Yuqori kuchlanishli kabel ishlab chiqaruvchi korxona bilan tanishildi
Mamlakatimizda energetika tarmogʻini jadal modernizatsiya qilish, yangi elektr stansiyalari va nimstansiyalar qurish, magistral tarmoqlarni yangilash hamda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini keng joriy etish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Iqtisodiyot tarmoqlari va aholi sonining oʻsishi natijasida elektr energiyasiga boʻlgan ehtiyoj ortib borayotgani yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlarini rivojlantirishni taqozo etmoqda. Shu bois, yuqori kuchlanishli kabel mahsulotlariga ichki va tashqi bozorlarda barqaror talab shakllanmoqda.
Faoliyati ushbu talabni qondirishga qaratilgan “Enco Group” korxonasi Belarus Respublikasining “Energokomplekt” kompaniyasi bilan hamkorlikda “Eltech Industrial” texnoparki hududida 21 gektar maydonda barpo etilmoqda. Loyihaning umumiy qiymati qariyb 60 million dollarni tashkil etadi. Korxona toʻliq quvvatga chiqqanidan soʻng 600 ga yaqin yangi ish oʻrni yaratiladi.
Loyiha ikki bosqichda amalga oshirilmoqda. Korxona yiliga 25 ming tonna mahsulot ishlab chiqarishi, eksport salohiyati 300 million dollarni tashkil etishi kutilmoqda.
Ayni paytda qurilish ishlarining birinchi bosqichi 98 foizga yakunlangan, 10 million dollardan ortiq investitsiya oʻzlashtirilgan. Korxona mahsulotlarini Germaniya, Latviya, Estoniya, Bolgariya va MDH davlatlariga eksport qilish rejalashtirilgan boʻlib, dastlabki hisob-kitoblarga koʻra, yillik eksport hajmi 140 million dollarga yetishi taxmin qilinmoqda.
Oʻtgan yili mamlakatimizga 400 million dollarga yaqin yuqori kuchlanishli kabel mahsulotlari va izolyatsiyalangan mis shinalar import qilingan. Korxona toʻliq ishga tushirilgandan keyin 150 million dollarlik import oʻrnini bosuvchi shunday mahsulot ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi.
Markaziy Osiyoda bunday yoʻnalishda faoliyat yuritayotgan 12 ta korxonaning 4 tasi Oʻzbekiston hissasiga toʻgʻri kelishi qayd etildi. Bu mamlakatimizda elektrotexnika sanoati bosqichma-bosqich yuqori qoʻshilgan qiymat yaratadigan tarmoqqa aylanayotganini koʻrsatadi.
Davlatimiz rahbariga korxonaning kelgusidagi rivojlanish rejalari, ishlab chiqarish hajmini kengaytirish, mahsulot turlarini koʻpaytirish hamda mahalliylashtirish darajasini oshirish boʻyicha takliflar taqdimot qilindi.
Prezidentimiz sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, mahalliy xomashyodan samarali foydalanish, ilgʻor texnologiyalarni joriy etish hamda eksportbop raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni yanada kuchaytirish yuzasidan mutasaddilarga tegishli koʻrsatmalar berdi.

On February 11, as part of his visit to the Akhangaran district of the Tashkent region, President Shavkat Mirziyoyev reviewed the operations of “Enco Group”, an enterprise specializing in the manufacture of high-voltage cable products.
Large-scale efforts are underway across the country to accelerate the modernization of the energy sector, including the construction of new power plants and substations, the rehabilitation of main transmission grids, and the broad integration of renewable energy sources.
The growing demand for electricity, driven by the growth of economic sectors and an increasing population, requires the development of high-voltage power transmission lines. Therefore, there is a stable demand for high-voltage cables in both domestic and foreign markets.
To meet this demand, the “Enco Group” enterprise is being developed on a 21-hectare site within the “Eltech Industrial” technopark, in partnership with the Belarusian company “Energokomplekt”. The total cost of the project is about $60 million. Upon reaching full operational capacity, the facility is expected to create 600 new jobs.
The project is being implemented in two phases. At full capacity, the enterprise is projected to manufacture up to 25,000 tons of products annually, with an export potential estimated at $300 million.
Currently, the first stage of construction work is 98 percent complete, and more than $10 million in investments have been utilized. It is planned to export the enterprise's products to Germany, Latvia, Estonia, Bulgaria, and CIS countries. According to preliminary estimates, the annual export volume is expected to reach $140 million.
Last year, the country imported high-voltage cable products and insulated copper busbars worth about $400 million. Once fully operational, the enterprise will enable the production of import-substituting goods worth up to $150 million.
It was noted that Uzbekistan accounts for four of the twelve enterprises operating in this sector across Central Asia. This indicates that the electrical engineering industry in our country is gradually becoming a sector that creates high added value.
The Head of state was presented with further development plans for the enterprise, proposals for expanding production volumes and product range, and for increasing the level of localization.
The President instructed responsible officials to expand industrial cooperation, ensure the efficient use of local raw materials, introduce advanced technologies, and further increase the output of competitive, export-oriented products.