Mahalliy mahsulotlar ishlab chiqarilishini kengaytirish, sanoat tarmoqlari va aholi iste’moli uchun zarur bo‘lgan mahsulotlarni o‘zlashtirish hamda ishlab chiqarish hajmlarini ko‘paytirishda bozor mexanizmlarini keng joriy qilish, mahalliy tadbirkorlik subyektlari va yirik korxonalar o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini tizimli kengaytirish, davlat xaridlarida mahalliy mahsulotlar xaridini rag‘batlantirish hamda qo‘llab-quvvatlashni takomillashtirish maqsadida qaror qilaman:
1. Quyidagilar ushbu Farmonning asosiy maqsadlari etib belgilansin:
(a) sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari sohasida yagona boshqaruvni joriy etish orqali yaxlit va muvofiqlashtirilgan davlat siyosati yuritilishini yo‘lga qo‘yish;
(b) mamlakatda yuqori texnologiyali va raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratish, o‘zlashtirish tavsiya etiladigan raqobatbardosh mahsulotlarni aniqlash;
(v) tarmoq korxonalari tomonidan butlovchi buyumlar, xomashyo va materiallar ishlab chiqarilishini o‘zlashtirish orqali iqtisodiyot tarmoqlarining tashqi omillarga bog‘liqligini kamaytirish;
(g) yirik korxonalarning ishlab chiqarish zanjirlariga kichik va o‘rta biznes subyektlarini keng jalb qilish;
(d) mahalliy mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish hisobiga mahsulot tannarxini pasaytirish;
(j) mahalliy ishlab chiqarishning global yetkazib berish zanjirlariga integratsiyalashuvini ta’minlash;
(z) ishlab chiqarish quvvatlarini texnologik yangilash va xalqaro sifat standartlarini joriy etishga xizmat qiluvchi innovatsion yechimlarni o‘zlashtirish;
(i) iqtisodiyot tarmoqlarida mahalliy mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish va sanoat kooperatsiyasi sohasidagi malakali kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etish.
II. Yangi boshqaruv tizimini yaratish
(a) Sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik);
(b) Sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari agentligi boshqaruv kengashi (keyingi o‘rinlarda – Kengash) tashkil etilsin.
3. Iqtisodiyot va moliya vazirligining davlat xaridlari sohasidagi vazifalari, funksiyalari va vakolatlari Agentlikka o‘tkazilsin.
4. Quyidagilar:
(a) Sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari agentligi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari 1-ilovaga muvofiq;
(b) Sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari agentligi tuzilmasiga o‘tkaziladigan tashkilotlar ro‘yxati 2-ilovaga muvofiq;
(v) Sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari agentligi boshqaruv kengashining tarkibi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
III. Dasturiy chora-tadbirlar
5. Tarmoqlar ehtiyoji hamda xorijiy tajriba tahlili asosida, o‘rta va uzoq muddatda mahalliy mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturlarini (keyingi o‘rinlarda – Dasturlar) ishlab chiqib, tasdiqlash amaliyoti yo‘lga qo‘yilsin. Bunda:
(a) Dasturlar quyidagilar kesimida shakllantiriladi:
(i) drayver sohalar (farmatsevtika, elektrotexnika, elektronika va robototexnika, avtomobilsozlik, qurilish materiallari, gaz va neft kimyosi, yengil sanoat, oziq-ovqat sanoati);
(ii) yuqori investitsiya salohiyatiga ega bazaviy tarmoqlar (energetika, tog‘-kon sanoati, kimyo);
(iii) hududlar;
(iv) Kengash qarori bilan belgilanadigan boshqa sohalar;
(b) Dasturlar tarmoq va hududlar tomonidan shakllantirilib, Agentlik bilan kelishiladi va Kengash tomonidan tasdiqlanadi;
(v) Agentlik Dasturlarni shakllantirish va amalga oshirishni muvofiqlashtiradi hamda tarmoq va hududlarga uslubiy va amaliy jihatdan ko‘maklashadi.
6. Agentlik soha va tarmoqlarga mas’ul vazirlik, idora va tashkilotlar bilan birgalikda 2026 yil 1 iyuldan boshlab Dasturlarning ishlab chiqilishi va Kengashga kiritib borilishini tashkil etsin.
IV. Yangi instrumentlar
7. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2026-yil 1-iyuldan boshlab:
(a) Agentlik respublika va mintaqa bozorini tahlil qilib, milliy iqtisodiyotga qo‘shiladigan qiymat zanjirlarini oshirishga xizmat qiluvchi o‘zlashtirish tavsiya etiladigan raqobatbardosh mahsulotlar ro‘yxatini sohalar kesimida bosqichma-bosqich shakllantiradi va e’lon qilib boradi;
(b) o‘zlashtirish tavsiya etiladigan raqobatbardosh mahsulotlar ro‘yxatiga kiritilgan mahsulotlarni o‘zlashtirgan tadbirkorlik subyektlari bilan o‘rnatilgan tartibda kafolatli xarid shartnomalari tuziladi hamda ular Dasturlarga kiritiladi;
(v) Agentlik tomonidan mas’ul vazirlik va idoralar, tarmoq va hududlar bilan birgalikda davlat ishtirokidagi va davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash choralari qo‘llaniladigan yirik va ahamiyatli investitsiya loyihalari bo‘yicha milliy iqtisodiyotga qo‘shiladigan qiymatni quyidagi mezonlar asosida kompleks baholash amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi:
(i) sanoat kooperatsiyasi va qo‘shilgan qiymat zanjirlarini rivojlantirishga kiritiladigan hissa;
(ii) yaratiladigan qo‘shilgan qiymat va uning iqtisodiy samarasi;
(iii) mahalliy kadrlarni jalb qilish ko‘rsatkichi, ularni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish rejasi;
(iv) ko‘rsatilayotgan xizmatlar va infratuzilmaga ta’sir;
(v) texnologiyalar, innovatsiyalar va ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish;
(g) yirik va ahamiyatli investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha hujjatlarda (investitsiya bitimlari, mahsulot taqsimotiga oid bitim, davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risidagi bitim va boshqalar) davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash choralari hamda kafolatlar bilan birga mazkur bandning “v” kichik bandida belgilangan mezonlar bo‘yicha ko‘rsatkichlar nazarda tutiladi;
(d) Agentlik:
(i) mahalliy va xorijiy korxonalarning davlat xaridlarida ishtirok etish imkoniyatlarini kengaytirish uchun “yetkazib beruvchilarni rivojlantirish” tamoyili (vendor development) asosida qo‘shilgan qiymat yaratishga qaratilgan sanoat kooperatsiyasi loyihalarini amalga oshirishni tashkil etadi;
(ii) xorijiy huquq egalari bilan hamkorlik o‘rnatib, ularning ishlab chiqarish texnologiyalari transferi, brend, tovar belgilari va xizmat ko‘rsatish belgilarini mahalliy tadbirkorlik subyektlariga berishga ko‘maklashadi;
(iii) yangi mahsulotni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan tadbirkorlik subyektlariga muvofiqlikni baholashdan o‘tkazish, litsenziyalash, ruxsat berish, xabardor qilish, sanitariya va boshqa tartib-taomillardan o‘tishga ko‘maklashadi;
(j) Agentlik va uning hududlardagi loyiha ofislari belgilangan vazifalarning samarali bajarilishi uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi o‘rinbosari – Qoraqalpog‘iston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlarining o‘rinbosarlari – viloyatlar va Toshkent shahar investitsiyalar, sanoat va savdo boshqarmalari boshliqlari bilan hamkorlikda ishlarni amalga oshiradi;
(z) Agentlik direktori Jahon savdo tashkiloti bilan ishlash bo‘yicha idoralararo komissiya hamda Investitsiyalarni jalb qilish, sanoatni rivojlantirish va savdoni tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasining doimiy a’zosi hisoblanadi;
(i) Tadbirkorlik subyektlarining barqarorlik reytingini shakllantirishda mahsulotlarni ishlab chiqarishda yaratilgan qo‘shilgan qiymat ulushi qo‘shimcha ball beruvchi ko‘rsatkichlarga kiritiladi;
(k) Dasturlarga kiritilgan loyihalar doirasida ishlab chiqarish texnologik jarayonida foydalaniladigan, respublikada o‘xshashi ishlab chiqarilmaydigan, tasdiqlangan ro‘yxat bo‘yicha import qilinadigan xomashyo va butlovchi buyumlar 3 yil muddatga bojxona bojidan ozod etiladi.
V. Mahalliy ishlab chiqaruvchilarning raqobatbardoshligini oshirish
8. Yirik korxonalarning ishlab chiqarish zanjirlariga kichik va o‘rta biznes subyektlarini jalb qilish va mahalliy mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish loyihalarini moliyalashtirish maqsadida Agentlik huzurida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish davlat maqsadli jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) tashkil etilsin.
9. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2026-yil 1-iyuldan boshlab Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan:
(a) Dasturlar doirasida:
(i) tadbirkorlik subyektlarining loyihalarini moliyalashtirish uchun tijorat banklari orqali xorijiy valyutada yillik 6 foiz (jumladan, bank marjasi – 2 foiz), milliy valyutada yillik 12 foiz (jumladan, bank marjasi – 2 foiz) stavkada 10 yil muddatgacha, shu jumladan, 2 yillik imtiyozli davr bilan bitta loyiha uchun 10 million AQSH dollarigacha kredit mablag‘lari ajratiladi;
(ii) yangi turdagi yuqori texnologik mahsulotlar ishlab chiqarish va mavjud quvvatlarni kengaytirishga qaratilgan loyihalar hamda aylanma mablag‘larni to‘ldirishga tijorat banklari orqali xorijiy valyutada yillik 6 foiz (jumladan, bank marjasi – 2 foiz), milliy valyutada yillik 12 foiz (jumladan, bank marjasi – 2 foiz) stavkada 1 yilgacha muddatga bitta loyiha uchun 2 million AQSH dollarigacha kredit mablag‘lari ajratiladi;
(b) tadbirkorlik subyektlarining xorijiy huquq egalaridan ishlab chiqarish texnologiyalari transferi, brend, tovar belgilari va xizmat ko‘rsatish belgilaridan foydalanish huquqini olish bilan bog‘liq xarajatlarining 30 foizigacha, biroq 1 million AQSH dollaridan ko‘p bo‘lmagan miqdorda subsidiyalar ajratiladi;
(v) sanoat startaplari – yangi turdagi yuqori texnologik mahsulotlarni ishlab chiqib, amaliyotga joriy etish bilan bog‘liq xarajatlarning 50 foizigacha, biroq 10 milliard so‘mdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda har yili eng yaxshi 10 tagacha loyihalarga tanlov asosida subsidiyalar ajratiladi.
10. Mazkur Farmonning 9-bandida nazarda tutilgan instrumentlarni moliyalashtirish uchun Jamg‘armaga 2026 yilda Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 50 million AQSH dollari ekvivalenti miqdoridagi mablag‘lar yo‘naltirilsin.
VI. Davlat xaridlarining samaradorligini oshirish
11. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2027-yil 1-yanvardan boshlab:
(a) kichik va o‘rta tadbirkorlik subyektlarining davlat xaridlaridagi ishtirokini kengaytirish maqsadida davlat xaridlarida xarid predmetini texnologik zanjirlar, funksional bosqichlar va ish turlari kesimida alohida lotlarga bo‘lish amaliyoti joriy etiladi. Bunda:
(i) xarid predmetini bitta lotga birlashtirish faqat iqtisodiy samaradorlik, texnologik uzviylik yoki ekspluatatsiya xavfsizligi bilan bog‘liq asoslar mavjud bo‘lgandagina yo‘l qo‘yiladi;
(ii) mazkur tartib mahalliy va xorijiy ishtirokchilarga teng va ochiq shartlarda qo‘llaniladi;
(b) obyektlarni qurish, rekonstruksiya qilish va modernizatsiya qilish bo‘yicha davlat xaridlari hamda qiymati 1 milliard so‘mdan yuqori bo‘lgan boshqa davlat xaridlari, shuningdek, ekspluatatsiya muddati 3 yildan ortiq bo‘lgan xarid predmeti bo‘yicha takliflarni baholash umumiy egalik qilish qiymati (TCO) usulini qo‘llagan holda amalga oshiriladi;
(v) korporativ xaridlar doirasida:
(i) xaridlar sohasidagi mutaxassis sifatida faoliyat yuritishga faqat “professional xaridor” sertifikati mavjud bo‘lgan taqdirda yo‘l qo‘yiladi;
(ii) korporativ buyurtmachilarning xarid komissiyalari tarkibida kamida bir nafar “professional xaridor” sertifikatiga ega mutaxassis bo‘lishi shart;
(iii) xaridlar sohasidagi mutaxassislarni o‘qitish va sertifikatlashtirish xalqaro sertifikatlashtirish tashkilotlarining (CIPS, IFPSM, ITC MLS-SCM, WorldCC va boshqalar) akkreditatsiyasidan o‘tgan o‘quv dasturlari asosida amalga oshiriladi;
(iv) sertifikatlangan mutaxassislarning yagona elektron reyestri Agentlik tomonidan shakllantiriladi va u davlat xaridlari maxsus axborot portali bilan integratsiya qilinadi;
(g) korporativ buyurtmachilarda “professional xaridor” sertifikatiga ega mutaxassislar mavjud bo‘lmagan taqdirda, 2028 yil 1 yanvardan boshlab ular davlat xaridlarida ishtirok etishi taqiqlanadi;
(d) Kengash “professional xaridor” sertifikatiga ega mutaxassislar mavjud bo‘lishi talabini budjet buyurtmachilariga tatbiq etish muddati va ularning ro‘yxatini hamda ushbu talab tatbiq etiladigan korporativ buyurtmachilar toifalarini belgilaydi.
12. Belgilansinki:
(a) 2026-yil 1-iyuldan boshlab vositachi-broker va (yoki) dilerlarga ishlab chiqaruvchilar bilan shartnoma tuzish orqali ular tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlarni davlat xaridlarida sotish huquqi beriladi;
(b) 2026-yil 1-apreldan boshlab budjet buyurtmachilarining davlat xaridlari doirasida chet ellik yetkazib beruvchilar bilan bir qatorda mahalliy ishlab chiqaruvchilar ishtirok etganda ularga nisbatan taklif etilgan eng past import tovarlarining narxidan quyidagi miqdorlarda narx preferensiyasi beriladi:
(i) uchta va undan ortiq mahalliy ishlab chiqaruvchi ishtirok etgan taqdirda o‘n besh foiz;
(ii) ikkita mahalliy ishlab chiqaruvchi ishtirok etgan taqdirda o‘n ikki foiz;
(iii) bitta mahalliy ishlab chiqaruvchi ishtirok etgan taqdirda sakkiz foiz miqdorida;
(v) 2026-yil 1-oktabrdan boshlab, budjet buyurtmachilarining davlat xaridlari doirasida mahalliy xizmat (ish)larga nisbatan taklif etilgan eng past import xizmat (ish)lar narxidan 15 foiz miqdorida preferensiya qo‘llaniladi.
13. 2026-yil 1-sentabrdan boshlab davlat xaridlari maxsus axborot portalida xarid qilish tartib-taomillari ishtirokchisining faoliyatini idoralararo axborot almashinuvi orqali avtomatik tarzda baholash imkonini beruvchi elektron-skoring tizimi ishga tushirilsin. Bunda elektron-skoring tizimi vositasida:
(a) ishtirokchilarning davlat xaridlaridagi “yuqori”, “o‘rta”, “past” va “eng past” ishonchlilik darajalari beriladi;
(b) quyidagi rag‘batlantirish choralari ko‘riladi:
(i) “yuqori” ishonchlilik darajasiga ega ishtirokchilar uchun zakalat to‘lash talab etilmaydi;
(ii) eng yaxshi takliflarni tanlash va tender savdolarida ishtirokchilar tomonidan taqdim etilgan takliflarga ishonchlilik darajasiga mutanosib ravishda qo‘shimcha ball beriladi;
(iii) davlat xaridlarida yangi ro‘yxatdan o‘tgan ishtirokchilarga umumiy shartlarda davlat xaridlarida ishtirok etish imkoniyati beriladi;
(iv) davlat xaridlari sohasida “eng faol tadbirkor” tanlovida davlat xaridlaridagi ishonchlilik darajasi “yuqori” bo‘lgan davlat xaridlari ishtirokchilarining nomzodlari qo‘llab-quvvatlanadi;
(v) davlat xaridlaridagi ishonchlilik darajasi “past” va “eng past” bo‘lgan ishtirokchilarning:
(i) xarid qilish tartib-taomillarida ishtirok etishiga ruxsat etiladigan davlat xaridlarining yuqori qiymatiga nisbatan me’yorlar belgilanadi;
(ii) bepul onlayn o‘quv kurslari orqali malakasini oshirish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
VII. Kadrlar siyosati
14. Agentlik Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Boshqaruv samaradorligi agentligi va “El-yurt umidi” jamg‘armasi bilan birgalikda yirik va ahamiyatli investitsiya loyihalari doirasida mahalliy mutaxassislarni jalb qilish rejasi, korxonalarning talabi va buyurtmanomalariga asosan:
(a) mahalliy va xorijiy ta’lim tashkilotlarida mutaxassislarni tayyorlash va qayta tayyorlash;
(b) texnologiyali uskuna va jihozlar ishlab chiqarish zavodlarida mutaxassislarning malakasini oshirishni tizimli ravishda yo‘lga qo‘ysin.
15. Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, yangi raqobatbardosh mahsulotlarni o‘zlashtirishda bevosita qatnashganligi uchun vazirlik, xo‘jalik birlashmalari va tashkilotlarning boshqaruv, muhandis-texnik va boshqa xodimlarini yillik bir marta to‘lanadigan mukofotlar tarzida moddiy rag‘batlantirish tizimi joriy etilsin. Bunda:
(a) ishlab chiqarishi o‘zlashtirilgan mahsulot turlarini xarid qilishga yo‘naltirilgan yillik mablag‘lar summasi (oxirgi amalga oshirilgan shartnomaga muvofiq) va mos hajmdagi o‘zlashtirilgan mahsulot turlarining xarid summasi o‘rtasidagi ijobiy farqning (iqtisod qilingan mablag‘) 20 foizi bir marta to‘lanadigan mukofotlarni to‘lash manbai hisoblanadi;
(b) ko‘rsatilgan ijobiy farqning to‘rtdan bir qismi korxona rahbariga to‘lab beriladi, to‘rtdan uch qismini xodimlar o‘rtasida taqsimlash korxona rahbari tomonidan mustaqil ravishda, har bir xodimning loyihani amalga oshirishdagi shaxsiy hissasini hisobga olgan holda amalga oshiriladi.
VIII. Farmon ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat
16. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim hujjatlariga 4-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritilsin.
17. Mazkur Farmon ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari agentligi direktori belgilansin.
18. Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi O.A. Xakimov zimmasiga yuklansin.

В целях расширения производства отечественной продукции, широкого внедрения рыночных механизмов в освоение и увеличение объемов производства продукции, необходимой для отраслей промышленности и потребления населения, расширения промышленной кооперации между отечественными субъектами предпринимательства и крупными предприятиями на системной основе, стимулирования и совершенствования поддержки приобретения отечественной продукции в государственных закупках постановляю:
(а) налаживание осуществления единой и скоординированной государственной политики в сфере промышленной кооперации и государственных закупок путем внедрения единого управления в данном направлении;
(б) создание цепочек добавленной стоимости, направленных на производство высокотехнологичной и конкурентоспособной продукции в стране, выявление рекомендованной к освоению конкурентоспособной продукции;
(в) сокращение зависимости отраслей экономики от внешних факторов путем освоения производства комплектующих изделий, сырья и материалов отраслевыми предприятиями;
(г) широкое вовлечение субъектов малого и среднего бизнеса в производственные цепочки крупных предприятий;
(д) снижение себестоимости продукции путем расширения производства отечественной продукции;
(ж) обеспечение интеграции отечественного производства в глобальные цепочки поставок;
(з) освоение инновационных подходов, способствующих технологическому обновлению производственных мощностей и внедрению международных стандартов качества;
(и) организацию системной работы по повышению квалификации, подготовке и переподготовке квалифицированных кадров в сфере расширения производства отечественной продукции в отраслях экономики и промышленной кооперации.
II. Внедрение новой системы управления
2. Образовать:
(а) Агентство по промышленной кооперации и государственным закупкам (далее – Агентство);
(б) Управляющий совет Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам (далее – Совет).
3. Передать Агентству задачи, функции и полномочия Министерства экономики и финансов в сфере государственных закупок.
4. Утвердить:
(а) Основные направления деятельности Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам согласно приложению № 1;
(б) Перечень организаций, передаваемых в структуру Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам, согласно приложению № 2;
(в) Состав Управляющего совета Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам согласно приложению № 3.
III. Программные меры
5. Внедрить практику разработки и утверждения программ расширения производства отечественной продукции и развития промышленной кооперации на среднесрочную и долгосрочную перспективы (далее – Программы) на основе анализа потребности отраслей и зарубежного опыта. При этом:
(а) Программы формируются в разрезе:
(i) драйверных сфер (фармацевтика, электротехника, электроника и робототехника, автомобилестроение, строительные материалы, газо- и нефтехимия, легкая промышленность, пищевая промышленность);
(ii) базовых отраслей, обладающих высоким инвестиционным потенциалом (энергетика, горнодобывающая промышленность, химия);
(iii) регионов;
(iv) иных сфер, определяемых по решению Совета;
(б) Программы формируются отраслями и регионами, согласовываются с Агентством и утверждаются Советом;
(в) Агентство координирует формирование и реализацию Программ, оказывает методическое и практическое содействие отраслям и регионам.
6. Агентству совместно с ответственными за сферы и отрасли министерствами, ведомствами и организациями начиная с 1 июля 2026 года организовать разработку и внесение Программ в Совет.
IV. Новые инструменты
7. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 июля 2026 года:
(а) Агентство проводит анализ рынков республики и региона, поэтапно формирует в разрезе сфер и публикует перечень рекомендованной к освоению конкурентоспособной продукции, способствующей прибавлению цепочек добавленной стоимости в национальную экономику;
(б) с субъектами предпринимательства, освоившими продукцию, включенную в перечень рекомендованной к освоению конкурентоспособной продукции, заключаются договора гарантированной закупки в установленном порядке, а также они включаются в Программы;
(в) Агентство совместно с ответственными министерствами и ведомствами, отраслями и регионами внедряет практику комплексной оценки добавленной стоимости в национальную экономику по крупным и значимым инвестиционным проектам с государственным участием и по которым применяются меры государственной поддержки на основе следующих критериев:
(i) вклад, вносимый в развитие промышленной кооперации и цепочек добавленной стоимости;
(ii) создаваемая добавленная стоимость и ее экономическая эффективность;
(iii) показатель привлечения отечественных кадров, план их подготовки, переподготовки и повышения квалификации;
(iv) влияние на оказываемые услуги и инфраструктуру;
(v) развитие технологий, инноваций и научно-исследовательской деятельности;
(г) в документах по реализации крупных и значимых инвестиционных проектов (инвестиционных соглашениях, соглашениях о разделе продукции, соглашениях о государственно-частном партнерстве и прочих) наряду с мерами государственной поддержки и гарантиями предусматриваются показатели по критериям, установленным подпунктом «в» настоящего пункта;
(д) Агентство:
(i) организует реализацию проектов промышленной кооперации, направленных на создание добавленной стоимости на основе принципа «развитие поставщиков» (vendor development), для расширения возможностей участия отечественных и зарубежных предприятий в государственных закупках;
(ii) устанавливает сотрудничество с зарубежными правообладателями, оказывает содействие в трансфере их производственных технологий, передаче их брендов, товарных знаков и знаков обслуживания отечественным субъектам предпринимательства;
(iii) оказывает содействие субъектам предпринимательства, наладившим производство новой продукции, в прохождении процедур оценки соответствия, лицензионных, разрешительных, уведомительных, санитарных и прочих процедур;
(ж) Агентство и его проектные офисы в регионах проводят работу по эффективному выполнению установленных задач во взаимодействии с заместителем Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан – министром инвестиций, промышленности и торговли Республики Каракалпакстан, заместителями хокимов областей и города Ташкента – начальниками управлений инвестиций, промышленности и торговли областей и города Ташкента;
(з) директор Агентства является постоянным членом Межведомственной комиссии по работе со Всемирной торговой организацией и Правительственной комиссии по вопросам привлечения инвестиций, развития промышленности и регулирования торговли;
(и) при формировании Рейтинга устойчивости субъектов предпринимательства вклад созданной добавленной стоимости в производство продукции включается в показатели, предоставляющие дополнительные баллы;
(к) в рамках проектов, включенных в Программы, сырье и комплектующие изделия, применяемые в производственных технологических процессах, аналоги которых не производятся в республике, импортируемые по утвержденному перечню, освобождаются от таможенной пошлины сроком на 3 года.
V. Повышение конкурентоспособности отечественных производителей
8. В целях финансирования проектов по вовлечению субъектов малого и среднего бизнеса в производственные цепочки крупных предприятий и расширению производства отечественной продукции образовать при Агентстве Государственный целевой фонд развития промышленной кооперации (далее – Фонд) без статуса юридического лица.
9. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 июля 2026 года за счет средств Фонда:
(а) в рамках Программ выделяются кредитные средства для:
(i) финансирования проектов субъектов предпринимательства через коммерческие банки в размере до 10 миллионов долларов США на один проект на срок до 10 лет, включая льготный период 2 года, по ставке 6 процентов годовых (включая маржу банка – 2 процента) – в иностранной валюте, по ставке 12 процентов годовых (включая маржу банка – 2 процента) – в национальной валюте;
(ii) проектов, направленных на производство новых видов высокотехнологичной продукции и расширение действующих мощностей, а также пополнения оборотных средств через коммерческие банки в размере до 2 миллионов долларов США на один проект на срок до 1 года, по ставке 6 процентов годовых (включая маржу банка – 2 процента) – в иностранной валюте, по ставке 12 процентов годовых (включая маржу банка – 2 процента) – в национальной валюте;
(б) выделяются субсидии в размере до 30 процентов расходов, но не свыше 1 миллиона долларов США, связанных с трансфером производственных технологий, получением субъектами предпринимательства от зарубежных правообладателей прав на использование брендов, товарных знаков и знаков обслуживания;
(в) на конкурсной основе выделяются субсидии до 50 процентов расходов, но не свыше 10 миллиардов сумов, связанных с разработкой и внедрением на практике промышленных стартапов – до 10 лучших проектов новых видов высокотехнологичной продукции ежегодно.
10. В целях финансирования инструментов, предусмотренных пунктом 9 настоящего Указа, в 2026 году направить Фонду из Фонда реконструкции и развития средства в эквиваленте 50 миллионов долларов США.
VI. Повышение эффективности государственных закупок
11. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 января 2027 года:
(а) в целях расширения участия субъектов малого и среднего бизнеса в государственных закупках внедряется практика разделения предмета закупок в государственных закупках на отдельные лоты в разрезе технологических цепочек, функциональных этапов и видов работ. При этом:
(i) объединение предмета закупок в один лот допускается исключительно при наличии оснований, связанных с экономической эффективностью, технологической последовательностью либо эксплуатационной безопасностью;
(ii) настоящий порядок применяется к отечественным и зарубежным участникам на равных и прозрачных условиях;
(б) государственные закупки по строительству, реконструкции и модернизации объектов и другие государственные закупки стоимостью более 1 миллиарда сумов, а также оценка предложений предмета закупок со сроком эксплуатации, превышающим 3 года, осуществляются с применением метода стоимости совокупного владения (TCO);
(в) в рамках корпоративных закупок:
(i) ведение деятельности в качестве специалиста в сфере закупок допускается только при наличии сертификата «профессиональный закупщик»;
(ii) включение в состав закупочных комиссий корпоративных заказчиков не менее одного специалиста, имеющего сертификат «профессиональный закупщик», является обязательным;
(iii) обучение и сертификация специалистов в сфере закупок осуществляются на основе учебных программ, прошедших аккредитацию международных сертификационных организаций (CIPS, IFPSM, ITC MLS-SCM, WorldCC и прочие);
(iv) Агентством формируется единый электронный реестр сертифицированных специалистов и осуществляется его интеграция со специальным информационным порталом по государственным закупкам;
(г) начиная с 1 января 2028 года в случае отсутствия у корпоративных заказчиков специалистов, имеющих сертификат «профессиональный закупщик», их участие в государственных закупках запрещается;
(д) Совет устанавливает срок применения к бюджетным заказчикам требования наличия специалиста, имеющего сертификат «профессиональный закупщик», и их перечень, а также категории корпоративных заказчиков, на которые распространяется данное требование.
12. Определить, что:
(а) начиная с 1 июля 2026 года посредникам-брокерам и (или) дилерам предоставляется право на реализацию продукции производителей в государственных закупках путем заключения с ними договора;
(б) начиная с 1 апреля 2026 года в случае участия отечественных производителей наряду с зарубежными поставщиками в рамках государственных закупок бюджетных заказчиков к предложенной им минимальной цене импортных товаров применяется ценовая преференция в следующих размерах:
(i) 15 процентов – в случае участия трех и более отечественных производителей;
(ii) 12 процентов – в случае участия двух отечественных производителей;
(iii) 8 процентов – в случае участия одного отечественного производителя;
(в) начиная с 1 октября 2026 года в рамках государственных закупок бюджетных заказчиков на отечественные услуги (работы) применяется ценовая преференция в размере 15 процентов предложенной минимальной цены импортных услуг (работ).
13. Запустить с 1 сентября 2026 года на специальном информационном портале по государственным закупкам электронную скоринговую систему, предоставляющую возможность автоматической оценки деятельности участников закупочных процедур путем межведомственного обмена данными. При этом посредством электронной скоринговой системы:
(а) участникам государственных закупок присваиваются уровни надежности «высокий», «средний», «низкий» и «очень низкий»;
(б) осуществляются следующие меры стимулирования:
(i) для участников, которым присвоен уровень надежности «высокий», выплата задатка не требуется;
(ii) предложениям участников по отбору наилучших предложений и тендерным торгам предоставляются дополнительные баллы соразмерно их уровню надежности;
(iii) новым зарегистрированным участникам государственных закупок предоставляется возможность участия в государственных закупках на общих условиях;
(iv) в конкурсе «Самый активный предприниматель» в сфере государственных закупок поддерживаются кандидатуры участников государственных закупок, которым присвоен уровень надежности «высокий» в государственных закупках;
(в) для участников государственных закупок, которым присвоены уровни надежности «низкий» и «очень низкий»:
(i) устанавливаются нормы на предельную стоимость государственных закупок, разрешенной для участия в закупочных процедурах;
(ii) внедряется практика повышения квалификации на бесплатных онлайн-учебных курсах.
VII. Кадровая политика
14. Агентству совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Агентством эффективности управления и Фондом «Эл-юрт умиди» в рамках крупных и значимых инвестиционных проектов внедрить на системной основе в соответствии с планом привлечения отечественных специалистов, а также требованиями и заказами предприятий:
(а) подготовку и переподготовку специалистов в отечественных и зарубежных образовательных организациях;
(б) повышение квалификации специалистов на заводах по производству технологического оборудования и устройств.
15. Внедрить систему материального стимулирования работников управленческого, инженерно-технического персонала и других работников министерств, хозяйственных объединений и организаций за непосредственное участие в развитии промышленной кооперации, освоении новых видов конкурентоспособной продукции в форме премии, выплачиваемой один раз в год. При этом:
(а) источником выплаты единовременной премии является 20 процентов положительной разницы (сэкономленных средств) между годовой суммой средств (в соответствии с последним реализованным договором), направленных на закуп видов продукции освоенного производства, и закупочной суммой соразмерно освоенным видам продукции;
(б) одна четвертая часть указанной положительной разницы выплачивается руководителю предприятия, три четверти распределяются среди работников руководителем предприятия самостоятельно с учетом личного вклада каждого работника в реализацию проекта.
VIII. Организация, обеспечение и контроль исполнения Указа
16. Внести изменения и дополнение в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
17. Возложить на директора Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
18. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на советника Президента Республики Узбекистан Хакимова О.А.