Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Islomobod shahriga davlat tashrifi doirasida “Ayvoni Sadr” qarorgohida Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Asif Ali Zardoriy bilan tor doirada va delegatsiyalar ishtirokida uchrashuv oʻtkazdi.
Oʻzbekiston va Pokiston oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, doʻstlik hamda strategik sheriklikni mustahkamlashning joriy holati va dolzarb yoʻnalishlari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida Asif Ali Zardoriy davlatimiz rahbarini Strategik hamkorlik kengashining birinchi yigʻilishi muvaffaqiyatli boʻlgani munosabati bilan tabrikladi hamda ushbu davlat tashrifi ikki tomonlama munosabatlarni chuqurlashtirishga yangi surʼat bagʻishlaydigan tarixiy ahamiyatga ega ekanini qayd etdi.
Yangi Oʻzbekistonni 2030-yilgacha rivojlantirish strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar yuqori baholandi.
Turli darajalardagi faol aloqalar mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash va qoʻshma korxonalar soni barqaror oʻsib bormoqda. Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Islomoboddagi sammitga tayyorgarlik doirasida Hukumatlararo komissiya yigʻilishi va siyosiy maslahatlashuvlar samarali oʻtkazildi.
Amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va investitsiya aloqalarini rivojlantirish hamda ishbilarmonlik almashinuvlarini faollashtirish muhimligi taʼkidlandi.
Yaqin istiqbolda oʻzaro savdo hajmini 2 milliard dollarga yetkazish boʻyicha qoʻshma chora-tadbirlarni muvofiqlashtirish va amalga oshirish masalalari atroflicha koʻrib chiqildi.
Hududlar oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi. Hududlararo forumning birinchi yigʻilishini shu yil Xivada oʻtkazishga kelishib olindi.
Xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni mustahkamlash yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar dolzarb mintaqaviy va xalqaro kun tartibi boʻyicha pozitsiyasi oʻxshashligi hamda bir-birlarini qoʻllab-quvvatlashni davom ettirishlarini yana bir bor tasdiqladilar.
Madaniy va gumanitar almashinuvlarni yanada kengaytirish hamda taʼlim, ekologiya, sport va boshqa sohalarda qoʻshma loyihalarni ilgari surishga oʻzaro intilish qatʼiy ekani qayd etildi.
Muzokaralar yakunida Shavkat Mirziyoyev Asif Ali Zardoriyni Oʻzbekistonga tashrif bilan kelishga taklif etdi.

В рамках государственного визита в город Исламабад в резиденции «Айван-е-Садр» состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Исламской Республики Пакистан Асифом Али Зардари в узком формате и с участием делегаций.
Рассмотрены текущее состояние и актуальные направления дальнейшего расширения многопланового взаимодействия, а также укрепления дружбы и стратегического партнерства между Узбекистаном и Пакистаном.
В начале встречи Асиф Али Зардари поздравил главу нашего государства с успешными результатами первого заседания Совета стратегического сотрудничества, а также подчеркнул историческую значимость нынешнего государственного визита в контексте придания нового импульса углублению двусторонних отношений.
Дана высокая оценка масштабным социально-экономическим преобразованиям, реализуемым в Новом Узбекистане в рамках Стратегии развития – 2030.
С удовлетворением отмечены активные контакты на различных уровнях. Устойчивыми темпами растут товарооборот и количество совместных предприятий. Реализуются проекты кооперации в приоритетных отраслях экономики.
В преддверии саммита в Исламабаде плодотворно прошли заседание Межправительственной комиссии и политические консультации.
Подчеркнута важность дальнейшего расширения практического сотрудничества, включая укрепление политического диалога, развитие торгово-экономических и инвестиционных связей, активизацию деловых обменов.
Отдельно обсуждены вопросы координации и реализации совместных мер по доведению объемов взаимной торговли до 2 миллиардов долларов в ближайшей перспективе.
Особое внимание уделено развитию межрегионального сотрудничества. Согласовано проведение в текущем году в городе Хиве первого заседания Форума регионов.
Состоялся обмен мнениями по вопросам укрепления взаимодействия в рамках международных организаций. Стороны подтвердили взаимную поддержку и схожесть позиций по актуальной региональной и международной повестке.
Отмечена взаимная приверженность дальнейшему расширению культурно-гуманитарных обменов, продвижению совместных проектов в сферах образования, экологии, спорта и других направлениях.