Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yigʻilishidan soʻng Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev Chirchiq aviatsiya taʼmirlash zavodiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari korxonada amalga oshirilgan keng koʻlamli modernizatsiya natijalari hamda uning yangi yuqori texnologik boʻlinmalari faoliyati bilan tanishdi.
Zavod negizida MDH va mintaqamizda yagona boʻlgan “Airbus” vertolyotlariga texnik xizmat koʻrsatish markazi ishga tushirilgan.
Markaz Fransiyaning “Airbus” kompaniyasi tomonidan rasmiy sertifikatsiyadan oʻtkazilgan boʻlib, ishlab chiqarish yuqori saviyada tashkil etilgani, xalqaro standartlar va ishlab chiqaruvchi tomonidan belgilangan talablarga muvofiqligi tasdiqlangan. Bu yerda Gʻarb aviatexnikasining zamonaviy modellari, shu jumladan, H-125, H-215 va H-130 rusumli vertolyotlar uchun servis va taʼmirlash ishlarining toʻliq zanjiri yoʻlga qoʻyilgan.
Markaz Oʻzbekistonni “Airbus” vertolyotlariga texnik xizmat koʻrsatish va ularni ekspluatatsiya qilish boʻyicha muhim mintaqaviy xabga aylantirish imkonini beradi.
Mamlakatimiz yetakchisi markaz imkoniyatlari bilan tanishdi va mutaxassislar bilan muloqot qildi.
Shu yerning oʻzida Prezidentimizga zavodning Su-25 harbiy samolyotlarini kapital taʼmirlash va chuqur modernizatsiya qilish boʻyicha yangilangan sexlari taqdimot qilindi. Ilgʻor texnologiyalarni joriy qilish hisobiga endilikda korxonada texnikani zamonaviy navigatsiya tizimlari, tungi koʻrish qurilmalari va bortdagi oʻzini himoya qilish komplekslari bilan jihozlash ishlari amalga oshirilmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Чирчикский авиационный ремонтный завод
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 13 января по завершении расширенного заседания Совета безопасности посетил Чирчикский авиационный ремонтный завод.
Глава государства ознакомился с результатами масштабной модернизации предприятия и деятельностью новых высокотехнологичных подразделений.
На базе завода был создан единственный на территории СНГ и нашего региона центр по обслуживанию вертолетов марки «Airbus».
Центр прошёл официальную сертификацию французской компании «Airbus», подтвердив тем самым высокий уровень организации производственной деятельности, а также соответствие международным стандартам и установленным требованиям производителя. Здесь налажен полный цикл технического сервиса и ремонта современных западных образцов авиатехники, включая вертолёты модели H-125, H-215 и H-130.
Центр позволяет Узбекистану стать ключевым региональным узлом для обслуживания и эксплуатации вертолетов Airbus.
Глава государства ознакомился с возможностями центра и побеседовал со специалистами.
Здесь же Президенту была представлена деятельность обновленных заводских цехов по капитальному ремонту и глубокой модернизации военных самолетов Су-25. Благодаря внедрению передовых технологий теперь на предприятии осуществляется оснащение техники современными системами навигации, приборами ночного видения и комплексами бортовой самообороны.
По итогам визита Президент поставил задачи по дальнейшему укреплению потенциала оборонно-промышленного комплекса страны.