Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qoʻshma Shtatlariga amaliy tashrifi yakuniga yetdi.
Davlatimiz rahbari Vashington shahrida Tinchlik kengashining dastlabki yigʻilishida nutq soʻzladi va Gʻazo sektorini ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan qayta tiklash hamda mintaqada tinchlik va barqarorlikni taʼminlash boʻyicha oʻz qarashlari bilan oʻrtoqlashdi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Prezidenti AQSh savdo vaziri Xovard Latnik, AQSh savdo vakili Jeymison Grir, Eksimbank prezidenti va raisi Jon Yovanovich va Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi bosh ijrochi direktori Ben Blek bilan alohida uchrashuvlar oʻtkazdi.
Tashrifning ishbilarmonlik dasturi doirasida mamlakatimiz yetakchisi bir qator ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimida va qoʻshma loyihalar taqdimotida ishtirok etdi. Tadbirda AQSh hukumati, yirik kompaniyalari va moliya institutlarining yuqori darajali vakillari hamda videoaloqa orqali Oʻzbekiston hududlari rahbarlari ishtirok etdilar.
Tashrif tadbirlari yakunlangach, Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahriga joʻnab ketdi. Aeroportda davlatimiz rahbari va rafiqasini AQSh-O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qoʻydi.

Working visit to the United States concludes
The program of the working visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the United States of America has concluded.
During the visit, the Head of state addressed the inaugural meeting of the Board of Peace and outlined his vision for the socio-economic recovery of the Gaza Strip and for ensuring peace and stability in the region.
The President of Uzbekistan also held separate meetings with US Secretary of Commerce Howard Lutnick, Trade Representative Jamieson Greer, President and Chairman of the EXIM Bank John Jovanovic, and Chief Executive Officer of the International Development Finance Corporation Ben Black.
As part of the visit's business program, the Leader of Uzbekistan participated in a ceremony for the signing of a number of bilateral documents and a presentation of joint projects. The event was also attended by representatives of the US Government, executives of major American companies and financial institutions, as well as heads of Uzbekistan’s regions via video link.
At the conclusion of the visit, Shavkat Mirziyoyev departed for Tashkent. At the airport, the Head of state and his spouse were seen off by the Chairperson of the American-Uzbekistan Chamber of Commerce Carolyn Lamm, and other officials.