Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-yanvar kuni Olmazor tumani Xastimom mahallasi Zarqaynar koʻchasida tashkil etilgan turizm va xizmat koʻrsatish obyektlari faoliyati bilan tanishdi.
Turizm kam mablagʻ bilan koʻp ish oʻrni yaratadigan, aholi daromadi va hududlar qiyofasini yaxshilaydigan soha. Toshkent shahrida bu borada imkoniyatlar koʻp.
Jumladan, Olmazor tumanida ushbu salohiyatni toʻliq ishga solish maqsadida 447 gektar hududni qamrab olgan loyiha amalga oshirilmoqda. Unga koʻra, 15 ta mahallani oʻzaro bogʻlovchi tuman ahamiyatidagi 6 ta koʻchada turizm va xizmat koʻrsatish obyektlari barpo etiladi.
Mazkur loyihaning bir qismi – Zarqaynar koʻchasida bajarilgan bunyodkorlik ishlari. Bu hudud asrlar davomida shakllangan tarixiy qiyofasi, milliy meʼmorchilik anʼanalari va hunarmandchilik ruhi bilan ajralib turadi.
Respublika budjetidan ajratilgan 150 milliard soʻm hisobiga bu yerdagi 576 ta xonadon milliy koʻrinishda taʼmirlanib, mahalla tarixiy muhitga uygʻun qiyofa kasb etdi.
Yuz nafar tadbirkor tomonidan 166 milliard soʻm investitsiya kiritilgani natijasida 7 ta mehmonxona, 8 ta restoran, 5 ta hunarmandlik markazi, 1 ta savdo markazi, 125 ta xizmat koʻrsatish obyektlari tashkil etildi, 1500 nafar fuqaro doimiy ish bilan taʼminlandi.
Davlatimiz rahbari yangilangan koʻcha boʻylab yurar ekan, milliy meʼmoriy uslubda taʼmirlangan xonadonlar, obod koʻchalar va aholi uchun yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi. Shu yerda istiqomat qilayotgan oilalar, turistlar, hunarmandlar bilan samimiy suhbatlashdi.
– Biz turistlar uchun sharoit yaratishni istaymiz, lekin buning asosini ham to‘g‘ri yo‘lga qo‘yishimiz kerak. Masalan, hunarmandchilik – milliyligimizni ifodalaydigan asosiy yo‘nalishlardan biri. Shu bois hunarmandlar mahsulot ishlab chiqarishi uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratib berish bizning vazifamiz. Malakali kadrlar tayyorlash zarur. Shu maqsadda hunarmandlar universitetini tashkil etish maqsadga muvofiq. Biz tadbirkorlar bilan uchrashyapmiz, endilikda hunarmandlar bilan ham alohida uchrashuvlar tashkil etamiz, – dedi Prezident.
Mutasaddilarga turizm va xizmat koʻrsatish sohalaridagi ishlarni yanada takomillashtirish, mahallalardagi tarixiy muhitni asrab-avaylagan holda iqtisodiy faollikni oshirish, eng muhimi, odamlar manfaatiga xizmat qiladigan barqaror tizimni shakllantirish boʻyicha aniq topshiriqlar berildi.
Shu yerda davlatimiz rahbariga “Olmazor” innovatsion o‘sish hududini rivojlantirish bo‘yicha ishlab chiqilgan master-reja taqdimot qilindi.
Taqdimotda hududni fazoviy-hududiy rivojlantirish konsepsiyasi, ehtiyojlarni baholash natijalari hamda funksional zonalashtirish yechimlari ko‘rsatib o‘tildi.
Master-rejaga muvofiq, ta’lim-innovatsiya, turizm va savdo, madaniy meros, biznes hamda IT xizmatlarini qamrab olgan “rivojlanish koridorlari” shakllantiriladi.
Eski shahar atrofida Talabalar shaharchasi, universitet va texnoparklar sog‘liqni saqlash obyektlari, shuningdek, Islom sivilizatsiyasi markazi, Hazrati Imom majmuasi, Chorsu va tarixiy shahar markazini o‘z ichiga olgan turizm yo‘nalishlari o‘zaro bog‘lanadi. Shu bilan birga, shimoliy markaziy ishbilarmonlik hududida ofislar, IT-park va biznes markazlarini rivojlantirish ko‘zda tutilgan.
Master-rejani amalga oshirish orqali tarixiy merosni saqlagan holda zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish, hududning iqtisodiy salohiyati va shahar muhitini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish maqsad qilingan.
– Har bir ko‘cha uchun kamida besh yillik master reja ishlab chiqish zarur. Kecha Shveysariyaning Davos shahrida binolar saqlangan holda, shahar muhiti sharoitga mos ravishda rivojlantirilayotganini ko‘rdim. Biz ham eski shaharni asrab-avaylashimiz, yanada rivojlantirishimiz shart. Shu maqsadda alohida “Eski shahar” dasturini ishlab chiqish zarur, – dedi davlatimiz rahbari.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 января ознакомился с деятельностью объектов туризма и сферы услуг, организованных на улице Заркайнар в махалле Хастимом Алмазарского района.
Туризм – это сфера, которая при сравнительно небольших вложениях создает множество рабочих мест, повышает доходы населения и улучшает облик территорий. Город Ташкент располагает широкими возможностями в этом направлении.
В частности, с целью полного использования этого потенциала в Алмазорском районе реализуется проект, охватывающий территорию в 447 гектаров. В его рамках на 6 улицах районного значения, соединяющих 15 махаллей, будут построены туристические и сервисные объекты.
Созидательная работа на улице Заркайнар – часть этого проекта. Сформированный на протяжении веков исторический облик, традиции национальной архитектуры и дух ремесленничества являются визитной карточкой этого района.
На выделенные из бюджета республики средства в размере 150 миллиардов сумов здесь отреставрировали 576 домов в национальном стиле, придав местности облик, гармонирующий с исторической средой.
Сто предпринимателей вложили инвестиции в размере 166 миллиардов сумов на создание 7 гостиниц, 8 ресторанов, 5 ремесленных центров, 1 торгового центра, 125 предприятий сферы услуг. Благодаря этому 1 500 граждан обеспечены постоянной работой.
Знакомясь с обновлённой улицей, глава нашего государства осмотрел дома, отремонтированные в национальном архитектурном стиле, благоустроенные улицы и созданные для населения условия. Провел искреннюю беседу с местными жителями, туристами, ремесленниками.
– Мы хотим создать условия для туристов, но при этом важно правильно выстроить и основу. Например, народные ремесла – одно из ключевых направлений, отражающих нашу национальную самобытность. Поэтому обеспечение мастеров всем необходимым для производства – наша прямая задача. Также необходимо готовить квалифицированные кадры. С этой целью целесообразно создать университет ремесленничества. Мы уже встречаемся с предпринимателями, теперь организуем отдельные встречи и с ремесленниками, – отметил Президент.
Ответственным лицам даны конкретные поручения по дальнейшему совершенствованию работ в сферах туризма и услуг, повышению экономической активности, бережно сохраняя при этом исторический облик махаллей и, что особенно важно, формированию служащей интересам людей устойчивой системы.
Здесь же главе нашего государства был представлена мастер-план территории инновационного роста «Олмазор». ыли продемонстрированы концепция пространственного развития, результаты оценки потребностей, а также решения по функциональному зонированию территории.
Согласно мастер-плану, будут сформированы так называемые «коридоры развития», охватывающие сферы образования и инноваций, туризма и торговли, культурного наследия, бизнеса и IT-услуг.
Вокруг Старого города планируется связать между собой Студенческий городок, университеты и технопарки, объекты здравоохранения, а также Центр исламской цивилизации, комплекс Хазрати Имам, рынок Чорсу и исторический центр города. Кроме того, в северной деловой части предусмотрено развитие офисов, IT-парка и бизнес-центров.
Цель реализации мастер-плана – сохранить историческое наследие, развивая при этом современную инфраструктуру, а также вывести экономический потенциал и городскую среду района на качественно новый уровень.
– Для каждой улицы необходимо разрабатывать мастер-план хотя бы на пять лет. Вчера в швейцарском Давосе я видел, как городская среда развивается с сохранением имеющихся зданий, с учетом местных условий. Мы тоже должны беречь Старый город и, более того, развивать его. Для этого следует подготовить отдельную программу под названием «Старый город», – отметил Президент.