Davosdagi tadbirlar doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Ushbu yetakchi moliya instituti bilan strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish va hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Bankning mamlakatimiz bilan hamkorligi barqaror strategik tusga ega. Oʻzbekiston YTTBning mintaqadagi eng yirik hamkori boʻlib qolmoqda. Bankning investitsiyalari hajmi qariyb 7 milliard dollarga yetdi.
2025-yilda amaliyotlar, shu jumladan, xususiy sektorga yoʻnaltirilgan mablagʻlarning hajmi 1 milliard dollardan oshdi.
YTTBning “yashil” energiyani rivojlantirish, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, ekologik dasturlarni amalga oshirish, moliya bozorini isloh qilish va tadbirkorlikni rivojlantirishga qoʻshayotgan hissasi yuqori baholandi.
Joriy yil uchun hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlari, jumladan, xususiy sektor va infratuzilmani rivojlantirish, temir yoʻl transportini raqamli transformatsiya qilish hamda boshqa masalalar belgilab olindi.
Ayollar va yoshlarni zamonaviy kasblar va biznesga oʻqitish boʻyicha dasturlarni davom ettirishga alohida eʼtibor qaratildi.

На полях мероприятий в городе Давосе Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с президентом Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо.
Были рассмотрены практические аспекты дальнейшего углубления стратегического партнёрства и расширения взаимодействия с этим ведущим финансовым институтом.
Сотрудничество банка с нашей страной носит устойчивый стратегический характер. Узбекистан остается крупнейшим партнером ЕБРР в регионе. Объем инвестиций банка составил почти 7 миллиардов долларов.
В 2025 году объем операций превысил 1 миллиард долларов, в том числе направленных на поддержку частного сектора.
Высоко оценен вклад ЕБРР в развитие «зеленой» энергетики, модернизацию транспортной инфраструктуры, реализацию экологических программ, реформирование финансового рынка и содействие предпринимательству.
Обозначены приоритетные направления сотрудничества на текущий год, включая развитие частного сектора, инфраструктуры, цифровую трансформацию железнодорожного транспорта и другие.
Особое внимание было уделено продолжению программ по обучению женщин и молодежи современным профессиям и бизнесу.