Oʻzbekiston Prezidenti “HRL Group” kompaniyasi raisi bilan uchrashdi
Islomobod shahrida boʻlib oʻtayotgan Oʻzbekiston – Pokiston biznes forumi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “HRL Group” kompaniyasi raisi Zohid Rafiq bilan uchrashdi.
Kompaniyalar guruhi qurilish, togʻ-kon sanoati va energetika sohalarida faoliyat yurituvchi eng yirik korxonalar sirasiga kiradi.
Oʻzbekiston tajribasini qoʻllagan holda Pokistondagi mis, oltin va oʻta muhim minerallar konlarida birgalikda geologiya-qidiruv ishlarini olib borish istiqbollari muhokama qilindi.

President of Uzbekistan holds meeting with Chairman of HRL Group
As part of the ongoing Uzbekistan-Pakistan business forum in Islamabad, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with Zahid Rafiq, chairman of the HRL Group.
The group is among the largest companies operating in the construction, mining, and energy sectors.
Prospects for conducting joint geological exploration of promising deposits of copper, gold, and critical minerals in Pakistan, drawing on Uzbekistan’s experience, were reviewed.
The Leader of our country welcomed the initiatives of the company’s chairman to construct the Imam Bukhari complex in Pakistan’s capital and to build a hotel in Samarkand.