Oʻzbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vaziri qoʻshma biznes forumida ishtirok etdilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-fevral kuni Islomobod shahriga davlat tashrifining ishbilarmonlik dasturi doirasida Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif bilan birgalikda qoʻshma biznes forumida ishtirok etdi.
Tadbirda ikki mamlakatning 300 dan ortiq yetakchi sanoat korxonalari va savdo kompaniyalari, tarmoq tashkilotlari hamda ishbilarmonlik tuzilmalari rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
Pokiston tomonidan “PEL”, “Waves Singer”, “Sadaqat”, “Fauji”, “Platinum”, “Fast Cables”, “National Fruit”, “Amson Group”, “Shaigan”, “Hans International”, “Secure Logistics Group”, “NLC”, “Fairmont”, “Go Dairy”, “Engro”, “Herbion”, “AGP”, “Arco”, “Habib Rafiq”, “Pakistan Steel Mills”, “Siddiq Sons”, “Uniworth”, “Diners”, “Fatima Group”, “Fateh Group”, “Hub Leather”, “Siddiq Leather”, “Royal Leather”, “Davis”, “Ahsan Dyeing” va boshqa koʻplab kompaniyalar qatnashdi.
Davlatimiz rahbari oʻz nutqida oliy darajadagi muzokaralar Oʻzbekiston – Pokiston munosabatlarini, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy jihatdan rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab berganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Oʻzaro aloqalar tarixida ilk bor iqtisodiy hamkorlikka yangi sifat bagʻishlash va savdo hajmini 2 milliard dollarga yetkazishni nazarda tutuvchi bayonnoma imzolandi.
Ikki mamlakat mutasaddilariga kompleks “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqish va yuzaga keladigan masalalarni tezkor hal etish mexanizmini joriy qilish topshirildi.
Oʻzbekiston Prezidenti iqtisodiy sheriklikning muhim yoʻnalishlarini koʻrsatib oʻtdi. Farmatsevtika va tibbiyot, yengil sanoat, kon-metallurgiya tarmogʻi va geologiya, oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi hamkorlikni kengaytirish shular jumlasidan.
Pokiston kompaniyalari Oʻzbekistondagi dori vositalari, biotexnologiyalar va tibbiy asbob-uskunalarni mahalliylashtirish loyihalariga taklif etildi. Toshkent farmatsevtika parkida pokistonlik investorlar uchun qulay sharoitlar yaratiladi.
Xalqaro brendlar uchun tayyor toʻqimachilik mahsulotlarini birgalikda ishlab chiqarishda katta salohiyat mavjudligi taʼkidlandi. Oʻzbekiston toʻqimachilik korxonalarini ishonchli boshqaruvga berish va pokistonlik hamkorlar uchun alohida charm sanoati zonalarini tashkil etishga tayyor.
Goʻsht, kartoshka va guruchni birgalikda yetishtirish, shuningdek, urugʻchilik va seleksiya sohasida Pokiston Milliy genomika instituti bilan sheriklik istiqbollariga alohida eʼtibor qaratildi.
Transport-logistika sohasidagi oʻzaro bogʻliqlikni kuchaytirish savdo hajmini yanada oshirishning muhim shartidir.
“Pokiston – Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” yoʻnalishi boʻylab yuk tashish, Lahor va Islomobod shaharlariga esa aviaqatnovlar yoʻlga qoʻyildi, Transafgʻon temir yoʻlini qurish loyihasi ilgari surilmoqda. Joriy yilning aprel oyidan Karachiga yuk reyslari va Lahorga toʻgʻridan-toʻgʻri yoʻlovchi reyslari yoʻlga qoʻyiladi.
Hududlar oʻrtasidagi aloqalarni amaliy jihatdan mustahkamlash maqsadida joriy yilda birinchi Hududlararo forumni oʻtkazish tashabbusi qoʻllab-quvvatlandi.
Tadbir yakunida Oʻzbekiston yetakchisi va Pokiston Bosh vaziri erishilgan kelishuvlar toʻgʻrisida alohida Bayonnomani imzoladilar. Unda amalga oshirish muddatlari hamda ikki mamlakatning buning uchun masʼul vazirlik va idoralari rahbarlari belgilab olindi.
Shuningdek, yetakchilar huzurida qator investitsiyaviy va savdo-iqtisodiy kelishuvlarni almashish marosimi boʻldi.

6 февраля в рамках деловой программы государственного визита в город Исламабад Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с Премьер-министром Пакистана Шахбазом Шарифом принял участие в совместном бизнес-форуме.
В мероприятии участвовали руководители и представители более 300 ведущих промышленных предприятий и торговых компаний, отраслевых организаций и деловых структур двух стран.
Пакистанский бизнес был представлен такими компаниями, как PEL, Waves Singer, Sadaqat, Fauji, Platinum, Fast Cables, National Fruit, Amson Group, Shaigan, Hans International, Secure Logistics Group, NLC, Fairmont, Go Dairy, Engro, Herbion, AGP, Arco, Habib Rafiq, Pakistan Steel Mills, Siddiq Sons, Uniworth, Diners, Fatima Group, Fateh Group, Hub Leather, Siddiq Leather, Royal Leather, Davis, Ahsan Dyeing и многими другими.
В своем выступлении глава нашего государства с большим удовлетворением отметил, что состоявшиеся переговоры на высшем уровне ознаменовали новый этап в развитии узбекско-пакистанских отношений, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Впервые в истории двустороннего сотрудничества подписан протокол, предусматривающий придание нового качества экономическому взаимодействию и доведению объема взаимной торговли до 2 миллиардов долларов.
Ответственным лицам двух стран поручено разработать комплексную «дорожную карту» и внедрить механизм оперативного решения возникающих вопросов.
Президент Узбекистана обозначил ключевые направления экономического партнерства.
В их числе фармацевтика и медицина, легкая промышленность, горнометаллургическая отрасль и геология, расширение сотрудничества в сфере продовольственной безопасности.
Пакистанские компании приглашены к проектам локализации лекарственных средств, биотехнологий и медицинского оборудования в Узбекистане. Пакистанским инвесторам будут созданы благоприятные условия для деятельности в Ташкентском фармацевтическом парке.
Отмечено, что имеется большой потенциал сотрудничества в совместном выпуске готовой текстильной продукции для международных брендов. Узбекистан готов передать текстильные предприятия в доверительное управление и создать отдельные зоны кожевенной промышленности для пакистанских партнеров.
Отдельное внимание уделено перспективам совместного производства мяса, картофеля и риса, а также партнерства с Национальным институтом геномики Пакистана в области семеноводства и селекции.
Укрепление транспортно-логистической взаимосвязанности является важным условием дальнейшего наращивания торговли.
Начаты грузовые перевозки по маршруту «Пакистан – Китай – Кыргызстан – Узбекистан», запущено авиасообщение в города Лахор и Исламабад, продвигается проект Трансафганской железной дороги. С апреля текущего года начнутся грузовые рейсы в Карачи и прямые пассажирские перелеты в Лахор.
В целях практического укрепления межрегиональных контактов поддержана инициатива о проведении первого Форума регионов в текущем году.
В завершение глава Узбекистана и Премьер-министр Пакистана подписали отдельный Протокол о достигнутых договорённостях, в котором закреплены сроки практической реализации и ответственные за это руководители министерств и ведомств двух стран.
Также в присутствии лидеров состоялась церемония обмена рядом инвестиционных и торгово-экономических соглашений.