Prezident Shavkat Mirziyoyev Mudofaa vazirligi qoʻshinlarining kompleks harbiy mashqlarini kuzatdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatidagi Maxsus operatsiyalar kuchlari poligoni bilan tanishdi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan soʻnggi yillarda Mudofaa vazirligi qoʻshinlaridagi barcha dala oʻquv maydonlari, harbiy qism va muassasalarda modernizatsiya ishlari olib borilib, ular xalqaro standartlarga moslashtirildi.
Maxsus boʻlinmalarni samarali tayyorlash maqsadida xalqaro tajriba va qoʻshinlarni tayyorlashning zamonaviy tendensiyalarini hisobga olib tashkil etilgan Maxsus operatsiyalar kuchlarining yangi poligoni mazkur ishlarning mantiqiy davomi boʻldi.
Poligon obyektlarida shaxsiy tarkibning jangovar koʻnikmalarini takomillashtirish, tayyorgarlik mashgʻulotlarini samarali yoʻlga qoʻyish hamda maʼnaviy-ruhiy barqarorligini oshirish uchun zarur sharoitlar yaratilgan.
Davlatimiz rahbari bu yerdagi jangovar va maxsus tayyorgarlik mashgʻulotlarini tashkil qilishning yangi usullari bilan tanishdi. Qurolli Kuchlar boʻlinmalari bilan oʻtkazilayotgan mashqlarning faol bosqichini kuzatdi.
Oʻquv davomida turli qoʻshinlarga mansub boʻlinmalarning jangovar imkoniyatlari hamda ularning birgalikdagi harakatlarining muvofiqlashganlik darajasi, shuningdek, qoʻshinlar va qurol-yarogʻni boshqarishning yangi raqamli tizimlari namoyish etildi.
Turli jangovar operatsiyalarni oʻtkazishda uchuvchisiz uchish apparatlaridan samarali foydalanish usullari, shuningdek, turli xil oʻquv-jangovar vazifalarni bajarish jarayonida artilleriya, aviatsiya, havo hujumidan mudofaa va quruqlikdagi qoʻshinlarning birgalikdagi harakatlari koʻrsatildi.
Bunda kichik komandirlarning zamonaviy raqamli texnologiyalardan foydalangan holda mustaqil qaror qabul qilish koʻnikmalari va boshqaruv mahorati darajasi, shuningdek, harbiy xizmatchilarning tez oʻzgarib borayotgan jangovar vaziyat sharoitida jang maydonida zamonaviy qurol-yarogʻ va texnikani samarali qoʻllash boʻyicha kasbiy mahoratini baholashga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻquv yakunida Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni boʻlinmalarning tayyorgarligi va ularning birgalikdagi harakatlarida erishilgan uygʻunlik darajasini yuqori baholadi.
Davlatimiz rahbari Qurolli Kuchlarning qoʻmondonlik tarkibi bilan boʻlgan suhbatda dunyoda xavfsizlikka tahdidlar avj olayotgan bugungi tahlikali kunlarda Qurolli Kuchlarimiz salohiyatini yanada mustahkamlash, xalq va armiya birdamligini taʼminlash, yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash harbiy sohadagi islohotlarning oʻzagini tashkil etishi kerakligini taʼkidladi.

President Shavkat Mirziyoyev reviews the process of comprehensive military trainings of the Ministry of Defense
President of the Republic of Uzbekistan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of the Special Operations Forces in Tashkent region.
On the initiative of the President of our country, all field training centers and military units of the Ministry of Defense have been modernized and brought into line with international standards in recent years.
A logical continuation of this work was the establishment of a new Special Operations Forces training ground, created with foreign experience and modern trends in military training, which allows for the effective training of special units.
The training ground facilities provide the necessary conditions for improving combat skills and effective training of personnel, as well as enhancing their moral and psychological resilience.
The Head of State reviewed new methods of organizing combat and special training and took part in observing the active phase of the exercise with Armed Forces units.
The exercise demonstrated the combat capabilities and level of coordination achieved in the joint combat use of units of various branches of the armed forces, as well as new digital troop and weapon control systems.
Effective methods and techniques for using unmanned aerial vehicles in various combat operations were demonstrated, as well as joint actions of airborne troops, artillery, aviation, air defense, and ground forces in the course of performing various combat training tasks.
Particular attention was paid to assessing the level of independent decision-making and managerial skills of junior commanders using modern digital technologies, as well as the professional skills of military personnel in the effective use of modern weapons and equipment in rapidly changing combat situations on the battlefield.
At the end of the training, the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces highly praised the readiness of the units and the level of coordination of joint actions achieved.
In a conversation with the command staff of the Armed Forces, the Head of State emphasized that in these turbulent times, when security threats are increasing around the world, further strengthening the capabilities of the Armed Forces by improving professional skills, as well as ensuring the unity of the people and the army by educating young people in the spirit of patriotism, should form the basis of the military reforms being carried out.