Turizm va madaniyat sohasidagi masalalar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev xalqaro madaniy tadbirlarning natijalari, turizm sohasini rivojlantirish boʻyicha navbatdagi vazifalar hamda yirik madaniyat va turizm obyektlarini barpo etishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston xalqaro madaniyat makonida oʻz mavqeini izchil mustahkamlab bormoqda. Samarqandda UNESCO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi 190 mamlakatdan 3 mingdan ortiq delegatlar ishtirokida muvaffaqiyatli oʻtkazildi. Tadbir yakunlariga koʻra, Oʻzbekistonning madaniy merosni muhofaza qilish, taʼlim va kreativ iqtisodiyot boʻyicha tashabbuslarini amaliyotga joriy etish boʻyicha “yoʻl xaritasi” ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
Mamlakatimizning Yaponiyada boʻlib oʻtgan EKSPO-2025 Butunjahon koʻrgazmasidagi ishtiroki yakunlari sarhisob qilindi. Oʻzbekistonning 1,2 ming kvadrat metr maydonda tashkil etilgan “Bilimlar bogʻi” pavilyoniga 1 million nafarga yaqin odam tashrif buyurdi. Taqdim etilgan ekspozitsiyalar xalqaro miqyosda keng yoritildi hamda eng koʻp tashrif buyurilgan pavilyonlar qatoridan joy oldi. Ayni paytda Saudiya Arabistonida boʻlib oʻtadigan EKSPO-2030 koʻrgazmasida ishtirok etishga tayyorgarlik ishlari boshlanib, maydoni 3,6 ming kvadrat metr boʻlgan pavilyon qurilishi rejalashtirilgan.
Buxoroda oʻtkazilgan birinchi Zamonaviy sanʼat biyennalesiga alohida eʼtibor berildi. 70 kun davom etgan tadbir 3,5 gektar maydonni va 14 ta restavratsiya qilingan madaniy meros obyektlarini qamrab oldi. Biyennaleda 40 dan ortiq davlatdan 70 nafar ijodkor va kurator ishtirok etdi. Tadbirda ishtirok etganlarning soni qariyb 1,8 million nafarni tashkil etib, jumladan, 100 nafardan ortiq yuqori martabali xorijiy mehmon tashrif buyurdi. Oʻzbekiston 2021-yildan buyon Venetsiya biyennalesida doimiy ravishda ishtirok etishi esa Italiyadan sayyohlar oqimining oʻsishiga xizmat qilayotgani taʼkidlandi.
Mamlakatda yirik xalqaro konsert dasturlari oʻtkazildi. Xususan, Toshkentda Jennifer Lopes, Xivada Black Coffee, Samarqandda Andrea Bochellining konsertlari boʻlib oʻtdi. Tadbirlarni oʻtkazish davrida mazkur shaharlarda mehmonxonalardan foydalanish darajasi 90 foizdan oshdi, bu esa turizm va xizmatlar sohasi daromadlariga ijobiy taʼsir koʻrsatdi.
2025-yilda sayyohlar soni 11 milliondan oshib, turistik xizmatlar eksporti 4,8 milliard dollarga yetgani, shuningdek, vizasiz tartib joriy etilgan davlatlarning soni 94 taga koʻpaygani qayd etildi.
Shu bilan birga, turizm sohasini loyiha boshqaruvi tizimiga oʻtkazish, turizm mahsulotlarini yaratish va rivojlantirish boʻyicha yagona mexanizmni joriy etish hamda yirik tadbirlarni muvofiqlashtirishni kuchaytirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Soha faoliyatini raqamlashtirishga alohida eʼtibor qaratildi. Davlat va xususiy axborot tizimlarini uygʻunlashtirib, Milliy turizm platformasini ishga tushirish, turistlar va tadbirkorlar uchun proaktiv raqamli xizmatlarni joriy etish, naqdsiz hisob-kitoblarni kengaytirish hamda turistlar oqimini tahlil qilish vazifalari belgilab berildi. Raqamlashtirish orqali yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirish va sayyohlik yigʻimidan yillik tushumlarni oshirish rejalashtirilgani qayd etildi.
Mamlakatimiz turizm salohiyatini AQSh, Fors koʻrfazi davlatlari, Hindiston, Xitoy va Skandinaviya kabi ustuvor bozorlarda ilgari surish boʻyicha yangi marketing strategiyasini amalga oshirish zarurligi taʼkidlandi. Oʻzbekistonning xalqaro turistik platformalardagi ishtirokini kengaytirish, raqamli kontentni rivojlantirish hamda yirik media resurslari va fikr yetakchilarini jalb qilish vazifalari belgilandi.
Taqdimotda yirik madaniyat va turizm obyektlari loyihalari koʻrib chiqildi.
Samarqandda “Samarqand merosi yoʻlagi” loyihasi ish boshlamoqda. Registon ansambli, Bibixonim va Shohi Zinda majmualari hamda Mirzo Ulugʻbek rasadxonasini 6,6 kilometrlik yagona sayyohlik yoʻnalishi oʻzaro bogʻlaydi.
Samarqandda yangi “Ipak yoʻli” muzeyini qurish loyihasi taqdim etildi. Umumiy maydoni 19,5 ming kvadrat metrni tashkil etadigan uch qavatli zamonaviy bino qurilib, unda inklyuziv muhit, koʻrgazma zallari, eksponatlarni saqlash fondlari, shuningdek, taʼlim olishga moʻljallangan hududlarni yaratish koʻzda tutilgan.
Mirzo Ulugʻbek rasadxonasi hududida landshaft dizaynini yangilash rejalashtirmoqda. Yangi muzey binosi, immersiv koʻrgazma zallari, tashrif buyuruvchilar uchun markaz barpo etiladi. Piyoda yoʻlaklari obodonlashtirilib, arxeologik obyektlar yagona muzey muhitiga uygʻunlashtiriladi.
Shuningdek, Buxoro shahrining bosh rejasi taqdim etildi. Unda qulay shahar muhitini shakllantirish, transport va turizm infratuzilmasini rivojlantirish, shuningdek, kongress-xoll, amfiteatr, kutubxona, fud-xoll, chakana savdo va tijorat obyektlari hamda yuqori toifali mehmonxonani oʻz ichiga oladigan koʻp funksiyali majmua sifatida tarixiy-etnografik bogʻ barpo etish nazarda tutilgan.
Muhokama yakunida Prezidentimiz madaniyat loyihalarini turizmni rivojlantirish vazifalari bilan oʻzaro bogʻlagan holda amalga oshirish, ularning iqtisodiy barqarorligi va sifatli boshqaruvini taʼminlash zarurligini alohida taʼkidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией об итогах международных культурных мероприятий, дальнейших задачах по развитию сферы туризма и созданию крупных объектов культуры и туризма.
Отмечено, что в последние годы Узбекистан последовательно укрепляет свои позиции в международном культурном пространстве. В Самарканде успешно проведена 43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО с участием более 3 тысяч делегатов из 190 государств. По ее итогам разработана и утверждена «дорожная карта» по практической реализации инициатив Узбекистана в сфере охраны культурного наследия, образования и креативных индустрий.
Подведены итоги участия страны во Всемирной выставке ЭКСПО–2025 в Японии. Павильон Узбекистана «Сад знаний», расположенный на площади 1,2 тысячи квадратных метров, посетили около 1 миллиона человек. Представленные экспозиции получили широкое международное освещение и стали одним из наиболее посещаемых павильонов. Одновременно начата подготовка к участию в ЭКСПО–2030 в Саудовской Аравии, где планируется строительство павильона площадью 3,6 тысячи квадратных метров.
Отмечены результаты проведения Первой Бухарской биеннале современного искусства. В течение 70 дней на территории площадью 3,5 гектара были задействованы 14 отреставрированных объектов культурного наследия. В биеннале приняли участие 70 художников и кураторов из более чем 40 стран. Мероприятие посетили около 1,8 миллиона человек, включая свыше 100 высокопоставленных зарубежных гостей. Подчеркнуто, что участие Узбекистана в Венецианской биеннале на постоянной основе с 2021 года обеспечило рост туристического потока из Италии и расширение международных профессиональных контактов.
В стране были проведены крупные международные концертные программы. В частности, в Ташкенте состоялся концерт Дженнифер Лопес, в Самарканде – Андреа Бочелли, в Хиве – Black Coffee. В период проведения мероприятий загрузка гостиниц в соответствующих городах превысила 90 процентов, что положительно отразилось на туристической активности и доходах сферы услуг.
Отмечено, что в 2025 году количество туристов превысило 11 миллионов человек, экспорт туристических услуг достиг 4,8 миллиарда долларов, а число государств, для граждан которых действует безвизовый режим, увеличилось до 94.
Вместе с тем указано на необходимость перехода сферы туризма на систему проектного управления, внедрения единого механизма создания и развития туристических продуктов, а также усиления координации крупных мероприятий.
Особое внимание уделено цифровизации отрасли. Поставлена задача по запуску Национальной туристической платформы с интеграцией государственных и частных информационных систем, внедрению проактивных цифровых сервисов для туристов и предпринимателей, расширению безналичных расчетов и аналитике туристических потоков. Отмечено, что за счёт цифровизации планируется сокращение доли теневой экономики и рост ежегодных поступлений туристического сбора.
Подчёркнута необходимость реализации новой маркетинговой стратегии продвижения туристического потенциала страны на приоритетных рынках — в США, странах Персидского залива, Индии, Китае и Скандинавии. Поставлены задачи по расширению присутствия Узбекистана на международных туристических платформах, развитию цифрового контента и привлечению крупных медиаплощадок и лидеров общественного мнения.
На презентации рассмотрены проекты крупных объектов культуры и искусства.
В Самарканде начинается проект «Тропа наследия Самарканда». Единый туристический маршрут протяженностью 6,6 километра соединит ансамбль Регистан, комплексы Биби-Ханым, Шахи-Зинда и обсерваторию Мирзо Улугбека.
Представлен проект нового музея «Шелковый путь» в Самарканде, предусматривающий строительство современного трехэтажного здания общей площадью 19,5 тысячи квадратных метров с инклюзивной средой, экспозиционными залами, фондами хранения и образовательными пространствами.
На территории обсерватории Мирзо Улугбека планируется обновление ландшафтного дизайна. Будут созданы новый музейный корпус, залы иммерсивных экспозиций, центр для посетителей и благоустроенные пешеходные дорожки с интеграцией археологических объектов в единую музейную среду.
Также представлен мастер-план города Бухары, предусматривающий формирование комфортной городской среды, развитие транспортной и туристической инфраструктуры, а также создание историко-этнографического парка как многофункционального комплекса с конгресс-холлом, амфитеатром, библиотекой, фуд-холлом, торгово-коммерческими объектами и гостиницей высокого класса.
По итогам обсуждения Президент подчеркнул необходимость строгой увязки культурных проектов с задачами развития туризма, обеспечения их экономической устойчивости и качественного управления.