Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga tashrifi doirasida Ohangaron tumanidagi “Infinity Copper Group” mis quvurlari va fitinglar ishlab chiqarish korxonasi faoliyati bilan ham tanishdi.
Loyiha Xitoy va Germaniya kompaniyalari bilan hamkorlikda 10 gektar maydonda amalga oshirilayotgani, uning umumiy qiymati 36 million dollarga teng ekani haqida maʼlumot berildi.
Bu yerda qurilish ishlari 90 foizga yakunlangan, loyiha doirasida 14,9 million dollar investitsiya oʻzlashtirilgan.
Oʻzbekistonga 2025-yilda 15 million dollarlik mis quvurlar va fitinglar import qilingan. Mazkur korxona toʻliq ishga tushgach, 10 million dollarlik import oʻrnini bosuvchi mahsulot ishlab chiqarishi kutilmoqda.
Korxonada 300 ta yangi ish oʻrni yaratiladi, 200 milliard soʻm budjet tushumlari taʼminlanadi hamda 350 million dollarlik eksport amalga oshiriladi. Mahsulotlar Birlashgan Arab Amirliklari, AQSh, Afrika qitʼasi hamda Yevropa davlatlariga yetkazib beriladi.
“Infinity Copper Group” Oʻzbekistonda mis quvurlari va fitinglar ishlab chiqarish hajmi boʻyicha yetakchi oʻrinni egallab, jami toʻrtta ishlab chiqarish korxonasini oʻz ichiga oladi.
Prezidentimiz mamlakatimizda mis quvurlari va fitinglar ishlab chiqarishni yanada rivojlantirish, yuqori qoʻshilgan qiymatga ega sanoat mahsulotlari ulushini oshirish muhimligini taʼkidladi.
Bunday zamonaviy, raqobatbardosh korxonalar sonini koʻpaytirish orqali ichki bozor ehtiyojini toʻliq qondirish va eksport salohiyatini yanada kengaytirish zarurligi qayd etildi.

As part of his visit to the Tashkent region, President Shavkat Mirziyoyev reviewed the activities of the Infinity Copper Group in the Akhangaran district, an enterprise specializing in the production of copper pipes and fittings.
The President was informed that the project is being implemented in cooperation with companies from China and Germany on an area of 10 hectares, with a total cost of $ 36 million.
Construction here is 90 percent complete, and $14.9 million of investment have been utilized within the project.
In 2025, Uzbekistan imported copper pipes and fittings worth $15 million. Upon reaching full operational capacity, the enterprise is expected to produce $10 million worth of import-substituting products.
The enterprise will create 300 new jobs, provide 200 billion soums in budget revenues, and exports worth $350 million. The products are planned for delivery to the United Arab Emirates, African countries, the United States, and European markets.
Infinity Copper Group is one of the leading manufacturers of copper pipes and fittings in Uzbekistan and comprises four production facilities.
The President emphasized the importance of further developing the production of copper pipes and fittings and increasing the share of industrial products with high added value.
It was noted that increasing the number of such modern and competitive enterprises will help fully meet domestic demand and further expand export potential.