Oʻzbekiston Prezidenti davlat tashrifi bilan Pokistonda boʻladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharifning taklifiga binoan 5-6-fevral kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda boʻladi.
Dasturga muvofiq, Islomobodda Pokiston Prezidenti Asif Ali Zardoriy, Bosh vazir Shahboz Sharif, Mudofaa kuchlari Oliy Bosh qoʻmondoni – Qurolli Kuchlarning quruqlikdagi qoʻshinlar qoʻmondoni, feldmarshal Asim Munir bilan muzokaralar hamda Strategik hamkorlik kengashining birinchi yigʻilishini oʻtkazish rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston bilan Pokiston oʻrtasidagi strategik sheriklik va koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish masalalari oliy darajadagi muloqotlar kun tartibining markazida boʻladi.
Siyosiy muloqotni kengaytirish, ikki mamlakat hukumatlari, parlamentlari, ishbilarmon doiralari hamda hududlari oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlashning muhim jihatlari har tomonlama koʻrib chiqiladi.
Tomonlar tovar ayirboshlashni oshirishga, sanoat, transport va infratuzilma, turizm sohalaridagi hamkorlik loyihalarini ilgari surishga hamda madaniy-gumanitar aloqalarni davom ettirishga alohida eʼtibor qaratadilar.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashiladi.
Muzokaralar yakunida Qoʻshma deklaratsiya va ustuvor sohalar boʻyicha kelishuvlarning salmoqli toʻplami imzolanishi kutilmoqda.
Oʻzbekiston Prezidenti ikki mamlakat yetakchi ishbilarmon doiralari vakillarining qoʻshma biznes forumida ham ishtirok etadi.

President of Uzbekistan to pay a state visit to Pakistan
At the invitation of the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif,  President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a state visit to Pakistan on February 5-6.
In accordance with the program, talks will be held in  Islamabad with the President of Pakistan Asif Ali Zardari, the Prime Minister Shehbaz Sharif, the Chief of Army Staff of the Armed Forces Field Marshal Asim Munir, as well as the first meeting of the Strategic Cooperation Council.
The upcoming high-level contacts will focus on further deepening Uzbek–Pakistani strategic partnership relations and multifaceted cooperation.
Key aspects of strengthening political dialogue, intergovernmental, inter-parliamentary, business, and interregional ties will be comprehensively reviewed.
The parties will pay particular attention to increasing bilateral trade turnover, advancing joint projects in industry, transport and infrastructure, and tourism, as well as continuing cultural and humanitarian cooperation.
An exchange of views will take place on current aspects of the international and regional agenda.
Following the talks, a Joint Declaration and a substantial package of agreements are expected to be signed.
The President of Uzbekistan will also take part in a joint business forum for representatives of the leading business circles of the two countries.