Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Islomobod shahriga kelgach, “Global sanoat va mudofaa yechimlari” kompaniyasining bosh qarorgohiga tashrif buyurib, Mudofaa kuchlari Bosh qoʻmondoni – Qurolli Kuchlarning quruqlikdagi qoʻshinlari qoʻmondoni, feldmarshal Asim Munir bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Oʻzbekiston bilan Pokiston oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishning asosiy jihatlari muhokama qilindi.
Harbiy va harbiy-texnik sohalardagi hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, bugungi kunda xavfsizlikka tahdid solayotgan xavf-xatarlarga qarshi kurashish boʻyicha saʼy-harakatlarni muvofiqlashtirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Ikki mamlakatning yetakchi mudofaa sanoati korxonalari oʻrtasidagi kooperatsiya aloqalarini faollashtirish, harbiy mutaxassislarni tayyorlash dasturlarini kengaytirish, tajriba almashish va qoʻshma oʻquv tadbirlarini oʻtkazish muhimligi taʼkidlandi.
Transport va logistika sohasida istiqbolli infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish masalalari ham kun tartibida bo‘ldi.
Harbiy va harbiy-texnik hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha alohida “yoʻl xaritasi”ni tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.
Oʻzbekiston Prezidenti uchrashuv yakunida “Global sanoat va mudofaa yechimlari” kompaniyasining ishlanmalari, jumladan, Pokistonning zamonaviy harbiy texnikasi va qurol-yarogʻ namunalari bilan tanishdi.

По прибытии в город Исламабад Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил штаб-квартиру компании «Глобальные промышленные и оборонные решения», где провел встречу с Главнокомандующим Силами обороны – командующим Сухопутными войсками Вооруженных Сил Пакистана фельдмаршалом Асимом Муниром.
Были рассмотрены ключевые аспекты дальнейшего развития узбекско-пакистанского многопланового сотрудничества и стратегического партнерства.
Особое внимание уделено расширению взаимодействия в военной и военно-технической сферах, а также координации усилий по противодействию современным вызовам и угрозам безопасности.
Подчеркнута важность активизации кооперационных связей между ведущими предприятиями оборонно-промышленного комплекса двух стран, расширения программ подготовки военных специалистов, обмена опытом и проведения совместных учебных мероприятий.
Отдельно обсуждены вопросы ускорения реализации перспективных инфраструктурных проектов в транспортно-логистической сфере.
Достигнута договоренность о подготовке отдельной «дорожной карты» по развитию военного и военно-технического сотрудничества.
По итогам встречи Президент Узбекистана ознакомился с разработками компании «Глобальные промышленные и оборонные решения», в том числе образцами современной пакистанской военной техники и вооружений.