Davosdagi tadbirlar doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Ushbu yetakchi moliya instituti bilan strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish va hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Bankning mamlakatimiz bilan hamkorligi barqaror strategik tusga ega. Oʻzbekiston YTTBning mintaqadagi eng yirik hamkori boʻlib qolmoqda. Bankning investitsiyalari hajmi qariyb 7 milliard dollarga yetdi.
2025-yilda amaliyotlar, shu jumladan, xususiy sektorga yoʻnaltirilgan mablagʻlarning hajmi 1 milliard dollardan oshdi.
YTTBning “yashil” energiyani rivojlantirish, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, ekologik dasturlarni amalga oshirish, moliya bozorini isloh qilish va tadbirkorlikni rivojlantirishga qoʻshayotgan hissasi yuqori baholandi.
Joriy yil uchun hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlari, jumladan, xususiy sektor va infratuzilmani rivojlantirish, temir yoʻl transportini raqamli transformatsiya qilish hamda boshqa masalalar belgilab olindi.
Ayollar va yoshlarni zamonaviy kasblar va biznesga oʻqitish boʻyicha dasturlarni davom ettirishga alohida eʼtibor qaratildi.

On the sidelines of events in Davos, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with president of the European Bank for Reconstruction and Development Odile Renaud-Basso.
Practical aspects of further deepening the strategic partnership and expanding cooperation with this leading financial institution were discussed.
The bank's cooperation with our country is of a sustainable strategic nature. Uzbekistan remains the EBRD's largest partner in the region. The bank's investments amounted to almost $7 billion.
In 2025, the volume of operations exceeded $1 billion, including those aimed at supporting the private sector.
The EBRD's contribution to the development of green energy, the modernization of transport infrastructure, the implementation of environmental programs, the reform of the financial market, and the promotion of entrepreneurship was highly appreciated.
Priority areas for cooperation for the current year have been identified, including private sector development, infrastructure, digital transformation of rail transport, and others.
Particular attention was paid to continuing programs to train women and young people in modern professions and business.