Oʻzbekiston Prezidenti AQSh savdo vaziri bilan uchrashuv oʻtkazdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vashingtonga amaliy tashrifi AQSh savdo vaziri Xovard Latnik bilan uchrashuvdan boshlandi.
Oʻzbekiston – AQSh strategik sherikligini yanada mustahkamlashning amaliy jihatlari, shuningdek, ustuvor yoʻnalishlarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Qoʻshma Shtatlar Oʻzbekistonning asosiy sheriklaridan biri ekanligi mamnuniyat bilan qayd etildi. Oʻzaro savdo hajmi 1 milliard dollardan oshdi, mamlakatimiz bozorida AQShning 340 ga yaqin kompaniyalari faoliyat yuritmoqda.
Energetika, oʻta muhim minerallar, transport, qishloq xoʻjaligi, axborot texnologiyalari va boshqa sohalarda yirik loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Qiymati 35 milliard dollar boʻlgan uch yillik Iqtisodiy hamkorlik dasturi amal qilmoqda. Bugun ishbilarmonlik tadbirlari doirasida bir qator muhim kelishuvlar imzolanishi kutilmoqda.
Ustuvor loyihalarni tizimli qoʻllab-quvvatlash uchun yaqinda tashkil etilgan Ishbilarmonlik kengashining imkoniyatlaridan foydalanish va Investitsiya platformasini ishga tushirish zarurligi taʼkidlandi.
Savdo munosabatlarini rivojlantirish hamda Oʻzbekiston hududlari bilan toʻgʻridan-toʻgʻri ishbilarmonlik aloqalarini kengaytirish muhimligi taʼkidlandi.

President of Uzbekistan meets with U.S. Secretary of Commerce
The working visit program of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Washington D.C. began with a meeting with U.S. Secretary of Commerce Howard Lutnick.
Practical aspects related to the further strengthening of the Uzbek-American strategic partnership, as well as to advancing trade and economic cooperation projects in priority areas, were discussed.
It was noted with satisfaction that the United States is one of Uzbekistan’s key partners. Bilateral trade has exceeded $1 billion, and around 340 American companies are operating in the country’s market.
Major projects in energy, critical minerals, transport, agriculture, IT, and other sectors are progressing successfully. Efforts continue to supply key sectors of the economy with high-tech equipment and advanced machinery.
A three-year, $35 billion Economic Cooperation Program is currently being implemented. The signing of several important agreements is expected today as part of the business agenda.
The need to fully utilize the potential of the Business Council and to launch an Investment Platform to ensure systematic support for priority projects was highlighted.
Particular emphasis was placed on expanding trade relations and strengthening direct business contacts with the regions of Uzbekistan.