19-yanvar kuni Toshkent shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizda toʻxtagan Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Oʻzbekiston – Italiya strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari koʻrib chiqildi.
2025-yilning may oyida Samarqandda oliy darajada erishilgan kelishuvlarning izchil amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Turli darajalarda faol muloqotlar davom etmoqda. Tovar ayirboshlash hajmi va qoʻshma korxonalarning soni barqaror oʻsib bormoqda. Hududlararo, shu jumladan, Lombardiya bilan almashinuvlar rivojlanmoqda. Oʻzbekiston fuqarolarining tartibli mehnat migratsiyasi uchun kvotalar ajratildi.
“Finopera”, “ANCI”, “Pietro Fiorentini”, “Danieli” va boshqa kompaniyalar bilan hamkorlikda yirik sanoat kooperatsiyasi loyihalari amalga oshirilmoqda. Oʻtgan yil oxirida Samarqandda Tushia universitetining filiali ochildi.
Joriy yilda tashqi siyosat idoralari strategik muloqoti va hukumatlararo komissiyaning yigʻilishlari, shuningdek, ikkinchi Rektorlar forumini oʻtkazish rejalashtirilgan.
Toʻqimachilik sanoati, geologiya, energetika, kimyo, qurilish materiallari, moliya bozori va boshqa ustuvor sohalardagi qoʻshma loyihalarni ilgari surishga alohida eʼtibor qaratildi.
Italiyada Oʻzbekiston, Oʻzbekistonda esa Italiya kinosi kunlarini oʻtkazish toʻgʻrisida kelishuvga erishildi. Oʻzbekistonning navbatdagi Venetsiya biyennalesida ishtirok etishi hamda bu yil Milanda amaliy sanʼat va muzey koʻrgazmalarini oʻtkazish rejalari qoʻllab-quvvatlandi.
Xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Italiya Bosh vaziri Jorja Melonini Oʻzbekistonga alohida tashrif bilan kelishga taklif qildi.

19 января в городе Ташкенте Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Итальянской Республики Джорджей Мелони, совершившей остановку в столице нашей страны.
Были рассмотрены практические аспекты дальнейшего укрепления узбекско-итальянских отношений стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечена последовательная реализация договорённостей, достигнутых на высшем уровне в городе Самарканде в мае 2025 года.
Продолжаются активные контакты на разных уровнях. Устойчивыми темпами растут товарооборот и число совместных предприятий. Расширяются межрегиональные обмены, в том числе с Ломбардией. Выделены квоты для организованной трудовой миграции граждан Узбекистана.
В партнерстве с компаниями Finopera, ANCI, Pietro Fiorentini, Danieli и другими осуществляются крупные проекты промышленной кооперации. В конце прошлого года открыт филиал университета Тушиа в Самарканде.
В этом году запланировано проведение заседаний стратегического диалога внешнеполитических ведомств и межправительственной комиссии, второго Форума ректоров.
Приоритетное внимание уделено продвижению совместных проектов в сферах текстильной промышленности, геологии, энергетики, химии, строительных материалов, финансового рынка и других приоритетных направлениях.
Достигнута договоренность о проведении перекрестных Дней узбекского и итальянского кино. Поддержаны планы по участию Узбекистана в очередной Венецианской биеннале, проведению в этом году выставок прикладного искусства и экспонатов в Милане.
В завершение встречи Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев пригласил Премьер-министра Италии Джорджу Мелони посетить нашу страну с отдельным визитом.