O‘zbekiston Prezidenti amaliy tashrif bilan Shveytsariyada bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSh Prezidenti Donald Trampning taklifiga binoan 21-yanvar kuni Davos shahrida Amerika yetakchisi tashabbusi bilan tashkil etilayotgan Tinchlik kengashi nizomini imzolash marosimida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Shveytsariyaga jo‘nab ketdi.
Avvalroq davlatimiz rahbari kengashga ta’sischi davlat sifatida qo‘shilish taklifini qabul qilgan edi.
Mamlakatimiz yetakchisi AQSh Prezidentiga yo‘llagan maktubida ushbu tashabbus Yaqin Sharqdagi ko‘p yillik mojarolarni hal etish, keng mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlash yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholanayotganini ta’kidladi.

Президент Узбекистана посетит Швейцарию с рабочим визитом
По приглашению Президента США Дональда Трампа 21 января Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вылетел с рабочим визитом в Швейцарию для участия в предстоящей в городе Давосе церемонии подписания устава Совета мира, создаваемого по инициативе американского лидера.
Ранее глава нашего государства принял приглашение присоединиться к Совету в качестве государства-учредителя.
В своем послании Президенту США лидер нашей страны отметил, что данная инициатива рассматривается как важный шаг в решении многолетних конфликтов на Ближнем Востоке, обеспечении мира и стабильности в обширном регионе.