Prezident Shavkat Mirziyoyev kreativ iqtisodiyotni rivojlantirish, madaniyat muassasalari infratuzilmasini yaxshilash hamda yangi kreativ maydonlarni tashkil etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Bugungi kunda kreativ iqtisodiyot koʻplab davlatlarda iqtisodiy oʻsishning asosiy drayverlaridan biriga aylanmoqda. Jahon yalpi ichki mahsulotining 3-7 foizi ushbu soha hissasiga toʻgʻri keladi. Mamlakatimizda 2024-yilda kreativ iqtisodiyotning YIMdagi ulushi 3,7 foizni yoki 56,8 trillion soʻmni tashkil etgan, eksport hajmi esa 770,6 million dollarga yetgan, sohada 319 ming nafardan ortiq aholi band.
Aholining 60 foizdan ortigʻi yoshlar ekani, raqamli infratuzilmaning jadal rivojlanayotgani hamda madaniy merosimiz boyligi ushbu sohada “katta sakrash” qilish uchun mustahkam zamin yaratayotgani taʼkidlandi.
Shu maqsadda 2024-yilda kreativ iqtisodiyot toʻgʻrisida alohida qonun qabul qilinib, sohaning huquqiy asosi yaratilgan edi. Kreativ industriya parki taʼsis etilib, uning rezidentlari uchun maxsus soliq rejimi joriy etildi. Jumladan, daromad soligʻi va ijtimoiy soliq stavkasi 12 foizdan 6 foizga tushirildi. Sohadagi tadbirkorlarga bir qator boshqa imtiyozlar ham berildi.
Mana shu chora-tadbirlar hisobiga 2030-yilga qadar kreativ iqtisodiyotning YIMdagi ulushini 5 foizga yoki 145 trillion soʻmga yetkazish, eksportni 1 milliard dollarga olib chiqish, sohadagi band aholini 500 ming nafardan oshirish maqsad qilingan.
Taqdimotda Toshkent shahrida joylashadigan Kreativ industriya parkining konsepsiyasi koʻrib chiqildi. Unda yashil bogʻ, art-obyektlar, xalqaro dasturlash tarmogʻining Toshkent maktabi, kitob kafesi, sport maydonlari, ijodiy pavilyonlar, kovorking markazi va ofislar, kino va video ishlab chiqarish maydonlari, ovoz yozish studiyasi, kreativ industriya kampusi hamda yoshlar va ijodkorlar uchun mehmonxona barpo etiladi. Loyiha davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshiriladi.
Shuningdek, Yangi Toshkent hududi va Nukus shahrida kreativ parklar tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Yangi Toshkentda kreativ park rezidentlari uchun ijara maydonlari, studiyalar, media va anjuman zallari, tijorat va xizmat koʻrsatish obyektlari joylashtirilsa, Nukus shahrining Istiqlol bogʻidagi mavjud pavilyon rekonstruksiya qilinib, koʻp funksiyali jamoat-madaniyat markaziga aylantiriladi.
Nukusdagi kreativ park loyihasining eʼtiborli jihati shundaki, unda Oʻzbekistonning “EKSPO-2025”dagi milliy pavilyoni joylashtiriladi va yonida zamonaviy kutubxona barpo etiladi.
Yurtimizdagi madaniyat markazlari faoliyati tanqidiy tahlil qilindi.
Respublikadagi 800 dan ortiq madaniyat markazining yarmidan koʻpi taʼmirtalab holatda ekani qayd etildi. Aksariyat madaniyat markazlari haligacha eskicha ishlayotgani, asosan bayram tadbirlarini oʻtkazish bilan cheklanib qolgani koʻrsatib oʻtildi.
Shu bois, madaniyat markazlarini zamonaviy andoza asosida rivojlantirish boʻyicha pilot loyiha ishlab chiqilgan. Loyiha Toshkent, Qoʻqon, Buxoro va Samarqanddagi 4 ta markazni qamrab olgan boʻlib, birinchisi Toshkent shahridagi “Gulshan” madaniyat markazi negizida tashkil etilmoqda. Unda “madaniyat – taʼlim – hordiq – muloqot” zanjiri asosida turli yoʻnalishlaridagi klublar, ustaxonalar, studiyalar va toʻgaraklar tashkil etiladi.
Taqdimotda Buyuk Britaniya Qirollik jamgʻarmasi maktabi tajribasi asosida Toshkent shahrida Anʼanaviy sanʼat oliy maktabini tashkil etish rejalari ham koʻrib chiqildi.
Ushbu oliy maktab kulolchilik va gʻisht terish, manzarali bezak, yogʻoch oʻymakorligi, arxitekturaviy xattotlik, geometrik va biomorf naqsh yoʻnalishlarida bakalavriat va magistratura dasturlarini amalga oshiradi. Taʼlim ingliz tilida olib boriladi, ikki yillik dastur asosida mutaxassislar tayyorlanadi. 2027-yilda 50 nafar mutaxassis tayyorlash, 2031-yilga kelib, yiliga 80 nafar kadr quvvatiga chiqish rejalashtirilgan.
Shuningdek, taqdimotda Milliy restavratsiya institutini tashkil qilish, Samarqand shahridagi Bibixonim masjidini restavratsiya qilish, “Turkiston” yozgi amfiteatrini taʼmirlash loyihalari koʻrib chiqildi. Loyihalashtirish va restavratsiya ishlarini UNESСO bilan toʻliq kelishilgan holda bajarish zarurligi qayd etildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о развитии креативной экономики, совершенствовании инфраструктуры учреждений культуры и создании новых креативных пространств.
Сегодня креативная экономика становится одним из главных двигателей роста во многих странах. На эту сферу приходится 3-7 процентов мирового валового внутреннего продукта. В нашей стране доля креативной экономики в ВВП в 2024 году составила 3,7 процента или 56,8 триллиона сумов, объем экспорта достиг 770,6 миллиона долларов, в сфере заняты более 319 тысяч человек.
Тот факт, что более 60 процентов населения составляет молодежь, а также стремительное развитие цифровой инфраструктуры и наличие богатого культурного наследия создают прочную основу для «большого рывка» в этой сфере.
С этой целью в 2024 году был принят отдельный закон о креативной экономике и создана правовая база для этой отрасли. Учрежден Парк креативных индустрий и введен специальный налоговый режим для его резидентов. В частности, ставка подоходного налога и социального налога была снижена с 12 процентов до 6 процентов. Предпринимателям сферы предоставлен еще ряд льгот.
За счет этих мер к 2030 году намечено увеличить долю креативной экономики в ВВП до 5 процентов или 145 триллионов сумов, нарастить экспорт до 1 миллиарда долларов и обеспечить занятость в этой сфере для более чем 500 тысяч человек.
На презентации рассмотрена концепция Парка креативных индустрий, который будет расположен в городе Ташкенте. На его территории будут созданы парк, арт-объекты, Ташкентская школа международной сети программирования, бук-кафе, спортивные площадки, павильоны художественного творчества, коворкинг-пространства и офисные помещения, зоны кино- и видеопроизводства, звукозаписывающая студия, кампус креативных индустрий и гостиница для молодежи и творческих деятелей. Проект будет реализован на основе государственно-частного партнерства.
Создать креативные парки планируется также на территории Нового Ташкента и городе Нукусе.
В парке в Новом Ташкенте разместятся арендные помещения для креативных резидентов, студии, медиа- и конференц-залы, коммерческие и сервисные объекты, а существующий павильон в парке «Истиклол» в Нукусе будет реконструирован и трансформирован в многофункциональный общественно-культурный центр.
Проект креативного парка в Нукусе примечателен тем, что в нем установят представленный на «EXPO-2025» национальный павильон Узбекистана. Рядом с ним будет построена современная библиотека.
Критически проанализирована деятельность центров культуры.
Отмечено, что более половины из свыше 800 центров культуры республики нуждаются в ремонте. Указано, что большинство центров до сих пор функционируют по-старому, ограничиваясь в основном проведением праздничных мероприятий.
В этой связи разработан пилотный проект по развитию центров культуры на основе современных стандартов. Проект включает 4 центра в Ташкенте, Коканде, Бухаре и Самарканде, первый из которых организуется на базе центра культуры «Гульшан» в Ташкенте. В нем по принципу «культура – образование – досуг – диалог» будут организованы клубы, мастерские, студии и кружки по различным направлениям.
В ходе презентации рассмотрены планы по созданию Высшей школы традиционных искусств в городе Ташкенте на основе опыта школы Королевского фонда Великобритании.
Данная высшая школа будет осуществлять подготовку бакалавров и магистров по керамике и кирпичной кладке, декоративной росписи, резьбе по дереву, каллиграфии в архитектуре, геометрии и биоморфным орнаментам. Обучение будет вестись на английском языке по двухгодичной программе. К 2027 году планируется подготовить 50 специалистов, а в 2031 году учреждение обеспечит ежегодный выпуск 80 квалифицированных кадров.
В ходе презентации также были рассмотрены проекты по созданию Национального института реставрации, реставрации мечети Бибиханум в Самарканде, ремонту летнего амфитеатра дворца искусств «Туркистон». Отмечено, что проектные и реставрационные работы должны проводиться при полном согласовании с ЮНЕСКО.
Отметив стратегическую значимость развития креативной экономики как для культурной сферы, так и для экономики в целом, глава государства поручил обеспечить качественную реализацию намеченных проектов.