Oʻzbekiston Prezidenti Buyuk Britaniya delegatsiyasini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-fevral kuni amaliy tashrif bilan mamlakatimizda boʻlib turgan Buyuk Britaniyaning Markaziy Osiyo va Ozarbayjon boʻyicha savdo vakili lord Jon Olderdaysni qabul qildi.
Oʻzbekiston bilan Buyuk Britaniya oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli sheriklikni, birinchi navbatda, savdo-iqtisodiy sohada yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Siyosiy muloqot jadal rivojlanayotgani, barcha darajalarda almashinuvlar faol davom etayotgani taʼkidlandi. Xavfsizlik sohasida samarali hamkorlik yoʻlga qoʻyildi.
Keyingi 5 yilda tovar ayirboshlash 2 baravar oshdi. London fond birjasida Oʻzbekistonning 15 milliard dollardan ortiq qiymatdagi suveren va korporativ obligatsiyalari joylashtirildi. Oʻtgan yili Qoʻshma iqtisodiy qoʻmita mexanizmi ishga tushdi.
Britaniyalik hamkorlar bilan birgalikda Prezident maktablari tashkil etildi va uchta qoʻshma universitet muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Oʻzbekistonga tashrif buyurayotgan britaniyalik sayyohlarning soni ortib bormoqda.
Suhbat davomida energetika, moliya, geologiya, transport, kimyo, farmatsevtika, fan va taʼlim sohalarida yangi loyihalarni ilgari surish muhimligi taʼkidlandi.
Shuningdek, mintaqaviy va global ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida koʻp qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish boʻyicha qoʻshma “yoʻl xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.

President of Uzbekistan receives UK delegation
On 17 February, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the United Kingdom’s Trade Envoy to Central Asia and Azerbaijan Lord John Alderdice, who is in Uzbekistan on a working visit.
Issues related to the further expansion of the Uzbek–British mutually beneficial partnership, primarily in the trade and economic sphere, were discussed.
The dynamic development of political dialogue and intensive exchanges at all levels were emphasized. Effective cooperation in the field of security has been established.
Over the past 5 years, trade turnover has doubled. Sovereign and corporate bonds of Uzbekistan worth more than $15 billion have been placed on the London Stock Exchange. Last year, the Joint Economic Committee mechanism was launched.
In cooperation with British partners, Presidential Schools have been established, and three joint universities are operating successfully. The number of British tourists visiting Uzbekistan continues to grow.
During the talks, the importance of promoting new projects in the spheres of energy, finance, geology, transport, chemistry, pharmaceuticals, science, and education was noted.
The sides also exchanged views on current regional and global issues.
Following the meeting, an agreement was reached to adopt a joint roadmap for the further development of multifaceted cooperation.