Prezident Shavkat Mirziyoyev “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati faoliyatining kelgusidagi vazifalari va rejalari yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Energetik xavfsizlikni taʼminlash va iqtisodiyot tarmoqlariga energiya resurslarini uzluksiz yetkazib berish mamlakat taraqqiyotining muhim omillaridan hisoblanadi. Shu nuqtayi nazardan, gaz sohasida ishlab chiqarish samaradorligini oshirish, zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etish va geologiya-qidiruv ishlarini kuchaytirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Taqdimotda “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati oldida turgan eng asosiy vazifa tabiiy gaz zaxiralarini oshirish va qazib chiqarish hajmlarini koʻpaytirish ekani qayd etildi. Kompaniya kunlik gaz qazib chiqarish hajmini 66 million kub metrdan 70 million kub metrga koʻpaytirish, bu yil kamida 25,4 milliard kub metr gaz qazib chiqarish choralarini koʻrishi zarurligi taʼkidlandi.
Mavjud imkoniyatlarni ishga solish boʻyicha takliflar koʻrib chiqildi.
Gaz zaxiralarini oʻstirish uchun yangi istiqbolli investitsiya bloklarini shakllantirish, investorlarga berilgan ayrim maydonlarda esa ishlarni jadallashtirish va samaradorligini oshirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Nafta ishlab chiqarish hozirda quvvatning 70 foizida amalga oshirilayotgani, mahsulot esa 50 foiz arzon narxlarda eksport qilinayotgani koʻrsatib oʻtildi. Naftadan polimer mahsulotlari ishlab chiqarilsa, qoʻshilgan qiymatni 6 karra oshirish imkoniyati borligini hisobga olib, mavjud quvvatlarni toʻliq ishlatish choralarini koʻrish topshirildi.
“Oʻzbekneftgaz”ning moliyaviy holatini yaxshilash chora-tadbirlari ham koʻrib chiqildi.
Yigʻilishda neft-gaz sohasida oʻgʻrilik va korrupsiya holatlariga qarshi kurashish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.
Sohadagi korrupsion xavflarni oldini olish maqsadida “Oʻzbekneftgaz” tuzilmasida raisning alohida oʻrinbosari lavozimi kiritilib, komplayens va korrupsiyaga qarshi ichki nazorat xizmati tashkil etildi. Tizimdagi har qanday noqonuniy holatni tezkor aniqlash va oldini olish boʻyicha samarali tizim yaratish vazifasi qoʻyildi.

Рассмотрены планы по увеличению добычи природного газа и трансформации отрасли
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ​​презентацией о дальнейших задачах и планах акционерного общества “Узбекнефтегаз”.
Обеспечение энергетической безопасности и бесперебойного снабжения отраслей экономики энергоресурсами является одним из важных факторов развития страны. Исходя из этого, особое внимание уделяется повышению производительности, широкому внедрению современных технологий и усилению геологоразведочных работ в газовой отрасли.
На презентации подчеркивалось, что основной задачей акционерного общества “Узбекнефтегаз” является увеличение запасов природного газа и объемов его добычи. Отмечено, что компании необходимо принять меры к увеличению суточной добычи газа с 66 миллионов кубометров до 70 миллионов кубометров и производства не менее 25,4 миллиардов кубометров газа в этом году.
Рассмотрены предложения по задействованию имеющихся возможностей.
Подчеркнуто, что в целях наращивания газовых запасов необходимо сформировать новые перспективные инвестиционные блоки, а также ускорить работы и повысить их эффективность на некоторых площадках, предоставленных инвесторам.
Указано на то, что мощности по производству нафты ныне задействованы на 70 процентов, а продукция экспортируется дешевле на 50 процентов. С учетом того, что переработка нафты в полимерную продукцию позволяет увеличить добавленную стоимость в 6 раз, было поручено принять меры по полной загрузке имеющихся мощностей.
Кроме того, были рассмотрены меры по улучшению финансового состояния “Узбекнефтегаза”.
На совещании особое внимание уделено вопросам борьбы с хищениями и коррупцией в нефтегазовой отрасли.
Для предупреждения коррупционных рисков в структуре компании введена отдельная должность заместителя председателя, а также создана служба комплаенса и внутреннего антикоррупционного контроля. Поставлена задача сформировать в отрасли эффективную систему оперативного выявления и предупреждения любых нарушений закона.
Президент дал ответственным лицам соответствующие поручения по углублению трансформации в нефтегазовом секторе, увеличению запасов и объемов добычи газа, а также укреплению финансовой дисциплины.