O‘zbekiston Prezidenti Pokistondagi yetakchi universitetning faxriy doktori va professori bo‘ldi
Strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Pokiston Milliy fan va texnologiyalar universitetining faxriy doktori va professori unvonlarini berish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Bosh vazir Shahboz Sharif davlatimiz rahbariga bu haqdagi tegishli sertifikatni topshirdi.
Ushbu unvonlar O‘zbekiston yetakchisining ijtimoiy-iqtisodiy va ta’lim sohalaridagi islohotlar, mamlakatni izchil modernizatsiya qilish, fan va texnologiyalarni rivojlantirish, xalqaro hamkorlik hamda akademik aloqalarni mustahkamlashga qo‘shgan ulkan hissasi uchun berildi.
Marosimda Shavkat Mirziyoyev Pokiston Bosh vaziri, universitet rahbariyati va akademik hamjamiyatiga yuksak unvonlar uchun minnatdorlik bildirib, ta’lim sohasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash va yuqori malakali mutaxassislarni birgalikda tayyorlash muhimligini ta’kidladi.
1991-yilda tashkil etilgan Milliy fan va texnologiyalar universiteti ilmiy izlanishlar va innovatsion faoliyat, magistr va doktorlarni tayyorlash hamda sanoat va iqtisodiyot ehtiyojlariga mo‘ljallangan amaliy tadqiqotlarni olib borish kabi yo‘nalishlarni o‘zida mujassam etgan.

В рамках первого заседания Совета стратегического сотрудничества состоялась церемония присвоения Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву почетных званий доктора и профессора Национального университета науки и технологий Пакистана.
Соответствующий сертификат главе нашего государства вручил Премьер-министр Шахбаз Шариф.
Звания присвоены за выдающийся вклад лидера Узбекистана в социально-экономические и образовательные реформы, устойчивую модернизацию страны, развитие науки и технологий, а также укрепление международного сотрудничества и академических связей.
В ходе церемонии Шавкат Мирзиёев выразил благодарность Премьер-министру Пакистана, руководству и академическому сообществу университета за присвоение высоких званий, отметил значимость дальнейшего укрепления образовательных связей и взаимной подготовки высококвалифицированных специалистов.
Основанный в 1991 году Национальный университет науки и технологий, объединяет исследовательскую и инновационную деятельность, подготовку магистров и докторантов, а также продвижение прикладных исследований, ориентированных на потребности промышленности и экономики.