Prezident Shavkat Mirziyoyev 2-fevral kuni Navoiy xalqaro aeroporti faoliyati samaradorligini oshirish hamda aviatsiya korxonalarini transformatsiya qilish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Navoiy xalqaro aeroportining asosiy koʻrsatkichlari 2025-yilda 2024-yilga nisbatan oʻsganiga qaramasdan, havo kemalariga xizmat koʻrsatish, yoʻlovchi va yuk tashish boʻyicha maksimal quvvatlaridan toʻliq foydalanilmayapti.
Shuningdek, aeroport infratuzilmasi, texnika parki, yuk va yoʻlovchi terminallarini modernizatsiya qilish, faoliyat jarayonlarini raqamlashtirish zarur.
Taqdimotda Navoiy xalqaro aeroportini loyihaviy boshqaruv tamoyillari asosida rivojlantirish taklif etildi.
Aeroportni “Uzbekistan Airports” AJning markazlashgan operativ boshqaruv tizimidan ajratgan holda, unga mahalliy va xorijiy aviakompaniyalar bilan yoʻlovchi va yuk tashish, tranzit hamda texnik qoʻnishlar boʻyicha mustaqil muzokaralar olib borish hamda shartnomalar tuzish huquqi beriladi.
Aeroport daromadlarini uning infratuzilmasini modernizatsiya qilish, yoqilgʻi rezervuarlarini kengaytirish, havo kemalarini taʼmirlash va boʻyash xizmatlarini joriy etishga yoʻnaltirish orqali aviatsiya xizmatlari eksportini oshirish vazifalari belgilandi.
Navoiy xalqaro aeroportini rivojlantirish boʻyicha ishlab chiqilgan biznes rejasi toʻgʻrisida axborot berildi. Unga koʻra, tijorat va noaviatsion faoliyat koʻrsatkichlari 50 foizga oshiriladi, 25 tadan ortiq aviakompaniyalarning doimiy parvozlari yoʻlga qoʻyilib, qayta ishlanadigan yuk hajmi 20 ming tonnadan oshiriladi.
Aeroport hududida havo kemalariga texnik va tijorat xizmatlari koʻrsatishga ixtisoslashgan “porto-franko” erkin bojxona zonasini tashkil etish taklif qilindi.
2029-yil 1-yanvarga qadar havo kemalariga xizmat koʻrsatish uchun olib kiriladigan maxsus texnika va ehtiyot qismlar bojxona toʻlovlaridan ozod qilinadi. Shuningdek, hududdagi mehmonxona aeroport tasarrufiga oʻtkazilishi belgilandi.
Taqdimotda fuqaro aviatsiyasi korxonalarini transformatsiya qilish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Korxonalar faoliyati samaradorligini oshirish va moliyaviy barqarorlikni taʼminlash maqsadida xarajatlarni qisqartirish, resurslardan oqilona foydalanish hamda asosiy faoliyat turiga xos boʻlmagan xizmatlarni autsorsingga oʻtkazish boʻyicha kompleks chora-tadbirlar haqida axborot berildi.
Energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish, elektr energiyasida harakatlanuvchi maxsus transport vositalaridan foydalanish orqali ekspluatatsion xarajatlarni kamaytirish zarurligi qayd etildi.
2026-yildan boshlab “Uzbekistan Airways” va “Uzbekistan Airports” aksiyadorlik jamiyatlari tomonidan nosohaviy faoliyatni moliyalashtirish toʻxtatilishi belgilandi. “Uzbekistan Airports” faoliyati 18 ta, “Uzbekistan Airways” faoliyati esa 16 ta ustuvor vazifa asosida amalga oshiriladi.
Jumladan, korxonalarda xizmatlar sifatini oshirish orqali raqobatbardoshlikni mustahkamlash, xizmat va mahsulot tannarxini hisoblashda maqbul metodologiyalarni joriy etish, ishlab chiqarish jarayonlarining barcha bosqichlarini raqamlashtirish, kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirish ustuvor vazifalar sifatida belgilandi.
Transformatsiya doirasida tashkiliy tuzilmalarni qayta koʻrib chiqish, shtat birliklarini maqbullashtirish, xalqaro kredit reytinglarini oshirish, IPOga chiqish hamda korporativ xalqaro obligatsiyalarni joylashtirish boʻyicha chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Yig‘ilishda aviatsiya sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish masalalari, jumladan, Fuqaro aviatsiyasi universiteti va uning qoshida aviatsiya texnikumini tashkil etish ishlarining borishi ko‘rib chiqildi.
Taʼlim muassasalari AQShning “Embry-Riddle”, Fransiyaning “ENAC” kabi yetakchi xalqaro aviatsiya taʼlim markazlari bilan hamkorlikda tashkil etiladi. Universitetda bort kuzatuvchi, aviatsiya texnikasi boʻyicha mutaxassislar va mexaniklar kabi amaliy kasblar bilan birgalikda uchuvchilik, muhandislik, havo harakati dispetcherligi, boshqaruv boʻyicha ham kadrlar tayyorlash va ilmiy dasturlar yoʻlga qoʻyiladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 2 февраля ознакомился с презентацией о повышении эффективности работы международного аэропорта Навои и трансформации предприятий авиационной отрасли.
Несмотря на то, что основные показатели международного аэропорта Навои в 2025 году выросли по сравнению с 2024 годом, его мощности по обслуживанию воздушных судов, пассажирским и грузовым перевозкам задействованы не полностью.
Необходимо также модернизировать инфраструктуру аэропорта, парк техники, грузовой и пассажирский терминалы, а также цифровизировать рабочие процессы.
На презентации предложено развивать международный аэропорт Навои на основе принципов проектного управления.
Аэропорт выведут из централизованной системы оперативного управления АО «Uzbekistan Airports» и предоставят ему право самостоятельно проводить переговоры и заключать договоры с местными и зарубежными авиакомпаниями по пассажирским и грузовым перевозкам, транзитным и техническим посадкам.
Определены задачи по увеличению экспорта авиационных услуг за счёт направления доходов аэропорта на модернизацию его инфраструктуры, расширение топливных резервуаров, а также налаживание услуг по ремонту и окраске воздушных судов.
Доложено о разработанном бизнес-плане по развитию международного аэропорта Навои. Согласно проекту, показатели коммерческой и неавиационной деятельности будут увеличены на 50 процентов, будут налажены регулярные рейсы более чем 25 авиакомпаний, а объём грузопереработки будет доведён до более чем 20 тысяч тонн.
Поставлена задача по созданию на территории аэропорта свободной таможенной зоны «порто-франко», специализирующейся на предоставлении технических и коммерческих услуг для воздушных судов.
Специальное оборудование и запасные части, импортируемые для технического обслуживания воздушных судов, будут освобождены от таможенных пошлин до 1 января 2029 года. Также принято решение передать в управление аэропорта расположенную на его территории гостиницу.
В ходе презентации особое внимание было уделено вопросам трансформации предприятий гражданской авиации.
Представлена информация о комплексных мерах по повышению эффективности работы предприятий и обеспечению их финансовой устойчивости, предусматривающих сокращение расходов, рациональное использование ресурсов и передачу на аутсорсинг услуг, не связанных с основной деятельностью.
Отмечена необходимость снижения эксплуатационных расходов за счёт внедрения энергосберегающих технологий и использования специализированного транспорта на электрической тяге.
Принято решение о прекращении с 2026 года финансирования непрофильной деятельности акционерных компаний «Uzbekistan Airways» и «Uzbekistan Airports». Деятельность «Uzbekistan Airports» будет осуществляться на основе 18 приоритетных задач, а «Uzbekistan Airways» – 16.
В частности, в качестве приоритетных задач определены повышение конкурентоспособности предприятий за счёт улучшения качества услуг, внедрение оптимальных методик расчёта себестоимости услуг и продукции, цифровизация всех этапов производственных процессов, а также подготовка и повышение квалификации кадров.
В рамках трансформации будут реализованы меры по пересмотру организационных структур, оптимизации численности штата, повышению международных кредитных рейтингов, выходу на IPO и размещению корпоративных международных облигаций.
На совещании также рассмотрены вопросы кардинального совершенствования системы подготовки кадров в авиационной отрасли, в том числе ход работ по созданию Университета гражданской авиации и авиационного техникума при нём.
Образовательные учреждения будут созданы в сотрудничестве с такими ведущими международными центрами авиационного образования, как Embry-Riddle (США) и ENAC (Франция). В университете наряду с подготовкой специалистов по практическим профессиям – бортпроводников, авиационных техников и механиков – будут запущены программы по подготовке лётчиков, инженеров, авиационных диспетчеров и менеджеров. Планируется также наладить реализацию научных программ.