Fargʻona viloyatida islohotlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 4-fevral kuni Fargʻona viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha amalga oshirilishi lozim boʻlgan ustuvor vazifalar yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Yigʻilish avvalida soʻnggi yillarda Fargʻona viloyatida amalga oshirilgan tizimli islohotlarning natijalari tahlil qilindi. Yer va qazilma boyliklari cheklangan boʻlishiga qaramasdan, hududda iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish, sanoat, qishloq xoʻjaligi, xizmatlar va axborot texnologiyalari sohalarida barqaror oʻsish taʼminlandi.
Jumladan, aholi jon boshiga yalpi hududiy mahsulot hajmi 2017-yilda 7 million soʻmni tashkil etgan boʻlsa, 2025-yilga kelib, 26,6 million soʻmga yetdi yoki 3,8 barobar oʻsdi. Bu iqtisodiy faollik va aholi daromadlari sezilarli oshganini koʻrsatadi.
Bandlik va ijtimoiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha ham ijobiy sur’at qayd etildi. O‘tgan yilda 519 ming nafar aholining bandligi ta’minlanib, ularni daromadlari oshirildi va 53 ming oila kambag‘allik reyestridan chiqarildi. Endilikda 2026 yil yakuniga qadar ishsizlikni 3 foizga, kambag‘allikni esa 2,7 foizga kamaytirish ko‘zda tutilmoqda.
Investitsiya va tashqi savdo sohasida ham sezilarli oʻsishga erishildi. Viloyatda 26 ta yirik, 357 ta oʻrta va kichik investitsiya loyihalari ishga tushirilib, salkam 3 milliard dollar xorijiy investitsiya oʻzlashtirildi. Eksport hajmi izchil oshdi, eksportchi korxonalarning soni kengaydi.
Qishloq xoʻjaligida oʻtgan yili 94,3 ming gektar maydonda 816,7 ming tonna gʻalla yetishtirilib, oʻrtacha hosildorlik 86,6 sentnerni tashkil etdi. Paxtachilikda 72 ming gektarda 324 ming tonna hosil olindi. Meva-sabzavot eksporti 403 million dollarga yetdi. Tomorqachilik va ixcham issiqxonalar orqali minglab xonadonlar barqaror qoʻshimcha daromad manbaiga ega boʻldi.
Yigʻilishda Fargʻona viloyatini rivojlantirishning ustuvor vazifalari belgilab olindi.
Qayd etilganidek, viloyatda investitsiya va eksport hajmlarini izchil oshirish, ishsizlik va kambagʻallikni qisqartirish masalalariga tizimli hamda manzilli yondashish talab etiladi. Shu maqsadda Fargʻona viloyati uchun umumiy qiymati 8,2 milliard dollar boʻlgan yangi yirik loyihalar paketi shakllantirilgan.
Joriy yilning oʻzida umumiy qiymati 4,2 milliard dollar boʻlgan loyihalarni ishga tushirish rejalashtirilgan. Ushbu loyihalarning 2,7 milliard dollari sanoat, 210 million dollari qishloq xoʻjaligi, 1,2 milliard dollari servis va turizm sohalariga toʻgʻri keladi.
Shu bilan birga, oʻtgan yillarda sanoat maqsadlari uchun ajratilgan 2 ming 115 gektar yer maydonining 40 foizi haligacha auksionga chiqarilmagani qayd etildi. Qoʻshimcha yer ajratishdan oldin mavjud boʻsh yerlar infratuzilmasini yaxshilash va ularni tadbirkorlarga taklif etish orqali investitsiya loyihalarini joylashtirish samaradorligini oshirish zarurligi taʼkidlandi.
Bandlik va kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha aniq maqsadli koʻrsatkichlar belgilandi. Joriy yilda jami 595 ming nafar, shundan 98 ming doimiy ish oʻrni yaratish, 423 ming aholini daromadli qilish hamda 74 ming ish oʻrnini “soya”dan chiqarish rejalashtirilgan.
Buvayda, Uchkoʻprik, Quva, Oʻzbekiston, Yozyovon tumanlari hamda Margʻilon, Fargʻona, Qoʻqon va Quvasoy shaharlarini ishsizlik va kambagʻallikdan xoli hududlarga aylantirish vazifasi qoʻyildi. Shu maqsadda 7 ta tuman va 132 ta “ogʻir” mahallada infratuzilmani yaxshilash orqali ishsizlik va kambagʻallikni ikki karra qisqartirish uchun 800 milliard soʻmdan ortiq mablagʻ ajratiladi. Shuningdek, banklar tomonidan “Mahalla loyihasi” dasturi doirasida 1,4 trillion soʻmlik kredit resurslari yoʻnaltiriladi.
Qishloq xoʻjaligida meva-sabzavot mahsulotlarini xom holda emas, yuqori qoʻshilgan qiymatga ega tayyor mahsulot sifatida sotish orqali eksport hajmini 510 million dollarga yetkazish vazifasi belgilandi. Shu bois, Fargʻona va Quvasoy shaharlarida xitoylik investorlar ishtirokida umumiy qiymati 175 million dollar boʻlgan agrologistika markazlari barpo etiladi.
Oʻzbekiston, Beshariq va Oltiariq tumanlarida chorvachilik, sutni qayta ishlash va naslli joʻja yetishtirish yoʻnalishlarida umumiy qiymati 21 million dollar boʻlgan 4 ta loyihani ishga tushirish rejalashtirilgan.
Ijtimoiy infratuzilmani aholining oʻsishiga mos ravishda rivojlantirish zarurligi taʼkidlandi. Joriy yilda 33 ta maktab qurilishi va rekonstruksiyasi uchun 343 milliard soʻm ajratilmoqda. Hudud rahbarlariga qoʻshimcha imkoniyatlarni ishga solish va xususiy sektorni jalb qilish orqali infratuzilmani yaxshilash vazifasi qoʻyildi.
Turizm salohiyatini kengaytirish maqsadida Soʻx tumanida Ugam va Miraki tajribasi asosida turizm majmualari tashkil etiladi, Fargʻona tumanida yirik turistik-rekreatsion zona barpo qilinadi. Qoʻqon shahrida yangi turizm maskanlari barpo etilib, madaniy meros obyektlari boʻylab sayohat marshrutlari yoʻlga qoʻyiladi.
Shuningdek, Qoʻqon shahrida 17 ta davlat idorasini “Yangi Oʻzbekiston” massiviga koʻchirish orqali aholiga barcha davlat xizmatlarini bir joyda koʻrsatadigan qulay va samarali tizimni shakllantirish vazifasi belgilandi.
Axborot texnologiyalari sohasida Fargʻona viloyati iqtisodiyotining muhim drayveri sifatida IT yoʻnalishini jadal rivojlantirish rejalashtirilgan.
Hozirda viloyatda 139 ta IT-park rezidenti faoliyat yuritmoqda. Joriy yilda axborot texnologiyalari xizmatlarining hajmini 3,5 trillion soʻmga, eksportni esa 30 million dollarga yetkazish maqsad qilingan. Fargʻona shahrida yangi IT-park va majmuasi, Margʻilon shahrida xalqaro IT oliygohi, shuningdek, Fargʻona shahrida “Muhammad al-Xorazmiy vorislari” loyihasini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari yigʻilish yakunida har bir loyihani aholi bandligi va turmush darajasini oshirish bilan uzviy bogʻlab amalga oshirish, belgilangan vazifalar ijrosi uchun mutasaddilarning shaxsiy javobgarligini kuchaytirish boʻyicha aniq topshiriqlar berdi.

On February 4, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the priority tasks for the socio-economic development of the Fergana region.
At the beginning of the meeting, the outcomes of the systemic reforms implemented in the Fergana region in recent years were analyzed. Despite limited land and mineral resources, the regional economy has continued to diversify, ensuring steady growth across industry, agriculture, services, and information technology.
In particular, gross regional product per capita increased from 7 million soums in 2017 to 26.6 million soums by 2025, an increase of 3.8 times. This indicates a significant growth in economic activity and household incomes.
Positive dynamics were also noted in employment and social protection. Last year, 519,000 people gained employment, enabling income growth and the removal of 53,000 families from the low-income households. In the future, by the end of 2026, it is planned to reduce the unemployment rate to 3 percent and the poverty rate to 2.7 percent.
The region's investment and foreign trade activities also showed significant growth. The region has implemented 26 large and 357 medium and small investment projects, and has attracted $3 billion in foreign investment. Export volumes continue to rise, alongside an increase in the number of exporting enterprises.
Last year, 816,700 tons of grain were produced on 94,300 hectares of agricultural land, with an average yield of 86.6 centners per hectare. In cotton farming, 324,000 tons were harvested from 72,000 hectares. Fruit and vegetable exports reached $403 million. Through household plots and compact greenhouses, thousands of families have gained a stable additional source of income.
The meeting identified the priority tasks for the development of the Fergana region.
It was noted that a systemic and targeted approach is required for stable growth in investment and export volumes, and for reducing unemployment and poverty. To this end, a package of new large projects with a total value of $8.2 billion has been formed for the Fergana region.
This year, it is planned to launch projects with a total value of $4.2 billion, of which $2.7 billion is for industry, $210 million for agriculture, and $1.2 billion for services and tourism.
At the same time, it was noted that of the 2,115 hectares of land allocated for industrial purposes in recent years, 40 percent have not yet been put up for auction. It was emphasized that before allocating additional land, it is necessary to improve the infrastructure of existing vacant plots and offer them to entrepreneurs to increase the efficiency of investment project placement.
This year, it is planned to create 98,000 permanent jobs, increase the incomes of 423,000 residents, and bring 74 thousand jobs into the official sector of the economy.
The task was set to turn the Buvayda, Uchkuprik, Kuva, Uzbekistan, and Yazyavan districts, as well as the cities of Margilan, Fergana, Kokand, and Kuvasay into unemployment- and poverty-free areas. More than 800 billion soums will be allocated to improve infrastructure in 7 districts and 132 mahallas with difficult conditions to halve unemployment and poverty. In addition, within the framework of the "Mahalla Loyihasi" program, banks will provide credit resources in the amount of 1.4 trillion soums.
In agriculture, the task was set to increase the volume of fruit and vegetable exports to $510 million by establishing their supply not as raw materials, but as finished products with high added value. To this end, with the participation of Chinese investors, agro-logistics centers with a total cost of $175 million will be built in the cities of Fergana and Kuvasay.
In the Uzbekistan, Besharyk, and Altyaryk districts, it is planned to launch 4 projects with a total value of $21 million in the field of animal husbandry, milk processing, and breeding of pedigree chicks.
The need to develop social infrastructure in proportion to population growth was emphasized. This year, 343 billion soums have been allocated for the construction and reconstruction of 33 schools. Regional leaders have been instructed to improve infrastructure by utilizing additional opportunities and attracting the private sector.
To expand tourism potential, tourist complexes will be developed in the Sokh district, based on the experience of Ugam and Miraki, and a large tourist and recreational zone will be established in the Fergana district. In Kokand, new tourist facilities will be created and routes covering cultural heritage sites will be organized.
In addition, a task has been set in Kokand to establish a convenient and efficient one-stop system for delivering all public services by relocating 17 government institutions to the “Yangi Uzbekistan” complex.
In the field of information technology, the active development of the IT sector is planned as one of the key drivers of the Fergana region's economy.
Currently, there are 139 IT park residents in the region. This year, the goal is to increase the volume of IT services to 3.5 trillion soums and exports to $30 million. In the city of Fergana, plans include the establishment of a new IT park and complex, as well as the implementation of the “Heirs of Muhammad al-Khwarizmi” project. An international IT university will be built In Margilan.
Following the meeting, the Head of state issued specific instructions for the implementation of each project, ensuring their close linkage to employment creation, improvements in living standards, and the strengthening of personal accountability for achieving the set objectives.