Tashqi ishlar vazirligi va xorijdagi diplomatik vakolatxonalar faoliyatini yangicha tashkil qilish vazifalari belgilab olindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-yanvar kuni Tashqi ishlar vazirligi hamda xorijdagi diplomatik vakolatxonalar faoliyati masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Yigʻilish avvalida davlatimiz rahbari mazkur uchrashuv jahonda keskin geosiyosiy oʻzgarishlar boʻlayotgan, davlatlar suverenitetiga xavf-xatarlar tobora kuchayib borayotgan murakkab bir paytda oʻtayotganini qayd etdi. Bunday sharoitda tashqi siyosat sohasidagi faoliyatni tanqidiy muhokama qilib, Tashqi ishlar vazirligi va xorijdagi diplomatik vakolatxonalar ishini yangicha tashkil qilish zarurligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari tashqi siyosat borasida 2025-yil koʻp jihatdan natijador boʻlganini qayd etdi. Oʻtgan yili 26 ta xorijiy davlatga oliy darajadagi tashriflar amalga oshirildi, yangi tariximizda ilk bor qator davlatlar rahbarlarining Oʻzbekistonga tashriflari tashkil etildi. “Markaziy Osiyo plyus” formatidagi koʻp tomonlama muloqotlar sermahsul boʻldi. Soʻnggi yillarda 11 ta davlat bilan strategik sheriklik munosabatlari oʻrnatilib, ularning umumiy soni 19 taga yetdi, Qozogʻiston, Ozarbayjon va Tojikiston bilan ittifoqchilik munosabatlari yoʻlga qoʻyildi.
– Ochiq, pragmatik, puxta oʻylangan va tashabbuskor tashqi siyosatimiz natijasida Oʻzbekiston global tinchlik va diplomatiya markazlaridan biriga aylanib bormoqda, – dedi Prezidentimiz.
2017-yildan buyon xorijiy davlatlarda 16 ta yangi diplomatik va konsullik vakolatxonalari ochilib, ularning soni 60 taga, diplomatik aloqa oʻrnatilgan davlatlar soni esa 165 taga yetdi. Elchixonalar, konsullik muassasalari va xalqaro tashkilotlar huzuridagi vakolatxonalar shtatlari hamda Tashqi ishlar vazirligi xodimlarining ish haqi oshirilgani qayd etildi.
Shu bilan birga, “Barcha diplomatik vakolatxonalar mavjud imkoniyatlardan toʻliq foydalanyaptimi?” degan masala oʻrtaga qoʻyildi.
– Hozirgi sharoitda elchi degani faqat siyosiy muloqot yurituvchi shaxs emas. Elchi – investitsiya va texnologiya olib keladigan, yangi eksport bozorlarini ochadigan, transport-logistika yoʻlaklarini ishga soladigan, turistlar oqimini koʻpaytirib, qonuniy mehnat migratsiyasi uchun sharoit yaratadigan, eng asosiysi, fuqarolarimiz huquqlarini himoya qiladigan davlat vakilidir, – dedi Prezidentimiz.
Shu munosabat bilan elchilar uchun ular faoliyat yuritayotgan davlatlardan eksport tushumlari, turistlar oqimi hamda ushbu mamlakatlarga qonuniy mehnat migratsiyasi samaradorlik mezoni boʻlishi qayd etildi.
Iqtisodiy diplomatiyani kuchaytirish orqali eksport va investitsiya hajmini oshirish zarurligi taʼkidlandi.
Ikki va koʻp tomonlama tadbirlar doirasida 2025-yilda umumiy qiymati 160 milliard dollarlik investitsiya loyihalari va savdo shartnomalari boʻyicha bitimlar imzolandi. Tarixda ilk bor tashqi savdo aylanmasi 80 milliard dollardan oshib, eksport 33,5 milliard dollarga, xorijiy investitsiyalar esa 43 milliard dollardan oshdi. Oʻtgan yili 75 ta davlatga eksport hajmi qariyb 4,5 milliard dollarga koʻpaydi.
Shu nuqtayi nazardan elchilarga Yaqin Sharq, Yevropa, Osiyo va Afrika davlatlari yoʻnalishlarida eksportni kengaytirish, sanoat, qishloq xoʻjaligi, kimyo, toʻqimachilik, issiqxona va xizmatlar sohalarida aniq loyihalar bilan ishlash vazifalari qoʻyildi. Ayrim bozorlarda Oʻzbekiston mahsulotlarining nomi yetarlicha tanitilmayotgani qayd etildi.
Logistika xarajatlarining ortishi milliy mahsulotlar raqobatdoshligiga salbiy taʼsir koʻrsatayotgani taʼkidlanib, Yevropa bozorlariga chiqishda tranzit yoʻnalishlarini diversifikatsiya qilish, logistika zanjirlarini qisqartirish boʻyicha takliflar ishlab chiqish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Qishloq xoʻjaligi sohasida tejamkor texnologiyalar, innovatsion issiqxonalar tajribasini oʻrganish, ularni hududlarimizda joriy etish boʻyicha aniq vazifalar belgilandi. Shuningdek, kimyo sanoati mahsulotlari uchun yangi eksport bozorlarini ochish, standart va talablarni ishlab chiqaruvchilarga yetkazish, koʻrgazmalar tashkil etish masalalari qayd etildi.
Yangi eksport yoʻnalishi sifatida Afrika qitʼasi bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni kuchaytirish zarurligi taʼkidlandi. Shu maqsadda tegishli vazirliklar va elchilar ishtirokida aniq “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqish topshirildi.
Elchilar loyiha topish, uni olib kelib, ishga tushirishdan manfaatdor boʻlishi kerakligi qayd etildi. Aniq investitsiya yoki eksport loyihasini yakuniga yetkazgan elchilarni moddiy ragʻbatlantirish amaliyoti joriy etilishi belgilandi.
Ayrim sohalarda elchilar va tarmoq rahbarlari mavjud imkoniyatlardan toʻliq foydalanmayotgani tanqid qilindi. Xususan, xalqaro grantlar jalb qilish boʻyicha salohiyat yetarli darajada ishga solinmagani qayd etildi. Agar vazirliklar va tarmoq rahbarlari elchilar bilan hamkorlikni toʻgʻri yoʻlga qoʻyganida oʻtgan yili qoʻshimcha ravishda yana kamida 200-300 million dollar grant jalb qilish mumkin edi.
Qayd etilganidek, xalqaro tashkilotlar va donor mamlakatlar har yili 200 milliard dollarga yaqin xalqaro grantlar eʼlon qilmoqda. Ushbu resurslardan samarali foydalanish, grantlar bilan ishlash boʻyicha yagona va tizimli yondashuvni joriy etish vazifasi qoʻyildi.
Shuningdek, AQSh, Buyuk Britaniya, Germaniya, Shveytsariya, Xitoy, Yaponiya va Singapurdagi elchilar bilan birgalikda dunyodagi TOP-100 talikka kiruvchi yetakchi xorijiy oliy taʼlim muassasalarini Oʻzbekiston oliygohlariga hamkor sifatida jalb etish boʻyicha aniq choralar koʻrish zarurligi taʼkidlandi.
Bundan tashqari, tashqi iqtisodiy aloqalarni kengaytirishda hududlar va elchixonalar oʻrtasidagi hamkorlik yetarli darajada yoʻlga qoʻyilmagani qayd etildi. Viloyat hokimlari elchilar bilan birgalikda hududlarda ishlab chiqarilayotgan eksportbop mahsulotlarni tizimli ravishda xorijda ilgari surishi, mahalliy korxonalarning tashqi bozorlarga chiqishida faol ishtirok etishi zarurligi taʼkidlandi.
Navbatdagi ustuvor vazifa sifatida fuqarolarimizni xorijda qonuniy va yuqori daromadli ish oʻrinlari bilan taʼminlash belgilandi. Tartibli mehnat migratsiyasining geografiyasi kengayib borayotgani, lekin ayrim mamlakatlarda bu yoʻnalishda ish yetarli darajada tashkil etilmayotgani koʻrsatib oʻtildi va elchilarga tegishli topshiriqlar berildi.
Elchixonalar va konsulliklar fuqarolarimizning huquq va manfaatlarini himoya qilishda faol boʻlishi, har bir holat boʻyicha malakali yuridik yordam koʻrsatishi shartligi taʼkidlandi. “Kabinet diplomatiyasi”dan voz kechib, joylarda ishlash, vatandoshlar bilan bevosita muloqot qilish vazifasi qoʻyildi.
Turizm sohasida elchilarning rolini yanada kuchaytirib, turizm va madaniyat boʻyicha ishlarga yangi yondashuv joriy etish, vizasiz rejimlardan samarali foydalanish, xalqaro autsorsing kompaniyalarni jalb etish zarurligi qayd etildi.
Shuningdek, tashqi siyosiy aloqalarni kengaytirish, oliy darajadagi tashriflarga puxta tayyorgarlik koʻrish, diplomat kadrlarni qayta tayyorlash va istiqbolli kadrlar zaxirasini shakllantirish masalalari muhokama qilindi.
Tashqi axborot siyosati va mamlakat imijini oshirishda xalqaro OAV va maxsus media loyihalar bilan ishlash ustuvor vazifa sifatida belgilandi.
Oʻzbekiston Respublikasining Tashqi siyosat faoliyati konsepsiyasini yangilab, uning ustuvor yoʻnalishlarini qayta koʻrib chiqish, milliy manfaatlarni himoya qilish va xalqaro maydonda mamlakatimizning oʻrnini mustahkamlashga qaratilgan aniq vazifalarni belgilab olish zarurligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari qayd etganidek, yangi konsepsiya mamlakatimizning uzoq muddatli strategik maqsadlarini, ichki islohotlarimiz mantigʻini, iqtisodiy diplomatiya, xavfsizlik, investitsiya, eksport, transport-logistika, suv va iqlim masalalaridagi milliy manfaatlarimizni yaxlit va oʻzaro bogʻliq holda aks ettirishi lozim.
Diplomatlarimizning xizmatlarini munosib eʼtirof etish maqsadida “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan diplomat” faxriy unvonini taʼsis etish taklif etildi.

On January 15, an expanded meeting was chaired by President Shavkat Mirziyoyev on the activities of the Ministry of Foreign Affairs and diplomatic missions abroad.
Opening the session, the Head of our state noted that the meeting is taking place amid sharp geopolitical changes in the world and increasing threats to the sovereignty of states. In this regard, the need to critically assess current foreign policy activities and move to a renewed format for organizing the work of the Ministry of Foreign Affairs and foreign diplomatic missions was emphasized.
The President noted that 2025 had been a productive year for the country's foreign policy. During the year, high-level visits were made to 26 foreign countries, and for the first time in recent history, visits to Uzbekistan were organized by the leaders of a number of countries. Multilateral dialogues in the “Central Asia Plus” format became productive. In recent years, strategic partnerships have been established with 11 countries, bringing the total number to 19, and allied relations have been built with Kazakhstan, Azerbaijan, and Tajikistan.
– As a result of an open, pragmatic, thoughtful and proactive foreign policy, Uzbekistan is consistently strengthening its position as one of the global centres of peace and diplomacy, – emphasized the President.
Since 2017, 16 new diplomatic missions and consulates have been opened abroad, bringing their total number to 60, and the number of countries with which diplomatic relations have been established to 165. There has also been an increase in the number of staff and salaries of employees of embassies, consular offices, representative offices to international organizations, and employees of the Ministry of Foreign Affairs.
At the same time, a fundamental question was raised as to whether all diplomatic missions are making full use of the opportunities provided.
– In the current environment, an ambassador is not just a person who conducts political dialogue. An ambassador is a state representative who attracts investment and technologies, opens new export markets, launches transport and logistics corridors, increases tourist flows, creates conditions for legal labor migration and, most importantly, protects the rights of our citizens, - emphasized the President.
In this regard, it was noted that key performance indicators for ambassadors should include the volume of export revenues from the countries of residence, growth in tourist flows, and the effectiveness of organizing legal labor migration.
Particular emphasis was placed on the need to increase exports and investments by strengthening economic diplomacy.
As part of bilateral and multilateral events in 2025, agreements were signed on investment projects and trade contracts totaling $160 billion. For the first time in history, foreign trade turnover exceeded $80 billion, exports reached $33,5 billion, and foreign investment exceeded $43 billion. Exports to 75 countries increased by almost $4,5 billion.
In view of this, the ambassadors have been tasked with expanding export deliveries to the Middle East, Europe, Asia, and Africa, as well as implementing specific projects in the fields of industry, agriculture, the chemical industry, the textile industry, greenhouse farming, and the service sector. At the same time, it was noted that Uzbekistan's products remain insufficiently recognized in certain markets.
It was noted that the growth of logistics costs has a negative impact on the competitiveness of domestic products. In this regard, the need to diversify transit routes, optimize logistics chains, and develop additional proposals to reduce transportation costs when entering European markets was indicated.
In the agricultural sector, tasks have been set for researching and implementing water-saving technologies, modern agricultural technologies, and innovative greenhouse solutions. Along with this, measures have been outlined to expand export markets for chemical industry products, bring domestic manufacturers up to international standards and requirements, and organize specialized exhibitions and presentations.
The need to intensify trade and economic cooperation with the African continent as one of the promising new export destinations has been emphasized. To this end, a clear roadmap is to be developed with the participation of relevant ministries and foreign diplomatic missions.
It was noted that ambassadors should be directly interested in finding promising projects, attracting them, and implementing them in practice. In this regard, it was decided to introduce financial incentives for ambassadors who bring specific investment or export projects to a logical conclusion.
Criticism was levelled at the insufficient realisation of existing potential in a number of areas. In particular, it was noted that opportunities to attract international grants are not being fully exploited. It was noted that with closer and more systematic interaction between ministries, industry leaders, and ambassadors, it would have been possible to attract an additional $200-300 million in grant funds last year.
As noted, international organizations and donor countries announce grant programs worth approximately $200 billion annually. In this regard, the task has been set to implement a unified, systematic, and effective approach to working with grants.
In addition, the need to take concrete measures, together with the ambassadors to the United States, the United Kingdom, Germany, Switzerland, China, Japan, and Singapore, to attract leading foreign universities ranked in the top 100 worldwide as partners of Uzbek higher education institutions was emphasized.
It was noted that cooperation between regions and diplomatic missions in expanding foreign economic relations is still insufficient. The need for active participation of regional governors, together with ambassadors, in the systematic promotion of export-oriented products of the regions and in facilitating the entry of local enterprises into foreign markets was emphasized.
Providing Uzbek citizens with legal and high-paying jobs abroad was identified as another priority area. The expansion of the geography of organized labor migration was noted, while it was pointed out that in a number of countries, work in this area is not sufficiently effective, and relevant instructions were given in this regard.
It was emphasized that embassies and consulates should actively protect the rights and legitimate interests of citizens and provide qualified legal assistance in each specific case. The task has been set to abandon "office diplomacy", strengthen work in the field, and establish direct dialogue with compatriots.
In the field of tourism, the need to further strengthen the role of ambassadors, introduce new approaches to promoting the country's tourism and cultural potential, make effective use of visa-free regimes, and attract international outsourcing companies has been identified.
Issues related to expanding foreign policy ties, high-quality and timely preparation of high-level visits, retraining of diplomatic personnel, and the formation of a reserve of promising specialists were also discussed.
The intensification of foreign information policy and the improvement of the country's international image through systematic work with foreign media and the implementation of special media projects were identified as priority tasks.
The need to update the Concept of foreign policy of the Republic of Uzbekistan, review its priority areas, and define clear tasks for protecting national interests and strengthening the country's position in the international arena was emphasized.
As the President noted, the new concept should comprehensively reflect long-term strategic goals, the logic of internal reforms, as well as national interests in the areas of economic diplomacy, security, investment, exports, transport and logistics, water and climate issues.
In order to give proper recognition to the achievements of diplomats, it was proposed to establish the honorary title of “Honored Diplomat of the Republic of Uzbekistan".
At the end of the meeting, President Shavkat Mirziyoyev emphasized: “The time has come for a new generation of diplomats – those who achieve concrete results and firmly defend the interests of Uzbekistan in the international arena”.