Oʻzbekiston va Turkiya Prezidentlari boʻlib oʻtgan muzokaralar natijalarini sarhisob qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Anqara shahrida boʻlib oʻtgan oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi yakunlari yuzasidan ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdilar.
Davlatimiz rahbari soʻzining avvalida turkiyalik hamkasbiga koʻrsatilgan mehmondoʻstlik va kengash doirasidagi samarali muzokaralar uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Bugungi kunda Turkiya barcha sohalarda ulkan yutuqlarga erishayotgani va nafaqat musulmon dunyosida, balki global miqyosda ham haqli ravishda yuksak hurmat-eʼtibor qozongani alohida taʼkidlandi.
Keyingi yillarda Oʻzbekiston – Turkiya doʻstlik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oʻtgan yili oʻzaro savdo hajmi 3 milliard dollardan, qoʻshma korxonalarning soni esa 2,2 mingtadan oshdi, oʻzlashtirilgan investitsiyalarning umumiy hajmi qariyb 10 milliard dollarni tashkil etdi.
Ikki mamlakat oʻrtasida haftasiga 100 ga yaqin aviaqatnov amalga oshirilmoqda. Turkiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida 9 milliard dollarlik loyihalar portfeli shakllantirilgan.
Kengash yigʻilishlarini muntazam ravishda oʻtkazish, Hukumatlararo komissiya va Strategik rejalashtirish guruhi mexanizmlaridan samarali foydalanish toʻgʻrisida qarorlar qabul qilindi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti va boshqa nufuzli xalqaro tuzilmalar doirasidagi oʻzaro qoʻllab-quvvatlash amaliyoti davom ettiriladi.
Yetakchilar savdo hajmini, shu jumladan Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim doirasida tovarlar turini kengaytirish, ustuvor iqtisodiy tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash orqali 5 milliard dollarga yetkazishga kelishib oldilar.
Shuningdek, madaniy va gumanitar almashinuvlarni yanada kengaytirishga, xususan, birgalikda teatr va kino haftaliklari, badiiy koʻrgazmalarni oʻtkazish hamda ziyorat turizmini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Kengash yigʻilishi yakunlaridan kelib chiqib, ikki mamlakat hukumatlari tomonidan erishilgan kelishuvlarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish boʻyicha keng qamrovli “yoʻl xaritasi” qabul qilinishi taʼkidlandi.

Президенты Узбекистана и Турции подвели итоги плодотворных переговоров
По итогам состоявшегося в городе Анкаре четвертого заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган выступили с заявлениями для представителей средств массовой информации.
В начале своего выступления глава нашего государства выразил искреннюю признательность турецкому коллеге за оказываемое теплое гостеприимство и плодотворные переговоры в рамках совета.
Особо отмечено, что современная Турция достигает огромных успехов во всех сферах, пользуется заслуженным авторитетом не только в мусульманском мире, но и в глобальном пространстве.
С удовлетворением подчеркнуто, что узбекско-турецкие отношения дружбы и всеобъемлющего стратегического партнерства за последние годы вышли на качественно новый уровень.
По итогам прошлого года объем взаимной торговли превысил 3 миллиарда долларов, число совместных предприятий – 2,2 тысячи, а общий объем освоенных инвестиций составил около 10 миллиардов долларов.
Между двумя странами еженедельно выполняется порядка 100 авиарейсов. С участием ведущих турецких компаний сформирован портфель проектов на сумму 9 миллиардов долларов.
Приняты решения о регулярном проведении заседаний совета, эффективном использовании механизма Межправительственной комиссии и Группы стратегического планирования.
Будет продолжена практика взаимной поддержки в рамках авторитетных международных структур, включая Организацию Объединенных Наций, Организацию исламского сотрудничества, Организацию тюркских государств и других.
Лидеры договорились принять практические меры по доведению объемов торговли до 5 миллиардов долларов, в том числе за счёт расширения номенклатуры товаров в рамках Соглашения о преференциальной торговле, укрепления промышленной кооперации в приоритетных сферах экономики.
Особое внимание также уделено дальнейшему расширению культурно-гуманитарного обмена, включая проведение совместных недель театра и кино, художественных выставок и развитие паломнического туризма.
Отмечено, что по итогам заседания совета правительствами двух стран будет принята комплексная «дорожная карта» по своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей.