Prezident Shavkat Mirziyoyev Ohangaron tumanidagi “Vades Group” kompaniyasi tomonidan amalga oshirilayotgan yuqori texnologiyali loyiha bilan tanishdi.
Mazkur korxonada identifikatsiya uchun moʻljallangan mikroprotsessor modullari, sim-kartalar, shuningdek, transport, ijtimoiy va xalqaro toʻlov kartalarini ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyiladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 22-yanvarda “Elektrotexnika sanoatini rivojlantirishni yangi bosqichga olib chiqishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilingan. Hujjatda elektrotexnika sanoati va unga yondosh sohalarni rivojlantirish, yuqori texnologiyali hamda yuqori qoʻshilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni ragʻbatlantirish borasida vazifalar belgilab berilgan.
Shunga muvofiq, korxona raqamli davlat xizmatlarini joriy etish, fuqarolarning kundalik ehtiyojlari uchun qulay va xavfsiz toʻlov tizimlarini shakllantirishda zarur boʻlgan vositalarni ishlab chiqaradi.
Germaniyaning “Infineon technologies” kompaniyasi bilan hamkorlikda “Eltech Industrial” texnoparki hududida tashkil etilayotgan korxonaning umumiy qiymati 15 million dollarga teng.
Ayni vaqtda qurilish ishlarining ikkinchi bosqichi oʻn besh foizga bajarilib, 7 million dollar investitsiya oʻzlashtirilgan.
Hududi 4 gektar maydonni egallagan zamonaviy majmuada 100 ga yaqin yangi ish oʻrni yaratiladi, 6 million dollarlik eksport amalga oshiriladi.
Maʼlumot oʻrnida aytish mumkinki, 2025-yil davomida mamlakatimizga 35 million dollarlik mikroprotsessor modullari, sim-kartalar va turli toʻlov kartalari import qilingan.
Mazkur korxona toʻliq ishga tushishi hisobiga 5 million dollarlik import oʻrnini bosuvchi mahsulot ishlab chiqarilib, bozordagi tannarx uch-besh foizga pasayishi kutilyapti.
Zamonaviy korxonada ishlab chiqariladigan mahsulotlar Qozogʻiston, Tojikiston, Qirgʻiziston, Mozambik, Kambodja kabi qator davlatlarga eksport qilinadi.
Davlatimiz rahbari MDH davlatlari orasida ishlab chiqarish hajmi boʻyicha uchinchi oʻrinda boʻlishi kutilayotgan ushbu korxonada yaratilayotgan shart-sharoitlar, texnologik ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishdi.
Prezidentimiz yuqori qiymatli mahsulotlar boʻyicha innovatsion yondashuvlarni joriy etish, mahalliy kadrlar salohiyatini oshirish va eksportni yanada kengaytirish masalalarida muhim topshiriq va tavsiyalar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a high-tech project being implemented by the Vades Group company in the Akhangaran district.
The enterprise will establish the production of microprocessor modules intended for identification, SIM cards, as well as transport, social, and international payment cards.
The Presidential Decree of January 22, 2025, “On additional measures to bring the development of the electrical industry to a new stage”, defines the tasks for the development of the electrical and related industries, as well as stimulating the production of high-tech products with high added value.
In line with these priorities, the enterprise plans to manufacture components essential for the implementation of digital public services and the creation of convenient and secure payment systems to meet the daily needs of citizens.
The $15 million enterprise is being established at the Eltech Industrial technopark in partnership with the German company Infineon Technologies. Currently, the second stage of construction is 15 percent complete, and $7 million in investment has been utilized.
In the modern complex, which occupies an area of 4 hectares, about 100 new jobs will be created, and the volume of product exports will amount to $6 million.
In 2025, Uzbekistan imported microprocessor modules, SIM cards, and various payment cards worth $35 million.
Upon reaching full capacity, the enterprise is projected to produce import-substituting goods valued at $5 million.
The products manufactured at the modern enterprise are planned to be exported to a number of countries, including Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Mozambique, and Cambodia.
The Head of state reviewed the conditions being created at the enterprise and the technological processes. According to forecasts, the plant is expected to rank among the three largest in the CIS in terms of production volume.
Instructions and recommendations were given to introduce innovative approaches in the production of high value-added products, increase the capacity of local personnel, and further expand exports.