Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-fevral kuni qishloq xoʻjaligida yangi yerlarni oʻzlashtirish va sohada ilm-fanni yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Irrigatsiya va melioratsiya tadbirlari natijasida soʻnggi besh yilda 826,5 ming gektar yer qishloq xoʻjaligi foydalanishiga kiritildi. Shuning 409 ming gektari sugʻoriladigan yerlar hisobiga, 418 ming gektari esa lalmi va yaylov yerlarda yer osti suvlaridan foydalanish hamda kam suv talab qiladigan ekinlarni joylashtirish orqali oʻzlashtirildi.
2030-yilgacha yana 938 ming gektar yaylovlarni oʻzlashtirish va holatini yaxshilash rejalari taqdimot qilindi.
Xususan, 2026-2027-yillarda 620 ming gektar yaylov tiklanib, shuning 300 ming gektarida yaylov oʻsimliklari ekiladi, 130 ming gektarida quduqlar oʻrnatiladi. Natijada 960 ming bosh mayda shoxli mol boqish, goʻsht va jun ishlab chiqarish hajmini oshirish imkoniyati yaratiladi.
Yangi yerlarni oʻzlashtirishda har bir hudud boʻyicha aniq investor va loyiha asosida ish tashkil qilish zarurligi qayd etildi.
Qishloq xoʻjaligida ilm-fanni yangi bosqichga olib chiqish uchun amaldagi institutsional infratuzilmani oʻzgartirish vaqti kelgani qayd etildi. Shu maqsadda sohadagi 22 ta ilmiy markaz, 260 ta laboratoriya hamda 2,5 mingdan ortiq olim va ilmiy xodimlarni yagona tuzilma – Qishloq xoʻjaligi fanlari akademiyasiga birlashtirilishi belgilangan.
Taqdimotda biotexnologiya va molekulyar biologiya, gen injeneriyasi va gibrid urugʻchiligi, “aqlli” qishloq xoʻjaligi, kosmik va dron texnologiyalari, yerlar degradatsiyasi hamda sogʻlom tuproq, organik qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat xavfsizligi, veterinariya, raqamli qishloq xoʻjaligini akademiya faoliyatining ustuvor yoʻnalishlari sifatida belgilash taklif etildi.
Akademiya faoliyatini samarali yoʻlga qoʻyish boʻyicha chora-tadbirlar belgilab olindi.
Qishloq xoʻjaligi uchun kadrlar tayyorlash masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Hozirda Toshkent davlat agrar universitetida 13,6 ming talaba tahsil olayotgani, biroq oʻquv jarayonining amaliyot bilan yetarlicha bogʻlanmagani sababli bitiruvchilarning atigi 55 foizi oʻz sohasida ishlayotgani koʻrsatib oʻtildi.
Shu munosabat bilan taʼlim, ilmiy tadqiqot va ishlab chiqarishni uzviy bogʻlaydigan tizim yaratish, mehnat bozori talabiga mos yetuk mutaxassislar tayyorlash vazifalari belgilandi.
Jumladan, kelgusida universitet talabalarining 6,8 ming nafari ishlab chiqaruvchi tashkilotlar, korxonalar va agroklasterlarda, 2,6 mingdan ziyodi Qishloq xoʻjaligi vazirligi tizimidagi 22 ta ilmiy-tadqiqot institutida amaliyot oʻtaydi.
Shuningdek, fermer hamda uning xodimlari farzandlarining test sinovlarida ballari qabul parametrlariga yetmaganda, miqdori kamaytirilgan toʻlov-kontrakt asosida universitetga qabul qilish, yettita taʼlim yoʻnalishi boʻyicha oʻqish davomiyligini 4 yildan 3 yilga qisqartirish taklif etildi. Talabalarni traktorchi-mashinist guvohnomasi va agrodronlardan foydalanishga oʻqitish yoʻlga qoʻyiladi.
Taqdimotda Agrosanoatni rivojlantirish agentligining faoliyati koʻrib chiqildi.
Oʻtgan yilda 44 ming gektar samarasiz yerlarda intensiv va sanoatlashgan bogʻ hamda tokzorlar tashkil qilib, 37 ming ish oʻrni yaratildi.
Bu yerlarda tashkil etilgan bogʻ va tokzorlar 2027-yildan hosil berishni boshlab, yiliga 660 million dollar meva-sabzavot eksport qilish imkoniyati paydo boʻladi. Masalan, Soʻxda 500 gektarda olma, malina va oʻrik, Termiz tumanida 164 gektarda oʻrik va shaftoli, Ohangaron tumanida 309 gektar, Bulungʻurda 550 gektar hamda Quvada 60 gektar yerda uzumning “Avatar” navi, Pop tumanidagi 504 gektarda esa shaftoli va olxoʻri plantatsiyalari tashkil etildi.
Mazkur ishlarni davom ettirib, 2026-yilda 25,5 ming gektar mevali bogʻlar va 5 ming gektar uzumzorlar tashkil qilib, 48 ming doimiy hamda mavsumiy ish oʻrinlarini yaratish zarurligi qayd etildi.
Har yili mamlakatimizga 60 million dollarlik koʻchatlar import qilinmoqda. Ushbu koʻchatlarni Yevropa standartlari asosida oʻzimizda tayyorlash uchun barcha imkoniyatlar mavjudligi koʻrsatib oʻtildi.
Bu borada agentlik tomonidan 200 dan ortiq meva turlarining virusdan xoli, yuqori hosilli onalik navlari kolleksiyasi yaratilgan. Ushbu meva turlarini koʻpaytirish va barcha hududlarga yetkazib berish maqsadida Bektemir tumanida 50 gektar, Yuqori Chirchiq tumanida esa 75 gektarlik “in-vitro” laboratoriyalari va onalik koʻchatxonalaridan iborat majmualar tashkil etilmoqda. Ushbu majmualarni yil yakunigacha ishga tushirib, yillik 27 million dona koʻchat tayyorlash vazifasi qoʻyildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 9 февраля ознакомился с презентацией предложений по освоению новых земель для сельского хозяйства и выведению научной деятельности в сфере на новый уровень.
В результате ирригационно-мелиоративных работ за последние пять лет в сельскохозяйственный оборот было введено 826,5 тысячи гектаров земель. Из них 409 тысяч гектаров составили орошаемые земли, еще 418 тысяч гектаров были освоены благодаря использованию подземных вод на богарных и пастбищных территориях, а также выращиванию культур с низким уровнем водопротребления.
На презентации представлены планы по освоению и улучшению состояния еще 938 тысяч гектаров пастбищ до 2030 года.
К примеру, в 2026-2027 годах планируется восстановить 620 тысяч гектаров пастбищ. В частности, на 300 тысячах гектарах высадят пастбищные культуры, а на 130 тысячах гектарах установят водозаборные скважины. В результате будет создана возможность для выпаса 960 тысяч голов мелкого рогатого скота, а также увеличения объемов производства мяса и шерсти.
Подчеркнуто, что пришло время изменить действующую институциональную инфраструктуру сельскохозяйственной науки и вывести ее на новый уровень. С этой целью предусмотрено объединение 22 научных центров, 260 лабораторий и более 2,5 тысяч ученых и научных сотрудников в единую структуру – Академию сельскохозяйственных наук.
На презентации предложено обозначить приоритетными в деятельности академии такие направления, как биотехнологии и молекулярная биология, генная инженерия и гибридное семеноводство, “умное” сельское хозяйство, космические и дроновые технологии, деградация земель и здоровье почвы, органическое сельское хозяйство и продовольственная безопасность, ветеринария, а также цифровое сельское хозяйство.
Определены меры по эффективной организации деятельности академии.
Особое внимание уделено подготовке кадров для сельского хозяйства. Указано, что в Ташкентском государственном аграрном университете в настоящее время обучаются 13,6 тысячи студентов, однако по причине слабой связи учебного процесса с практикой лишь 55 процентов выпускников работают по специальности.
В этой связи определены задачи по созданию системы, которая органично свяжет образование, научные исследования и производство, а также по подготовке квалифицированных специалистов, соответствующих требованиям рынка труда.
В частности, в дальнейшем 6,8 тысячи студентов университета будут проходить практику в производственных организациях, на предприятиях и в агрокластерах, а более 2,6 тысячи – в 22 научно-исследовательских институтах в системе Министерства сельского хозяйства.
Кроме того, предложено зачислять в университет детей фермеров и их работников, не набравших в ходе вступительных тестов необходимое для поступления количество баллов, по сниженному контракту, а также сократить срок обучения по семи образовательным направлениям с 4 лет до 3 лет. Студенты также будут обучаться на права тракториста-машиниста и по эксплуатации агродронов.
Была рассмотрена деятельность Агентства по развитию агропромышленности.
В прошлом году на 44 тысячах гектарах неэффективных земель организованы интенсивные и индустриализированные сады и виноградники, что позволило создать 37 тысяч рабочих мест.
Сады и виноградники, созданные на этих землях, начнут давать урожай с 2027 года, что позволит экспортировать плодоовощную продукцию на 660 миллионов долларов в год. Например, в Сохе на 500 гектарах посажены яблоки, малина и абрикосы, в Термезском районе на 164 гектарах – абрикосы и персики, виноград сорта “Аватар” выращивают в Ахангаранском районе на 309 гектарах, в Булунгуре – на 550 гектарах и в Куве – на 60 гектарах. В Папском районе на 504 гектарах организованы плантации персиков и сливы.
Отмечено, что в продолжение этой работы в 2026 году необходимо создать 25,5 тысячи гектаров фруктовых садов и 5 тысяч гектаров виноградников, организовать 48 тысяч постоянных и сезонных рабочих мест.
Ежегодно в нашу страну импортируются саженцы на 60 миллионов долларов. Отмечено, что существуют все условия для их местного производства по европейским стандартам.
Для этого агентством создана коллекция из более чем 200 свободных от вирусов, высокоурожайных материнских сортов фруктов. С целью размножения саженцев этих сортов и обеспечения поставок во все регионы на 50 гектарах в Бектемирском районе и на 75 гектарах в Юкоричирчикском районе создаются комплексы, состоящие из лабораторий in vitro и материнских питомников. Поручено к концу года ввести эти комплексы в эксплуатацию и обеспечить производство 27 миллионов саженцев в год.