сумму 7,2 миллиарда долларов в сфере промышленности и услуг.
Подчеркнута важность задействования всех возможностей для увеличения экспорта до 900 миллионов долларов (в 2025 году этот показатель составил 435 миллионов долларов).
До конца текущего года намечено снизить уровень безработицы до 4,2 процента, уровень бедности до 3,2 процента, а также превратить город Нукус, Кунградский и Чимбайский районы и 109 махаллей в территории, свободные от безработицы и бедности. В дополнение к этому поставлена задача вдвое сократить уровень бедности в Бозатауском, Канлыкульском, Муйнакском и Шуманайском районах и 90 махаллях, отнесённых к территориям с «тяжелыми» условями.
В ходе презентации выдвинуто предложение о продлении срока действия ранее предоставленных региону льгот с целью привлечения инвестиций и развития предпринимательства. Президент поддержал это предложение.
Поставлена цель увеличить объем прямых иностранных инвестиций в Каракалпакстан в 2,5 раза (в 2025 году он составил 2,5 миллиарда долларов).
Доложено о разработанных для региона крупных инвестиционных проектах.
В их числе проекты по созданию модульного интеллектуального вычислительного центра в Тахиаташском районе для сферы ИИ, возведению технологического кластера, специализирующегося на производстве комплектующих для автомобильной промышленности, налаживанию производства базальтового волокна, выработке электроэнергии путем сжигания отходов в городе Нукус, созданию завода по извлечению золота из угля в Караузякском районе и прядильной фабрики в Тахтакупирском районе, а также организации производства пряжи в Чимбайском районе.
Указано, что уровень использования земельных ресурсов Каракалпакстана в сфере сельского хозяйства не соответствует потенциалу региона. Отмечено, что возделывается лишь 2,5 процента доступных площадей, а оставшиеся 16 миллионов гектаров практически не используются. Поставлены задачи по поиску новых видов культур, пригодных для местного климата, проведению научно-практических экспериментов по их культивированию, а также увеличению экспорта за счет выращивания на больших площадях засухо- и солеустойчивых лекарственных трав, востребованных в том числе в фармацевтической промышленности.
Принято решение о введении отдельной должности заместителя председателя Совета Министров по эффективному использованию пастбищ и развитию животноводства. Поставлены задачи по восстановлению в этом году 10 тысяч гектаров пастбищ, мониторингу растений на основе искусственного интеллекта, раннему выявлению болезней и внедрению водосберегающих технологий.
В этом году в Кунграде, Чимбае, Беруни, Бозатау и Канликуле будут запущены проекты по выращиванию, хранению и упаковке кормов для животных. В Берунийском районе будет введен в эксплуатацию современный агрокомплекс, способный выпускать в год 36 тысяч тонн кормов для животных и рыбы.
Подчеркнута необходимость превратить туризм в один из главных драйверов развития региона.
В районе соляного месторождения «Барсакелмес» будет создана туристическо-рекреационная зона, а в местах, напоминающих марсианский ландшафт в Приаралье и на Устюртском плато, будут обустроены зоны глэмпинга. Музей истории Аральского моря будет модернизирован с использованием современных технологий для демонстрации всему миру последствий высыхания моря.
За счет этих работ поставлена задача привлечь в Каракалпакстан в этом году 500 тысяч иностранных и 3 миллиона местных туристов. Для повышения туристической привлекательности региона среди известных туроператоров будут предоставлены дополнительные льготы.
Внедрение новой системы по поддержке интеллектуальных проектов и стартапов решено начать с Каракалпакстана. В Молодежном социально-экономическом центре планируется создать IT‑университет и технопарк для стартапов. Кроме того, планируется привлечь 5 миллиардов долларов иностранных инвестиций на развитие искусственного интеллекта и увеличить в 10 раз использование возможностей обработки данных, облачных сервисов и вычислительных центров. Поручено начать в Каракалпакстане 10 стартап-проектов стоимостью 1 миллион долларов и выделять ежегодно на эти цели 30 миллиардов сумов из Фонда финансирования науки и поддержки инноваций.
Поставлена задача по организации до конца 2027 года в Кунграде соответствующего международным стандартам Аральского логистического центра со статусом «сухого порта».
В этом году на инфраструктурные проекты в Каракалпакстане будет выделено 150 миллиардов сумов, в последующие годы 2,2 триллиона сумов будут направлены на улучшение централизованного водоснабжения. На проекты строительства сетей питьевого водоснабжения и канализации, сооружений распределения и очистки воды, а также дорог будет привлечено 200 миллионов долларов.
В завершение совещания Президент Шавкат Мирзиёев поручил ответственным лицам максимально задействовать все возможности и ресурсы для достижения поставленных в Каракалпакстане целей, а также, организовав работу в каждом районе и махалле на основе точных расчетов и целевого подхода, ускоренно обеспечить практический результат мер, направленных на повышение качества жизни населения.