O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan birga rasmiy tashrif bilan Anqara shahriga keldi.
“Esenbog‘a” xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonlarni Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an va rafiqasi kutib oldi.
Ikki davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Davlat rahbarlari va birinchi xonimlar qisqa uchrashuv o‘tkazdilar.
Suhbatda O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Bugun Oqsaroy qarorgohida oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining to‘rtinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
Muzokaralarda siyosat, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, transport, energetika, madaniyat, gumanitar soha va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni kengaytirish bilan bog‘liq masalalar atroflicha ko‘rib chiqiladi.
Anqara shahridagi tadbirlar doirasida Hatay viloyatining Arsuz tumanida “O‘zbekiston” turar joy majmuasining ochilishi va Istanbulda o‘zbek maktabining qurilishini boshlashga bag‘ishlangan marosim ham bo‘lib o‘tadi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с супругой прибыл с официальным визитом в город Анкару.
В международном аэропорту «Эсенбога» высоких гостей встретили Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган с супругой.
Состоялась краткая встреча глав двух государств c участием первых леди.
В ходе беседы лидеры обменялись мнениями по вопросам дальнейшего расширения узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
Сегодня в резиденции «Ак сарай» состоится четвертое заседание Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
В ходе переговоров будут всесторонне рассмотрены вопросы расширения практического взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортной, энергетической, культурно-гуманитарной и других приоритетных сферах.
В городе Анкаре также состоится церемония открытия жилого комплекса «Узбекистан» в районе Арсуз провинции Хатай и запуск строительства узбекской школы в Стамбуле.