Prezident Shavkat Mirziyoyev Mudofaa vazirligi qoʻshinlarining kompleks harbiy mashqlarini kuzatdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatidagi Maxsus operatsiyalar kuchlari poligoni bilan tanishdi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan soʻnggi yillarda Mudofaa vazirligi qoʻshinlaridagi barcha dala oʻquv maydonlari, harbiy qism va muassasalarda modernizatsiya ishlari olib borilib, ular xalqaro standartlarga moslashtirildi.
Maxsus boʻlinmalarni samarali tayyorlash maqsadida xalqaro tajriba va qoʻshinlarni tayyorlashning zamonaviy tendensiyalarini hisobga olib tashkil etilgan Maxsus operatsiyalar kuchlarining yangi poligoni mazkur ishlarning mantiqiy davomi boʻldi.
Poligon obyektlarida shaxsiy tarkibning jangovar koʻnikmalarini takomillashtirish, tayyorgarlik mashgʻulotlarini samarali yoʻlga qoʻyish hamda maʼnaviy-ruhiy barqarorligini oshirish uchun zarur sharoitlar yaratilgan.
Davlatimiz rahbari bu yerdagi jangovar va maxsus tayyorgarlik mashgʻulotlarini tashkil qilishning yangi usullari bilan tanishdi. Qurolli Kuchlar boʻlinmalari bilan oʻtkazilayotgan mashqlarning faol bosqichini kuzatdi.
Oʻquv davomida turli qoʻshinlarga mansub boʻlinmalarning jangovar imkoniyatlari hamda ularning birgalikdagi harakatlarining muvofiqlashganlik darajasi, shuningdek, qoʻshinlar va qurol-yarogʻni boshqarishning yangi raqamli tizimlari namoyish etildi.
Turli jangovar operatsiyalarni oʻtkazishda uchuvchisiz uchish apparatlaridan samarali foydalanish usullari, shuningdek, turli xil oʻquv-jangovar vazifalarni bajarish jarayonida artilleriya, aviatsiya, havo hujumidan mudofaa va quruqlikdagi qoʻshinlarning birgalikdagi harakatlari koʻrsatildi.
Bunda kichik komandirlarning zamonaviy raqamli texnologiyalardan foydalangan holda mustaqil qaror qabul qilish koʻnikmalari va boshqaruv mahorati darajasi, shuningdek, harbiy xizmatchilarning tez oʻzgarib borayotgan jangovar vaziyat sharoitida jang maydonida zamonaviy qurol-yarogʻ va texnikani samarali qoʻllash boʻyicha kasbiy mahoratini baholashga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻquv yakunida Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni boʻlinmalarning tayyorgarligi va ularning birgalikdagi harakatlarida erishilgan uygʻunlik darajasini yuqori baholadi.
Davlatimiz rahbari Qurolli Kuchlarning qoʻmondonlik tarkibi bilan boʻlgan suhbatda dunyoda xavfsizlikka tahdidlar avj olayotgan bugungi tahlikali kunlarda Qurolli Kuchlarimiz salohiyatini yanada mustahkamlash, xalq va armiya birdamligini taʼminlash, yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash harbiy sohadagi islohotlarning oʻzagini tashkil etishi kerakligini taʼkidladi.

Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью полигона Сил специальных операций в Ташкентской области.
По инициативе Президента нашей страны в последние годы все полевые учебные центры и войсковые части Министерства обороны были модернизированы и приведены в соответствие с международными стандартами.
Логическим продолжением этой работы стал новый полигон Сил специальных операций, созданный с учетом зарубежного опыта и современных тенденций обучения войск, позволяющий организовывать эффективную подготовку специальных подразделений.
На объектах полигона созданы необходимые условия для совершенствования боевых навыков и эффективной подготовке личного состава, а также повышения его морально-психологической устойчивости.
Глава государства ознакомился с новыми методиками организации занятий по боевой и специальной подготовке и принял участие в наблюдении за активной фазой проводимого учения с подразделениями Вооруженных Сил.
В ходе учения продемонстрированы боевые возможности и достигнутый уровень слаженности совместного боевого применения подразделений различных родов войск, а также новые цифровые системы управления войсками и оружием.
Показаны эффективные методы и способы использования беспилотных летательных аппаратов при проведении различных боевых операций, совместные действия воздушного десанта, артиллерии, авиации, ПВО и сухопутных войск в ходе выполнения различных учебно-боевых задач.
При этом особое внимание было уделено оценке уровня навыков самостоятельного принятия решений и управленческого мастерства младших командиров с применением современных цифровых технологий, а также профессионального мастерства военнослужащих в эффективном применении современного вооружения и техники, в условиях быстроменяющейся боевой обстановки на поле боя.
В завершении учения Верховным Главнокомандующим Вооруженными Силами дана высокая оценка готовности подразделений и достигнутому уровню слаженности совместных действий.
В беседе с командным составом Вооруженных Сил главой государства было подчеркнуто, что в нынешнее тревожное время, когда в мире усиливаются угрозы безопасности, дальнейшее укрепление потенциала Вооружённых Сил с совершенствованием профессионального мастерства, а также обеспечение единства народа и армии с воспитанием молодёжи в духе патриотизма должны составлять основу проводимых военных реформ.