Aholini va qishloq xoʻjaligini roʻyxatga olish ishlarining borishi koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga aholini va qishloq xoʻjaligini roʻyxatga olish tadbirlarini tashkil etish hamda oʻtkazish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan axborot berildi.
Ushbu tadbir mamlakatimizda demografik jarayonlar, mehnat resurslari, ijtimoiy infratuzilma va hududiy rivojlanishni ilmiy asosda rejalashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Roʻyxatga olish jarayonlari xalqaro standartlar asosida, zamonaviy raqamli yechimlardan foydalangan holda amalga oshirilmoqda.
Roʻyxatga olish joriy yilning 15-yanvaridan 28-fevraligacha ikki bosqichda oʻtkazilmoqda. 15-31-yanvar kunlari davom etadigan birinchi bosqichda fuqarolar maxsus axborot tizimi orqali onlayn roʻyxatdan oʻtishlari mumkin. Ikkinchi bosqichda esa 4-28-fevral kunlari “mahalla yettiligi” xodimlari tomonidan uyma-uy yurib, savolnomalar planshet qurilmalari orqali toʻldiriladi.
Aholini roʻyxatga olish jarayonlari census.stat.uz portalida amalga oshirilib, OneID tizimi orqali identifikatsiya qilinishi belgilangan. Barcha maʼlumotlar geoaxborot tizimi asosida monitoring qilinmoqda. Shu maqsadda respublika boʻyicha 7,6 milliondan ortiq xonadon va turar joylarning geomanzillari shakllantirildi, jarayonlarni real vaqt rejimida kuzatib borish imkonini beruvchi maxsus monitoring dashbordlari ishlab chiqildi.
Fuqarolar tomonidan taqdim etiladigan barcha maʼlumotlar qonunchilik talablariga muvofiq himoya qilinadi, shaxsiy maʼlumotlar maxfiy saqlanadi va faqat statistik maqsadlarda qoʻllaniladi.
Roʻyxatga olish tadbirlarini yuqori saviyada oʻtkazish uchun 14 ta hududiy va 208 ta tuman va shahar shtablari tashkil etildi. 60 ming nafarga yaqin roʻyxatga oluvchi xodimlar tayyorlandi. Jumladan, 54 ming nafar “mahalla yettiligi” vakillari, 2,6 ming zaxira xodimlar hamda 4 ming nafar hududiy shtab aʼzolari jarayonga jalb etildi. Shuningdek, vazirlik va idoralardan 480 nafar trener, oliy taʼlim muassasalaridan 3200 nafar volontyor oʻquvdan oʻtkazildi.
Aholini xabardor qilish va targʻibot ishlariga ham alohida eʼtibor qaratilmoqda. Jumladan, 110 ta targʻibot videoroligi, 600 ta televizion lavha tayyorlandi, ijtimoiy tarmoqda 6,3 mingta, aholi gavjum joylar va jamoat transportlarida 23 mingdan ziyod axborot materiallari joylashtirildi.
Qayd etilganidek, bugungi kunga qadar maxsus portal orqali 2,48 million xonadon hamda 31 mingta fermer xoʻjaliklari va qishloq xoʻjaligi korxonalari roʻyxatga olindi.
Davlatimiz rahbari aholi va qishloq xoʻjaligini roʻyxatga olish tadbirlarini sifatli oʻtkazish, maʼlumotlarning ishonchliligini taʼminlash va ulardan qaror qabul qilish jarayonlarida keng foydalanish muhimligini taʼkidladi.

President Shavkat Mirziyoyev was reported on the progress of work on organizing and conducting the population and agricultural censuses.
This event carries a key significance for the scientifically-based planning of the demographic processes, development of regions, labour resources and social infrastructure in the country. The census process is conducted in line with international standards with application of modern digital solutions.
The census is conducted during the period of January 15 - February 28 this year in two stages. At the first stage, which will be conducted in January 15 – 31, the citizens may participate in the censuses through a specialized information system. At the second stage in February 4 – 28, the “mahalla seven” employees will be conducting door-to-door visits and fill out forms using tablets.
The online-census is being conducted on census.stat.uz portal through OneID identification system. The monitoring of all data is carried out based on a geographic information system. To this end, geographical locations of over 7,6 million households and residential facilities have been formed throughout the republic, special monitoring dashboards have been developed, which allow to track the progress in real time.
All data provided by the citizens are protected in line with the law requirements, personal data is confidential and is being used only for statistical purposes.
In order to organize these events at high organizational level, 14 regional and 208 district and city headquarters have been established. About 60 thousand census takers have been trained. In particular, the process involves 54 thousand “mahalla seven” representatives, 2,6 thousand reserve employees and 4 thousand members of the territorial headquarters. Moreover, 480 trainers from ministries and agencies have undergone training, as well as 3200 volunteers of higher educational institutions.
Special attention was paid to informing the population. In particular, 110 explanatory video clips and 600 thousand TV stories have been prepared. 6,300 posts have been published on social media, and over 23,000 informational materials have been posted in crowded places and on public transport.
As noted, 2,48 million households, as well as 31 thousand farms and agricultural enterprises, have been surveyed through a special portal to date.
The Head of our state noted the need to conduct high-quality population and agricultural censuses, ensure the reliability of data, and make extensive use of the information obtained in the development and adoption of decisions.