Bugun dunyoda globallashuv tobora kuchayib, ziddiyatli va tahlikali jarayonlar ko‘payib borayotgani hech kimga sir emas. Bunday murakkab vaziyatda davlatlar va xalqlar o‘rtasidagi muloqot, o‘zaro tushunish va hamkorlikni mustahkamlashda sportning beqiyos o‘rni bor.
Tinchlik va do‘stlik elchisi bo‘lgan sportning butun bashariyatni, jumladan, biz yashayotgan Osiyo qit’asi xalqlarini birlashtirishdagi o‘rni va ta’sirini hech narsa bilan o‘lchab, baholab bo‘lmaydi.
Osiyo Olimpiya Kengashi qit’amizning 4 milliard 800 milliondan ortiq aholisini birlashtirib, Olimpiya harakatining do‘stlik, o‘zaro hurmat, adolat va tenglik kabi ezgu g‘oyalarini faol targ‘ib etmoqda. Sizlar mintaqamizdagi ijobiy o‘zgarishlarga ulkan hissa qo‘shib, sport diplomatiyasi orqali “Jipslashgan Osiyo” namunasini ko‘rsatib bermoqdasiz.
Fursatdan foydalanib, bizga yuksak ishonch bildirib, Osiyo Olimpiya Kengashining 46-Bosh Assambleyasini mamlakatimizda o‘tkazayotgani uchun Kengash rahbariyatiga O‘zbekiston Prezidenti va Milliy Olimpiya qo‘mitasi rahbari sifatida alohida minnatdorlik bildiraman.
Bugun mana shunday tarixiy anjumanda Sizlar bilan go‘zal va betakror yurtimiz zaminida uchrashib turganimizdan mamnunman.
Hurmatli assambleya ishtirokchilari!
Bugun cizlar qit’amizda o‘zaro ishonch, ahillik va hamjihatlik rishtalarini mustahkamlashga xizmat qilayotgan yirik platforma – Osiyo Olimpiya Kengashining Bosh Assambleyasida juda ko‘p masalalarni muhokama qildingiz. Shular qatorida aynan Toshkent shahrida Kengashning Prezidenti lavozimiga saylov bo‘lib o‘tayotgani ham, shubhasiz, ulkan tarixiy voqeadir.
Ushbu yuksak lavozimga bir ovozdan saylangan Shayx Jav’an bin Hamad ol Soniy Hazrati Oliylarini samimiy qutlashga ijozat bergaysiz.
O‘tgan yili aprelda – bugun yangi saylangan Prezident bilan uchrashuvimiz chog‘ida sportni rivojlantirish borasida sermazmun suhbat qilgan edik. Shayx Jav’an hazratlari Milliy Olimpiya qo‘mitalari assotsiatsiyasining birinchi vitse-prezidenti sifatida Qatarda futbol va suv sporti bo‘yicha jahon chempionatlari kabi ko‘plab yirik sport tadbirlarini yuqori saviyada o‘tkazgan, katta bilim va tajribaga ega shaxs. Bu inson o‘zining noyob salohiyati va samarali faoliyati bilan nafaqat Osiyo qit’asi, balki butun dunyoda sport rivojiga ulkan hissa qo‘shmoqda. Bugun Osiyo Olimpiya Kengashi mana shunday malakali nomzodni Prezident lavozimiga saylab eng to‘g‘ri qarorni qabul qildi, deb o‘ylayman.
Ishonamanki, Shayx Jav’an hazratlarining bevosita rahbarligida Osiyo Olimpiya Kengashining nufuzi bundan ham yuksaladi.
Biz so‘nggi yillarda Osiyo Olimpiya Kengashi bilan ko‘p qirrali hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga ko‘tardik. Jumladan, 2022-yilda Osiyo Olimpiya Kengashi Ijroiya qo‘mitasining 77-sessiyasini mamlakatimizda muvaffaqiyatli o‘tkazdik. Ushbu nufuzli Tashkilot tomonidan O‘zbekiston vakili ilk bor Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha vitse-prezident etib saylandi.
2029 yilgi Yoshlar Osiyo o‘yinlariga mezbonlik qilish uchun aynan O‘zbekiston tanlanganini biz mamlakatimizga mas’uliyatli sport hamkori sifatida berilgan yuksak baho, deb qabul qilamiz. Bu ishonch esa bizga qo‘shni va qardosh bo‘lgan Markaziy Osiyo davlatlari bilan sport aloqalarini mustahkamlash uchun puxta zamin yaratmoqda.
Shu o‘rinda Osiyo Olimpiya Kengashi Bosh direktori va “World Aquatics” federatsiyasi rahbari Husayn al-Musallam janoblari o‘zbek sportining uzoq yillik va ishonchli do‘sti ekanini alohida ta’kidlashni istar edim. Bu kishi 1993-yildan buyon yurtimizga muntazam tashrif buyuradi. O‘zbekistonga katta mehr qo‘yib, mamlakatimizning xalqaro sport bo‘yicha tashabbuslarini faol qo‘llab-quvvatlab kelmoqda.
Janob Husayn al-Musallam nafaqat Osiyoda, balki xalqaro miqyosda o‘zining aql-zakovati, qat’iyat va irodasi, barchaga birdek munosabati bilan keng sport jamoatchiligi ishonchini qozongan. Suv sporti barcha turlarining butun dunyoda yangi bosqichga ko‘tarilgani bu fikrning yaqqol tasdig‘idir. Xususan, Los-Anjeles – 2028 Olimpiya o‘yinlarida suv sporti turlari dasturi 49 tadan 55 taga ko‘paygani, eng avvalo, rivojlanayotgan davlatlar uchun yangi imkoniyat bo‘ldi.
Kuni kecha yurtimizda “World Aquatics” federatsiyasi Ijroiya qo‘mitasining yig‘ilishi o‘tkazilib, uning Mintaqaviy filiali tashkil etilgani Markaziy Osiyo sport hamjamiyati uchun katta ko‘mak va madad bo‘lishi shubhasiz.
Ta’kidlash joizki, Osiyo Olimpiya Kengashi amalga oshirayotgan ishlarni butun dunyo sport jamoatchiligi har jihatdan tan olmoqda. Jumladan, Xalqaro olimpiya qo‘mitasi prezidenti Kirsti Koventri xonimning Bosh Assambleyaga yo‘llagan videomurojaati ham bunga yaqqol misoldir.
Anjumanda Xalqaro olimpiya qo‘mitasi vakillari sifatida Jeyms Makleod va Birlashgan kurash dunyosi prezidenti Nenad Lalovich ishtirok etayotgani ham ana shunday yuksak e’tiborning dalilidir.
Fursatdan foydalanib, Assambleya ishida biz bilan birga ishtirok etayotgan Xalqaro antidoping agentligi prezidenti Vitold Banka, Xalqaro gimnastika federatsiyasi prezidenti Morinari Vatanabe, Og‘ir atletika federatsiyasi prezidenti Muhammad Jalud, “World Boxing” prezidenti Gennadiy Golovkin, Chim ustida hokkey federatsiyasi prezidenti Muhammad Tayyab Ikram, Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi vitse-prezidenti Anna Delgado, Osiyo Paralimpiya qo‘mitasi raisi Majid Rashid, Milliy Olimpiya qo‘mitalari assotsiatsiyasi Bosh kotibi Gunilla Lindberg, Afrika Olimpiya qo‘mitalari assotsiatsiyasi prezidenti Mustafo Berraf janoblariga alohida tashakkur aytaman.
Bundan tashqari, anjumanimizda biz bilan bir safda turgan qadrli mehmonlarimiz – AQSH Prezidentining maxsus vakili Paolo Zampolli, Rossiya Federatsiyasi sport vaziri Mixail Degtyarev, Saudiya Arabistoni sport vaziri Shahzoda Abdulaziz bin Turki ol Saud, Qatar yoshlar va sport vaziri Shayx Hamad ol Soniy, Iordaniya Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti Shahzoda Faysal al-Hussayn, Bruney Dorussalom Milliy Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti Shahzoda Sufri Bolqiyax, Butan Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti Shahzoda Jigyel Ugyen Vangchuk, Kuvayt Milliy Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti Shayx Fahad Saboh as-Saboh hazratlariga ham o‘z hurmatimizni bildiramiz.
Biz Yangi O‘zbekistonda yoshlarimizni xalqaro olimpiada harakatining gumanistik g‘oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalashda, eng avvalo, qadimiy tariximiz va boy madaniyatimiz, milliy qadriyat va urf-odatlarimizga tayanamiz.
Bu haqda gapirganda, mashhur milliy eposimiz “Alpomish” dostonining bosh qahramonlari – mard va yengilmas pahlavon Alpomish hamda azmu shijoatli, jasur Barchinoy asrlar davomida yurtimizdagi millionlab yigit-qizlar uchun ideal namunasi bo‘lib kelayotganini ta’kidlash o‘rinlidir.
Shu ma’noda, sport dunyosiga, sport tarbiyasiga xos ezgu fazilatlar xalqimizning genetik kodida azal-azaldan mavjud, desam, yanglishmagan bo‘laman. Bunday xususiyatlar sportchilarimizning jahon arenalarini zabt etishida katta tajriba, mahorat va ilhom maktabi bo‘lib xizmat qilmoqda.
Bugungi kunda yurtimizda aholini ommaviy sport bilan qamrab olish darajasi 15 million kishiga yetdi. Aholining 60 foizini yoshlar tashkil etadigan mamlakatimiz uchun bu qanday katta ahamiyatga ega ekanini barchangiz yaxshi tushunasiz, albatta.
Biz, islohotlarimizning ilk kunlaridanoq, barcha sohalar qatori jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirishga ham katta e’tibor qaratdik. Olimpiya harakati targ‘ibotini eng quyi bo‘g‘indan boshlash va seleksiyani kengaytirish maqsadida uch bosqichli “Prezident Olimpiadasi” kompleks sport musobaqalari tizimini yo‘lga qo‘ydik. Bu musobaqalarning har bir bosqichiga xalqaro sport mezonlari va talablari tatbiq qilindi.
O‘tgan yili 100 gektarlik hududda barpo etilgan Olimpiya shaharchasi nufuzli sport tadbirlarini o‘tkazish uchun har tomonlama munosib maydonga aylandi.
Yaratilgan imkoniyat va sharoitlarga mos ravishda sport sohasidagi yutuqlarimiz ham o‘sib bormoqda. Parij – 2024 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida sportchilarimiz 13-o‘rinni egalladi. O‘tgan yili jahon, Osiyo va Olimpiya o‘yinlarida 50 dan ortiq o‘g‘il-qizlarimiz rekord natijalarni qo‘lga kiritdi. Yoshlarimiz 2025-yil Bahraynda o‘tkazilgan Osiyo Yoshlar o‘yinlari va Saudiyada Islom birdamligi musobaqalarida faxrli 2-o‘rinni egalladi.
So‘nggi yillarda yurtimiz og‘ir atletika, boks, dzyudo, eshkak eshish, voleybol, gimnastika, futzal kabi 10 dan ziyod sport turlari bo‘yicha jahon chempionati va kubogi musobaqalariga munosib mezbonlik qildi.
Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘rish, samarali seleksiya bo‘yicha yangi tizim yaratdik. Biz yuqori mahoratli sportchilarni tayyorlash ishlarini bundan buyon ham izchil davom ettirish uchun zamonaviy sport infratuzilmalarini barpo etishga, sohaga raqamlashtirish va innovatsiyalarni keng joriy qilishga, xalqaro standartlarni faol tatbiq etishga, sport diplomatiyasini kuchaytirishga katta e’tibor qaratamiz.
Bundan tashqari, halol sport tamoyiliga amal qilib, dopingga qarshi kurashning qat’iy tarafdori bo‘lib qolamiz. Bu borada Butunjahon antidoping agentligining adolatli siyosatini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz.
Bugun ushbu Agentlik tomonidan Toshkentda Markaziy Osiyo mintaqaviy antidoping tashkilotlarining yig‘ilishi va Xalqaro forum o‘tkazilayotgani muhim ahamiyatga ega. Ushbu tadbir mahalliy mutaxassislar uchun antidoping qoidalari bo‘yicha tajriba almashish imkoniyatini berishi shubhasiz.
Shuningdek, anjumanda qatnashayotgan xalqaro sport tashkilotlarida 50 dan ortiq yurtimiz vakillari samarali faoliyat yuritayotganini ham mamnuniyat bilan ta’kidlaymiz.
Tadbir doirasida Xalqaro va Osiyo sport tashkilotlari bizning milliy sport federatsiyalarimiz bilan 20 dan ziyod muhim bitimlar imzolaganini ham olqishlaymiz. Ular o‘z yo‘nalishlarida har bir hududimizdan 1 tadan sport maktabini tanlab olib, haqiqiy namunaga aylantirish uchun ko‘maklashayotganidan minnatdormiz.
Misol uchun, Xalqaro og‘ir atletika federatsiyasi – Bo‘stonliq tumanida Akbar Jo‘rayev nomidagi og‘ir atletika sport klubini zamonaviy ilmiy yondashuv asosida rivojlantirish; Birlashgan kurash dunyosi tashkiloti – Mintaqaviy sport kurashlari akademiyasini tashkil etish; Osiyo voleybol konfederatsiyasi – har bir viloyatimizda voleybol bo‘yicha 1 tadan sport klubini bunyod etish; Chim ustida hokkey xalqaro federatsiyasi – Toshkent va Xorazm viloyatlarida 2 ta stadion qurish kabi aniq maqsad va natijaga yo‘naltirilgan kelishuvlarga erishgani quvonarlidir.
Mazkur loyihalarni to‘la-to‘kis amalga oshirish uchun mening joylardagi vakillarim bo‘lgan hokimlar va sport federatsiyalarimiz rahbarlari shaxsan mas’ul bo‘ladi.
Ishonamanki, bunday yangi xalqaro hamkorlik mexanizmi sportimiz ravnaqiga beqiyos amaliy hissa qo‘shadi.
Hurmatli delegatsiyalar a’zolari!
Endi sizlarning ishtirokingizda Olimpiya harakatini rivojlantirish, muhim sport tashabbuslarini ilgari surishga qo‘shayotgan alohida hissasi uchun Shayx Jav’an ol Soniy hazratlarini O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasining “Shon-sharaf” ordeni bilan taqdirlashga ijozat bergaysiz.
So‘zimning yakunida shuni alohida ta’kidlayman: Yangi O‘zbekiston barcha davlatlar bilan sport sohasida ko‘p qirrali hamkorlikka hamisha tayyor.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the 46th General Assembly of the Olympic Council of Asia
Today, it is no secret that globalization is intensifying worldwide, while complex and increasingly dangerous processes are on the rise.
In such a challenging environment, sport plays an unparalleled role in strengthening dialogue, mutual understanding, and cooperation among states and peoples.
As a true ambassador of peace and friendship, sport has an immeasurable capacity to unite all of humanity – including the peoples of the Asian continent where we live – in ways that cannot be quantified or compared.
The Olympic Council of Asia, uniting more than 4,8 billion people of our continent, actively promotes the noble ideals of the Olympic Movement – friendship, mutual respect, fairness, and equality.
You are making a huge contribution to the positive changes in our region, demonstrating the model of "United Asia" through sports diplomacy.
Taking this opportunity, I would like to express my special gratitude, both as President of the Republic of Uzbekistan and as President of the National Olympic Committee, to the leadership of the Olympic Council of Asia for the high level of trust shown to us and for holding the 46th General Assembly of the Council in our country.
I am truly delighted to welcome you today, at this historic gathering, here in our beautiful and unique country.
Today, you have discussed many issues at the General Assembly of the Olympic Council of Asia - a major platform that serves to strengthen the bonds of mutual trust, harmony, and solidarity on our continent.
In this context, the election of the President of the Council here in Tashkent is, without doubt, a historic event.
Allow me to sincerely congratulate His Highness Sheikh Joaan Bin Hamad Al Thani, who has been unanimously elected to this prestigious position.
Last April, during our meeting with the newly elected President we had a substantive and in-depth discussion on the development of sport.
His Excellency Sheikh Joaan, as the First Vice-President of the Association of National Olympic Committees, has successfully organized many major sporting events in Qatar, such as World Championships in football and aquatic sports, at a high level, and is a person with extensive knowledge and experience.
Through his unique capabilities and effective leadership, he continues to make an outstanding contribution not only to the development of sport in Asia, but also worldwide.
I believe that today the Olympic Council of Asia made the most appropriate decision by electing such a qualified candidate for the position of President.
I am confident that under the direct leadership of his highness Sheikh Joaan the prestige of the Olympic Council of Asia will rise even further.
In recent years, we have elevated our multifaceted cooperation with the Olympic Council of Asia to a new level.
In particular, in 2022, we successfully hosted the 77th  session of the Executive Committee of the Olympic Council of Asia in our country.
For the first time, a representative of Uzbekistan was elected as a Vice President for the Central Asian region by this prestigious organization.
We consider the selection of Uzbekistan to host the 2029 Asian Youth Games as a high recognition of our country as a responsible sports partner.
This trust is creating a solid foundation for strengthening sports ties with our neighboring and brotherly countries of Central Asia.
In this regard, I would like to especially emphasize that Mr. Husayn Al-Musallam, the Director General of the Olympic Council of Asia and the head of the World Aquatics Federation, is a long-standing and reliable friend of Uzbek sports.
He has been regularly visiting our country since 1993. He has developed a great affection for Uzbekistan and actively supports our country's international sports initiatives.
Mr. Hussein al-Musallam has earned the trust of the wider sports community, not only in Asia but also internationally, for his wisdom, determination, principled leadership, and equal treatment of all.
The advancement of aquatic sports worldwide is a clear demonstration of this.
In particular, the increase in the program of water sports at the Los Angeles 2028 Olympic Games from 49 to 55 events has become a new opportunity, primarily for developing countries.
The recent meeting of the Executive Committee of the World Aquatics Federation in our country and the establishment of its Regional Branch will undoubtedly be a great support and assistance for the sports community of Central Asia.
It is noteworthy that the work carried out by the Olympic Council of Asia is widely recognized and highly valued by the global sports community.
In particular, the video message of the President of the International Olympic Committee, Ms. Kirsti Coventry, to the General Assembly is a clear example of this.
The participation of James Macleod and Nenad Lalovich, President of the United World Wrestling, as representatives of the International Olympic Committee, is also evidence of such high regard.
I would also like to express my sincere appreciation to the distinguished leaders of international sports organizations participating in our Assembly, including:
Witold Banka, President of the World Anti-Doping Agency;
Morinari Watanabe, President of the International Gymnastics Federation;
Mohammed Jalood, President of the International Weightlifting Federation;
Gennadiy Golovkin, President of World Boxing;
Muhammad Tayyab Ikram, President of the International Hockey Federation;
Ana Delgado, Vice President of the International Fencing Federation;
Majid Rashid, President of the Asian Paralympic Committee;
Gunilla Lindberg, Secretary General of the Association of National Olympic Committees;
Mustapha Berraf, President of the Association of African Olympic Committees.
We also extend our respect to our honored guests standing with us today:
Paolo Zampolli, Special Envoy of the President of the United States;
Mikhail Degtyarev, Minister of Sport of the Russian Federation;
Prince Abdulaziz bin Turki Al Saud, Minister of Sport of the Kingdom of Saudi Arabia;
His Highness Sheikh Hamad Al Thani, Minister of Youth and Sports of the State of Qatar;
Prince Faisal Al-Hussein, President of the Jordan Olympic Committee;
Prince Sufri Bolkiah, President of the National Olympic Committee of Brunei Darussalam;
Prince Jigyel Ugyen Wangchuck, President of the Olympic Committee of Bhutan;
Sheikh Fahad Sabah Al-Sabah, President of the National Olympic Committee of Kuwait.
In educating our youth in New Uzbekistan in the spirit of loyalty to the humanistic ideas of the international Olympic movement, we rely, first and foremost, on our ancient history and rich culture, national values and traditions.
Speaking of this, it is worth noting that the main characters of our famous national epic "Alpomish" - the brave and invincible hero Alpomish and the determined and courageous Barchinoy - have been ideal role models for millions of young men and women in our country for centuries.
In this sense, I would not be mistaken to say that the noble qualities inherent in the world of sports and sports education have long existed in the genetic code of our people.
Such qualities serve as a great source of experience, skill, and inspiration for our athletes in conquering world arenas.
Today, the level of mass sports participation in our country has reached 15 million people. You all, of course, understand how important this is for our country, where 60 percent of the population consists of young people.
From the very beginning of our reforms, along with all other spheres, we have paid great attention to the development of physical education and sports.
To promote the Olympic Movement from the grassroots level and expand talent identification, we introduced a three-stage system of comprehensive sports competitions known as the “Presidential Olympics.”
International sports standards and requirements have been applied at every stage of these competitions.
Last year, an Olympic Village built on an area of 100 hectares became a fully capable venue for hosting major international sporting events.
Our sports achievements are growing in line with the opportunities and conditions created. Our athletes took 13th place at the Paris 2024 Olympic and Paralympic Games. Last year, more than 50 of our young athletes achieved record results at World, Asian, and Olympic Games. Our youth teams earned second place at the 2025 Asian Youth Games in Bahrain and at the Islamic Solidarity Games in Saudi Arabia.
In recent years, Uzbekistan has successfully hosted world championships and world cup events in more than ten sports, including weightlifting, boxing, judo, rowing, volleyball, gymnastics, and futsal.
We have created a new system for Olympic Games preparation and effective athlete selection.
To consistently continue the work on training highly skilled athletes, we will focus on building modern sports infrastructure, widely introducing digitalization and innovation in the sector, actively applying international standards, strengthening sports diplomacy.
In addition, we remain firmly committed to the principle of clean sport and are strong advocates of the fight against doping. In this regard, we fully support the fair policy of the World Anti-Doping Agency.
Today, the Agency is holding a meeting of Central Asian Regional Anti-Doping Organizations and an International Forum in Tashkent, which is of great importance.
This event will undoubtedly provide an opportunity for local specialists to exchange experience on anti-doping rules.
We are also pleased to note that more than 50 representatives of our country are effectively working in international sports organizations participating in today's conference.
We also welcome the fact that, within thez framework of this event, international and Asian sports organizations have signed more than 20 important agreements with our national sports federations.
We are grateful for their support for turn the sports school into genuine model institutions in each of our regions within their respective fields.
For example:
International Weightlifting Federation – develop of the Akbar Djuraev Weightlifting Sports Club in Bostanlyk District based on modern scientific approaches;
United World Wrestling – establish of a Regional Academy for traditional wrestling sports;
Asian Volleyball Confederation – construct the volleyball sports club in each region;
International Field Hockey Federation – construct two stadiums in the Tashkent and Khorezm regions.
It is encouraging that concrete, result-oriented agreements with clear objectives have been reached in these areas. To ensure the full and effective implementation of these projects, my representatives in the regions – the governors – as well as the heads of our sports federations will be personally responsible.
I am confident that such a new mechanism of international cooperation will make an invaluable practical contribution to the development of our national sport.
In conclusion, I would like to emphasize that New Uzbekistan is always open to comprehensive cooperation in the field of sport with all countries.