Oʻzbekiston va Turkiya Prezidentlari boʻlib oʻtgan muzokaralar natijalarini sarhisob qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Anqara shahrida boʻlib oʻtgan oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi yakunlari yuzasidan ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdilar.
Davlatimiz rahbari soʻzining avvalida turkiyalik hamkasbiga koʻrsatilgan mehmondoʻstlik va kengash doirasidagi samarali muzokaralar uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Bugungi kunda Turkiya barcha sohalarda ulkan yutuqlarga erishayotgani va nafaqat musulmon dunyosida, balki global miqyosda ham haqli ravishda yuksak hurmat-eʼtibor qozongani alohida taʼkidlandi.
Keyingi yillarda Oʻzbekiston – Turkiya doʻstlik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oʻtgan yili oʻzaro savdo hajmi 3 milliard dollardan, qoʻshma korxonalarning soni esa 2,2 mingtadan oshdi, oʻzlashtirilgan investitsiyalarning umumiy hajmi qariyb 10 milliard dollarni tashkil etdi.
Ikki mamlakat oʻrtasida haftasiga 100 ga yaqin aviaqatnov amalga oshirilmoqda. Turkiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida 9 milliard dollarlik loyihalar portfeli shakllantirilgan.
Kengash yigʻilishlarini muntazam ravishda oʻtkazish, Hukumatlararo komissiya va Strategik rejalashtirish guruhi mexanizmlaridan samarali foydalanish toʻgʻrisida qarorlar qabul qilindi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti va boshqa nufuzli xalqaro tuzilmalar doirasidagi oʻzaro qoʻllab-quvvatlash amaliyoti davom ettiriladi.
Yetakchilar savdo hajmini, shu jumladan Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim doirasida tovarlar turini kengaytirish, ustuvor iqtisodiy tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash orqali 5 milliard dollarga yetkazishga kelishib oldilar.
Shuningdek, madaniy va gumanitar almashinuvlarni yanada kengaytirishga, xususan, birgalikda teatr va kino haftaliklari, badiiy koʻrgazmalarni oʻtkazish hamda ziyorat turizmini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Kengash yigʻilishi yakunlaridan kelib chiqib, ikki mamlakat hukumatlari tomonidan erishilgan kelishuvlarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish boʻyicha keng qamrovli “yoʻl xaritasi” qabul qilinishi taʼkidlandi.

Presidents of Uzbekistan and Türkiye summarise fruitful talks
Following the fourth meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council in Ankara, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan made statements for the media representatives.
At the beginning of his remarks, the Head of our state expressed sincere gratitude to his Turkish counterpart for the warm hospitality and the fruitful negotiations within the council.
It was particularly noted that modern Türkiye is achieving remarkable success in all spheres and enjoys well-deserved prestige not only in the Muslim world but also on the global stage.
It was emphasized with satisfaction that Uzbek-Turkish relations of friendship and comprehensive strategic partnership have reached a qualitatively new level in recent years.
Last year, the bilateral trade volume exceeded $3 billion, the number of joint ventures reached 2,200, while the total volume of utilized investments amounted to about $10 billion.
About 100 flights are operated weekly between the two countries. A portfolio of projects worth $9 billion has been formed with the participation of leading Turkish companies.
Decisions were taken to hold regular council meetings and to effectively utilize the mechanisms of the Intergovernmental Commission and the Strategic Planning Group.
The practice of mutual support within reputable international organizations, including the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Organization of Turkic States, and others, will be continued.
The leaders agreed to take practical measures to increase the trade volume to $5 billion, including by expanding the range of goods under the Preferential Trade Agreement and strengthening industrial cooperation in priority sectors of the economy.
Particular attention was also paid to the further expansion of cultural and humanitarian exchange, including holding joint theater and film weeks, art exhibitions, and developing pilgrimage tourism.
It was noted that following the council meeting, the governments of the two countries will adopt a comprehensive “roadmap” to ensure the timely and high-quality implementation of the agreements reached.