Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qoʻshma Shtatlariga amaliy tashrifi yakuniga yetdi.
Davlatimiz rahbari Vashington shahrida Tinchlik kengashining dastlabki yigʻilishida nutq soʻzladi va Gʻazo sektorini ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan qayta tiklash hamda mintaqada tinchlik va barqarorlikni taʼminlash boʻyicha oʻz qarashlari bilan oʻrtoqlashdi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Prezidenti AQSh savdo vaziri Xovard Latnik, AQSh savdo vakili Jeymison Grir, Eksimbank prezidenti va raisi Jon Yovanovich va Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi bosh ijrochi direktori Ben Blek bilan alohida uchrashuvlar oʻtkazdi.
Tashrifning ishbilarmonlik dasturi doirasida mamlakatimiz yetakchisi bir qator ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimida va qoʻshma loyihalar taqdimotida ishtirok etdi. Tadbirda AQSh hukumati, yirik kompaniyalari va moliya institutlarining yuqori darajali vakillari hamda videoaloqa orqali Oʻzbekiston hududlari rahbarlari ishtirok etdilar.
Tashrif tadbirlari yakunlangach, Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahriga joʻnab ketdi. Aeroportda davlatimiz rahbari va rafiqasini AQSh-O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qoʻydi.

Рабочий визит в США завершился
Программа рабочего визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Соединенные Штаты Америки завершилась.
В ходе пребывания в городе Вашингтоне глава нашего государства выступил на инаугурационном заседании Совета мира и поделился своим видением касательно социально-экономического восстановления сектора Газа, обеспечения мира и стабильности в этом регионе.
Президент Узбекистана также провел отдельные встречи с министром торговли США Говардом Латником, торговым представителем Джеймисоном Гриром, президентом и председателем Эксимбанка Джоном Йовановичем и главным исполнительным директором Корпорации международного финансового развития Бэном Блэком.
В рамках деловой программы визита лидер нашей страны принял участие в церемонии подписания ряда двусторонних документов и презентации совместных проектов. В мероприятии также участвовали представители правительства США, руководители крупных американских компаний и финансовых институтов, а также главы регионов Узбекистана посредством видеосвязи.
По окончании мероприятий визита Президент Шавкат Мирзиёев отбыл в город Ташкент. В аэропорту главу нашего государства и его супругу проводили председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм и другие официальные лица.