Mamlakatimizda ipakchilik va pillachilik aholini daromadli ish bilan taʼminlash, qishloq joylarda bandlikni oshirish hamda eksport salohiyatini kengaytirishda muhim oʻrin tutadi. Lekin ozuqa bazasidan boshlab pillani chuqur qayta ishlashgacha boʻlgan barcha jarayonlarda toʻplanib qolgan muammolar soha salohiyatini toʻliq ishga solishga toʻsqinlik qilmoqda.
Xususan, ipak qurti urugʻining salmoqli qismi import hisobiga toʻgʻri kelmoqda. Mahalliy urugʻdan foydalanish darajasini 2030-yilgacha 75 foizga yetkazish imkoni borligi, buning uchun naslli urugʻchilik stansiyalari faoliyatini tiklash zarurligi qayd etildi.
Taqdimotda Fargʻona va Xorazm viloyatlaridagi naslli urugʻchilik stansiyalarida elita urugʻlar tayyorlashni yoʻlga qoʻyish, mavjud 10 ta ipak qurti urugʻchilik korxonasiga qoʻshimcha joriy yilda Buxoro va Namanganda 2 ta yangi urugʻchilik korxonasini, 2027-2029-yillarda Toshkent, Jizzax, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida 4 ta yangi korxona tashkil etish rejalari haqida axborot berildi.
Naslchilik va urugʻchilik korxonalarini qoʻllab-quvvatlash maqsadida ularga xorijiy malakali mutaxassislarni jalb qilish, mavsumiy ishchilar mehnatiga haq toʻlash xarajatining yarmini qoplab berish hamda ularning faoliyatini daromad va ijtimoiy soliq obyekti sifatida hisoblamaslik taklif etildi.
Pilla sifatini oshirish uchun ozuqa bazasini yaxshilash zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Ozuqa bazasini 2026-2030-yillarda bosqichma-bosqich kengaytirish rejalashtirilgan. Jumladan, 8 ming gektarda yangi tutzorlar barpo qilish, 41,5 ming gektar maydonda yakka qator tut koʻchatlarini ekish, 15 ming gektardagi tutzorlarni rekonstruksiya qilish nazarda tutilgan. Buning natijasida 2030-yilga qadar 200 millionta tut koʻchatlari ekilishi va ozuqa bazasi 30 foizga oshishi kutilmoqda.
Pilla yetishtirish hajmlari ozuqa bazasini tahlil qilish asosida prognozlashtiriladi. Xususan, 2026-yilda 30 ming tonna, 2030-yilga borib, 36 ming tonna pilla yetishtirishga chiqish reja qilinmoqda.
Sohadagi ishlar yangi tizim asosida tashkil etiladi. “Oʻzbekipaksanoat” uyushmasi, viloyat va tuman “Agropilla” tuzilmalari, ipakchilik klasterlari oʻzaro muvofiqlashgan tarzda ish yuritib, yangi tutzorlarni tashkil etishdan tortib, yetishtirilgan pillani sotib olishgacha boʻlgan barcha bosqichlarda fermerlar, kasanachilar va qurt boquvchilar ishini tashkil etadi hamda ularga koʻmaklashadi.
Kam daromadli, ijtimoiy reyestrga kiritilgan oilalarni pillachilikka jalb etish va ularni qoʻllab-quvvatlashga alohida eʼtibor qaratiladi. Jumladan, joriy yildan boshlab “mahalla yettiligi” orqali aholiga 1 kilogramm pilla qiymatining 35 foizi miqdorida subsidiya, parvarishlash jihozlari va uskunalar xaridiga 20 million soʻmgacha ssuda ajratish yoʻlga qoʻyiladi.
Pillachilikda sanoat usulini kengaytirish muhim vazifa sifatida belgilandi. Hozirda pillaning asosiy qismi xonadon sharoitida yetishtirilayotgani qayd etilar ekan, maxsus qurtxonalar tashkil etish orqali hajm va sifat barqarorligini taʼminlash mumkinligi taʼkidlandi. Klasterlar tomonidan qurtxonalarni qurish va ishga tushirishni ragʻbatlantirish, shu jumladan, qurtxonalarni yer va mol-mulk soligʻidan 2029-yil 1-yanvarga qadar ozod qilish taklif qilindi.
Eksport va qoʻshilgan qiymatni oshirish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Ayni paytda mahalliy pilladan yuqori sifatli xom ipak olish va uni qayta ishlash ulushi pastligicha qolayotgani qayd etildi. Sifatni oshirish va chuqur qayta ishlashni kengaytirish hisobiga eksport tushumlarini 250 million dollargacha oshirish mumkinligi koʻrsatib oʻtildi. Jumladan, 2030-yilga qadar umumiy qiymati 200 million dollarlik 21 ta investitsiya loyihasini amalga oshirish xom ipakni qayta ishlash hajmini 3 ming tonna va darajasini 75 foizga yetkazib, 18,5 million pogon metr ipak mato ishlab chiqarish imkonini beradi.
Eksportda tayyor mahsulot ulushini oshirish, yangi bozorlarni oʻzlashtirish, milliy brendlarni shakllantirish va qoʻllab-quvvatlash chora-tadbirlari belgilab olindi.
Sohaga raqamli texnologiyalarni keng joriy qilish zarurligi qayd etildi. Ozuqa bazasining hisobi, korxonalar reyestri, sohadagi hisobotlar va hisob-kitoblarni elektron shaklda yuritish, urugʻlik va pilla xomashyosi hajmlari, pilla qabul qilish punktlarini real vaqt rejimida monitoring qilish jarayonlarini qamrab olgan yagona axborot tizimi ishlab chiqilishi belgilandi.
Prezidentimiz ipakchilikni rivojlantirish boʻyicha takliflarni maʼqullab, ozuqa bazasini mustahkamlash, mahalliy urugʻchilikni kengaytirish, sanoat usulini joriy etish va tayyor mahsulot ulushini oshirish boʻyicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Представлены меры по развитию шелковой промышленности на основе новой системы
В нашей стране шелководство и заготовка коконов шелкопряда играют важную роль в обеспечении населения доходной работой, увеличении занятости в сельской местности и расширении экспортного потенциала. Тем не менее, проблемы, накопившиеся на всех этапах – от кормовой базы до переработки коконов, – препятствуют полному раскрытию потенциала отрасли.
В частности, значительная часть грен тутового шелкопряда импортируется. Отмечено, что до 2030 года можно увеличить уровень использования местной грены до 75 процентов, для чего требуется восстановить деятельность станций племенного греноводства.
В ходе презентации доложено о планах по созданию станций племенной грены в Ферганской и Хорезмской областях и производству ими грены элитных сортов, а также созданию в этом году 2 новых предприятий по производству грены в Бухаре и Намангане в дополнение к 10 существующим и еще 4 новых предприятий в Ташкентской, Джизакской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях в 2027-2029 годах.
Для поддержки предприятий племенного дела и греноводства предложено внедрить практику покрытия половины их расходов на привлечение иностранных квалифицированных специалистов и оплату труда сезонных рабочих, а также не рассматривать деятельность сезонных работников как объект налогообложения по подоходному и социальному налогу.
Указано, что для повышения качества коконов необходимо улучшать кормовую базу.
В 2026-2030 годах планируется поэтапное расширение кормовой базы. В частности, на 8 тысячах гектарах планируется создать новые тутовые плантации, на 41,5 тысячах гектарах – организовать посадки тутовника в один ряд, а также на 15 тысячах гектарах – восстановить плантации шелковицы. В результате ожидается, что к 2030 году будет высажено 200 миллионов саженцев шелковицы, а кормовая база увеличится на 30 процентов.
Объемы выращивания шелкопряда будут прогнозироваться на основе анализа кормовой базы. В частности, планируется вырастить 30 тысяч тонн коконов в 2026 году и 36 тысяч тонн к 2030 году.
Работа в отрасли будет организована на основе новой системы. Ассоциация «Узбекипаксаноат», областные и районные структуры «Агропилла», а также шелководческие кластеры будут работать согласованно, организуя работу фермеров, надомников и коконопроизводителей и оказывая им поддержку на всех этапах от создания новых тутовых плантаций до выкупа выращенных коконов.
Особое внимание уделят привлечению в шелководство и поддержке малообеспеченных и включенных в социальный реестр семей. В частности, начиная с этого года, через «махаллинскую семёрку» населению будет предоставляться субсидия в размере 35 процентов от стоимости 1 килограмма заготовленных коконов, а также ссуды в размере до 20 миллионов сумов на приобретение оборудования и инвентаря для выращивания шелкопряда.
Важной задачей определено расширение выращивания коконов промышленным методом. Сейчас коконы шелкопряда заготавливаются в основном в домашних условиях, однако имеется возможность обеспечить стабильность производства и качества путем организации специализированных шелковичных ферм. Предложено поощрять строительство и эксплуатацию кластерами шелковичных ферм, в том числе освободить фермы от земельного налога и налога на имущество на срок до 1 января 2029 года.
Особое внимание уделено вопросам увеличения экспорта и добавленной стоимости в отрасли.
Отмечено, что сегодня доля получения из местных коконов высококачественного шелка-сырца и его переработки остается низкой. Указано, что за счет повышения качества и расширения глубокой переработки можно увеличить экспортные поступления до 250 миллионов долларов. В частности, реализация 21 инвестиционного проекта общей стоимостью 200 миллионов долларов до 2030 года увеличит уровень переработки шелка-сырца до 75 процентов, доведя объем до 3 тысяч тонн. Это позволит производить 18,5 миллионов погонных метров шелковой ткани.
Определены меры по увеличению доли готовой продукции в экспорте, освоению новых рынков, а также формированию и поддержке национальных брендов.
Отмечена необходимость широкого внедрения цифровых технологий в отрасли. Принято решение разработать единую информационную систему, охватывающую учет кормовой базы, реестр предприятий, ведение отчетности и расчетов в электронном виде, а также процессы мониторинга в режиме реального времени объемов грены и урожая, пунктов приема коконов.
Одобрив предложения по развитию шелководства, Президент дал ответственным лицам поручения по укреплению кормовой базы, расширению отечественного греноводства, внедрению промышленных методов и увеличению доли готовой продукции.