Oʻzbekiston va Turkiya yetakchilari gumanitar loyihalarni ishga tushirish marosimida ishtirok etdilar
Anqara shahriga rasmiy tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Hatay viloyatida mamlakatimiz tomonidan barpo etilgan “Oʻzbekiston” turar joy majmuasining ochilish marosimida ishtirok etdilar.
Marosimda soʻzga chiqqan davlatimiz rahbari uch yil oldin sodir boʻlgan vayronkor zilzila qardosh turk xalqi uchun ogʻir sinov boʻlganini taʼkidladi. Oʻzbekiston ushbu fojiali davrning dastlabki kunlaridanoq Turkiyaga har tomonlama yordam koʻrsata boshladi.
Qisqa fursatda 100 nafar oʻzbekistonlik qutqaruvchi va 70 nafar tibbiyot xodimi falokat sodir boʻlgan hududga yetib bordi. Qidiruv-qutqaruv ishlari natijasida 18 kishi qutqarildi, 200 nafarga yaqin jabrlanganlar vayronalar ostidan chiqarildi. Dala shifoxonasi 4 ming nafar bemorga tibbiy yordam koʻrsatdi.
Prezident Rejep Tayyip Erdogʻan tashabbusi bilan zilzila oqibatlarini bartaraf etish boʻyicha keng koʻlamli dasturlar amalga oshirilayotgani alohida qayd etildi. Bugungi kunga qadar mamlakatda 455 mingdan ortiq uy-joy qurildi.
Oʻzbekiston, oʻz navbatida, qisqa muddatlarda Hatay viloyatining Arsuz tumanida 300 dan ziyod toʻliq jihozlangan xonadon, jami 24 ta koʻp qavatli uydan iborat barcha zarur infratuzilmaga ega zamonaviy turar joy majmuasini barpo etdi.
Turkiya Prezidenti ushbu majmua nafaqat jabrlangan oilalar uchun yangi uy, balki oʻzbek va turk xalqlari oʻrtasidagi abadiy doʻstlikning yorqin namunasi ekanini taʼkidladi.
Yetakchilar loyihani amalga oshirishda ishtirok etgan quruvchilar, muhandislar, ishchilar va barcha hamkorlarga samimiy minnatdorlik bildirdilar.
Davlat rahbarlari yangi xonadonlar kalitlarini ularning egalariga tantanali ravishda topshirdilar.
Shuningdek, Prezidentlar Istanbulning Bekirkyoy tumanida oʻzbek maktabi qurilishini boshlab berdilar. Mazkur dargoh Oʻzbekistonning xorijdagi birinchi taʼlim muassasasi boʻladi.
Yangi oʻquv maskani Turkiyada yashovchi oʻzbek oilalarining farzandlariga oʻz ona tilida taʼlim olishi bilan birga milliy qadriyatlar, madaniyat va anʼanalarni saqlab qolish imkonini beradi.
Tomonlar ushbu maktab ikki qardosh xalq oʻrtasidagi rishtalar yanada mustahkam boʻlishiga xizmat qilishi, yosh avlod uchun muhim taʼlim va tarbiya markaziga aylanishiga ishonch bildirdilar.

Лидеры Узбекистана и Турции приняли участие в церемонии запуска гуманитарных проектов
В рамках официального визита в город Анкару Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган приняли участие в церемонии открытия жилого комплекса «Узбекистан», построенного узбекской стороной в провинции Хатай.
Выступая на мероприятии, лидер нашей страны отметил, что разрушительное землетрясение, произошедшее 3 года назад, стало тяжелейшим испытанием для братского турецкого народа. Узбекистан начал оказание всесторонней поддержки Турции с первых дней того трагического периода.
В кратчайшие сроки в зону бедствия были направлены 100 узбекских спасателей и 70 медицинских работников. В результате проведенных поисковых операций были спасены 18 человек, около 200 пострадавших извлечены из-под завалов. В полевом госпитале была оказана медицинская помощь 4 тысячам пациентов.
Особо подчеркнуто, что по инициативе Президента Реджепа Тайипа Эрдогана реализованы масштабные программы по ликвидации последствий землетрясения. На сегодняшний день в стране построено более 455 тысяч жилых домов.
В свою очередь, Узбекистан в сжатые сроки возвел в районе Арсуз провинции Хатай современный жилой комплекс из 24 многоквартирных домов, включающий более 300 полностью благоустроенных квартир с современной инфраструктурой.
Президент Турции отметил, что данный комплекс является не только новым домом для пострадавших семей, но и ярким воплощением вечной дружбы узбекского и турецкого народов.
Лидеры выразили искреннюю благодарность строителям, инженерам, рабочим и всем партнерам, принимавшим участие в реализации проекта.
Главы государств торжественно вручили ключи от новых квартир их владельцам.
Президенты также дали старт строительству узбекской школы в районе Бекиркёй города Стамбула – первого образовательнонр учреждения Узбекистана за рубежом.
Новое учебное заведение даст возможность детям из узбекских семей, проживающих в Турции, получать образование на родном языке, а также сохранять национальные ценности, культуру и традиции.
Стороны выразили уверенность, что данная школа будет способствовать дальнейшему сближению двух братских народов и станет важным центром просвещения и воспитания молодого поколения.