Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga tashrifi doirasida Ohangaron tumanidagi “Infinity Copper Group” mis quvurlari va fitinglar ishlab chiqarish korxonasi faoliyati bilan ham tanishdi.
Loyiha Xitoy va Germaniya kompaniyalari bilan hamkorlikda 10 gektar maydonda amalga oshirilayotgani, uning umumiy qiymati 36 million dollarga teng ekani haqida maʼlumot berildi.
Bu yerda qurilish ishlari 90 foizga yakunlangan, loyiha doirasida 14,9 million dollar investitsiya oʻzlashtirilgan.
Oʻzbekistonga 2025-yilda 15 million dollarlik mis quvurlar va fitinglar import qilingan. Mazkur korxona toʻliq ishga tushgach, 10 million dollarlik import oʻrnini bosuvchi mahsulot ishlab chiqarishi kutilmoqda.
Korxonada 300 ta yangi ish oʻrni yaratiladi, 200 milliard soʻm budjet tushumlari taʼminlanadi hamda 350 million dollarlik eksport amalga oshiriladi. Mahsulotlar Birlashgan Arab Amirliklari, AQSh, Afrika qitʼasi hamda Yevropa davlatlariga yetkazib beriladi.
“Infinity Copper Group” Oʻzbekistonda mis quvurlari va fitinglar ishlab chiqarish hajmi boʻyicha yetakchi oʻrinni egallab, jami toʻrtta ishlab chiqarish korxonasini oʻz ichiga oladi.
Prezidentimiz mamlakatimizda mis quvurlari va fitinglar ishlab chiqarishni yanada rivojlantirish, yuqori qoʻshilgan qiymatga ega sanoat mahsulotlari ulushini oshirish muhimligini taʼkidladi.
Bunday zamonaviy, raqobatbardosh korxonalar sonini koʻpaytirish orqali ichki bozor ehtiyojini toʻliq qondirish va eksport salohiyatini yanada kengaytirish zarurligi qayd etildi.

В рамках поездки в Ташкентскую область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия «Infinity Copper Group» в Ахангаранском районе, специализирующегося на производстве медных труб и фитингов.
Президенту доложено, что проект реализуется в сотрудничестве с компаниями Китая и Германии на площади 10 гектаров, его общая стоимость составляет 36 миллионов долларов.
Строительные работы здесь выполнены на 90 процентов, в рамках проекта освоено 14,9 миллиона долларов инвестиций.
В 2025 году в Узбекистан импортировано медных труб и фитингов на сумму 15 миллионов долларов. Ожидается, что после полного запуска предприятия будет произведено импортозамещающей продукции на 10 миллионов долларов.
Предприятие создаст 300 новых рабочих мест, обеспечит бюджетные поступления в размере 200 миллиардов сумов и экспорт на 350 миллионов долларов. Продукция будет поставляться в Объединенные Арабские Эмираты, на африканский континент, в США и европейские страны.
Предприятие «Infinity Copper Group» является ведущим производителем медных труб и фитингов в Узбекистане и включает в себя четыре производственных предприятия.
Президент нашей страны подчеркнул важность дальнейшего развития производства медных труб и фитингов, увеличения доли промышленной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Отмечено, что за счет увеличения числа таких современных, конкурентоспособных предприятий необходимо обеспечить полное удовлетворение потребностей внутреннего рынка и дальнейшее расширение экспортного потенциала.