Oʻzbekiston Prezidenti davlat tashrifi bilan Pokistonda boʻladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharifning taklifiga binoan 5-6-fevral kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda boʻladi.
Dasturga muvofiq, Islomobodda Pokiston Prezidenti Asif Ali Zardoriy, Bosh vazir Shahboz Sharif, Mudofaa kuchlari Oliy Bosh qoʻmondoni – Qurolli Kuchlarning quruqlikdagi qoʻshinlar qoʻmondoni, feldmarshal Asim Munir bilan muzokaralar hamda Strategik hamkorlik kengashining birinchi yigʻilishini oʻtkazish rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston bilan Pokiston oʻrtasidagi strategik sheriklik va koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish masalalari oliy darajadagi muloqotlar kun tartibining markazida boʻladi.
Siyosiy muloqotni kengaytirish, ikki mamlakat hukumatlari, parlamentlari, ishbilarmon doiralari hamda hududlari oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlashning muhim jihatlari har tomonlama koʻrib chiqiladi.
Tomonlar tovar ayirboshlashni oshirishga, sanoat, transport va infratuzilma, turizm sohalaridagi hamkorlik loyihalarini ilgari surishga hamda madaniy-gumanitar aloqalarni davom ettirishga alohida eʼtibor qaratadilar.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashiladi.
Muzokaralar yakunida Qoʻshma deklaratsiya va ustuvor sohalar boʻyicha kelishuvlarning salmoqli toʻplami imzolanishi kutilmoqda.
Oʻzbekiston Prezidenti ikki mamlakat yetakchi ishbilarmon doiralari vakillarining qoʻshma biznes forumida ham ishtirok etadi.

Президент Узбекистана посетит с государственным визитом Пакистан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Шахбаза Шарифа 5–6 февраля посетит эту страну с государственным визитом.
В соответствии с программой в городе Исламабаде состоятся переговоры с Президентом Пакистана Асифом Али Зардари, Премьер-министром Шахбазом Шарифом, Главнокомандующим силами обороны – командующим сухопутными войсками Вооружённых Сил фельдмаршалом Асимом Муниром, а также первое заседание Совета стратегического сотрудничества.
В фокусе предстоящих контактов на высшем уровне – вопросы дальнейшего углубления узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Будут всесторонне рассмотрены ключевые аспекты укрепления политического диалога, межправительственных, межпарламентских, деловых и межрегиональных связей.
Особое внимание стороны уделят наращиванию товарооборота, продвижению проектов кооперации в области промышленности, транспорта и инфраструктуры, туризма, продолжению культурно-гуманитарного сотрудничества.
Состоится обмен мнениями по актуальной международной и региональной повестке.
По итогам переговоров ожидается подписание Совместной декларации и солидного пакета соглашений в приоритетных направлениях.
Президент Узбекистана также примет участие в совместном бизнес-форуме представителей ведущих деловых кругов двух стран.