Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yigʻilishidan soʻng Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev Chirchiq aviatsiya taʼmirlash zavodiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari korxonada amalga oshirilgan keng koʻlamli modernizatsiya natijalari hamda uning yangi yuqori texnologik boʻlinmalari faoliyati bilan tanishdi.
Zavod negizida MDH va mintaqamizda yagona boʻlgan “Airbus” vertolyotlariga texnik xizmat koʻrsatish markazi ishga tushirilgan.
Markaz Fransiyaning “Airbus” kompaniyasi tomonidan rasmiy sertifikatsiyadan oʻtkazilgan boʻlib, ishlab chiqarish yuqori saviyada tashkil etilgani, xalqaro standartlar va ishlab chiqaruvchi tomonidan belgilangan talablarga muvofiqligi tasdiqlangan. Bu yerda Gʻarb aviatexnikasining zamonaviy modellari, shu jumladan, H-125, H-215 va H-130 rusumli vertolyotlar uchun servis va taʼmirlash ishlarining toʻliq zanjiri yoʻlga qoʻyilgan.
Markaz Oʻzbekistonni “Airbus” vertolyotlariga texnik xizmat koʻrsatish va ularni ekspluatatsiya qilish boʻyicha muhim mintaqaviy xabga aylantirish imkonini beradi.
Mamlakatimiz yetakchisi markaz imkoniyatlari bilan tanishdi va mutaxassislar bilan muloqot qildi.
Shu yerning oʻzida Prezidentimizga zavodning Su-25 harbiy samolyotlarini kapital taʼmirlash va chuqur modernizatsiya qilish boʻyicha yangilangan sexlari taqdimot qilindi. Ilgʻor texnologiyalarni joriy qilish hisobiga endilikda korxonada texnikani zamonaviy navigatsiya tizimlari, tungi koʻrish qurilmalari va bortdagi oʻzini himoya qilish komplekslari bilan jihozlash ishlari amalga oshirilmoqda.

On January 13, upon completing an expanded meeting of the Security Council, President of the Republic of Uzbekistan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Shavkat Mirziyoyev visited “Chirchik Aircraft Repair Plant” state enterprise.
The Head of State got acquainted with the results of the major modernization of the enterprise and activities of the new high-tech divisions.
The plant has established the only service center for Airbus helicopters in the CIS and our region.
The center has been officially certified by the French company Airbus, confirming its high level of production organization and compliance with international standards and the manufacturer's requirements. The center provides a full range of technical services and repairs for modern Western aircraft, including the H-125, H-215, and H-130 helicopter models.
The center allows Uzbekistan to become a key regional hub for the maintenance and operation of Airbus helicopters.
The Head of State familiarized himself with the capabilities of the center and talked with specialists.
Here, the President was also presented with the activities of the renovated factory workshops for the overhaul and deep modernization of Su-25 military aircraft. Thanks to the introduction of advanced technologies, the enterprise now equips aircraft with modern navigation systems, night vision devices, and onboard self-defense systems.
Following the visit, the President set tasks for further strengthening the potential of the country's defense-industrial complex.