Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkentda barpo etilayotgan “Yangi Oʻzbekiston” universiteti va Oʻzbekiston Milliy kutubxonasi binolarining qurilishini koʻzdan kechirdi.
Mamlakatimizda iqtisodiyotning strategik tarmoqlarini ilmiy asosda rivojlantirish, innovatsiya va yuqori qoʻshilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish ustuvor vazifalardan biri hisoblanadi. Bu jarayon, avvalo, zamonaviy bilim va amaliy koʻnikmalarga ega boʻlgan malakali kadrlar tayyorlash bilan uzviy bogʻliq.
Shu maqsadda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 23-iyundagi qaroriga muvofiq “Yangi O‘zbekiston” universiteti tashkil etilgan.
Universitetning Yangi Toshkentda barpo etilayotgan binolari majmuasining dastlabki qiymati 200 million dollar bo‘lib, 50 gektar maydonni qamrab oladi.
Loyiha Yangi Toshkent shahrini barpo etish direksiyasi buyurtmasi asosida turkiyalik mutaxassislar bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan. Qurilish ishlari “Özgüven” kompaniyasi tomonidan amalga oshirilmoqda. Universitet binolarini 2027-yilda foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Majmua tarkibida 10 ming talabaga moʻljallangan 5 ta fakultet, rektorat, ming oʻrindan ortiq joyga ega kutubxona, muzey, koʻrgazmalar zali, multimedia xonalari barpo etiladi. Shuningdek, talabalar uchun ming oʻrinli sport majmuasi va suzish havzasi, professor-oʻqituvchilar va talabalarga moʻljallangan 2 ming oʻrinli yotoqxonalar hamda oshxonalar quriladi.
Ayni paytda qurilish ishlari uch bosqichda olib borilmoqda. Davlatimiz rahbari loyihaning asosiy parametrlari, taʼlim jarayoni uchun yaratiladigan infratuzilma va sharoitlarga alohida eʼtibor qaratdi. Yoshlarning ilmiy va intellektual salohiyatini roʻyobga chiqarishda bunday zamonaviy taʼlim dargohlarining ahamiyati alohida qayd etildi.
– Ushbu universitetda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, ta’lim dasturlari boshqa oliy o‘quv yurtlari uchun andoza bo‘lishi kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Boshqa oliy o‘quv yurtlarini ham shu tarzda ta’mirlash, jihozlash, ta’limga ilg‘or texnologiyalarni jalb etish yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, qariyb 4 gektar maydonda Oʻzbekiston Milliy kutubxonasining yangi binosini barpo etish ishlari amalga oshirilmoqda. Inshoot milliy meʼmorchilik anʼanalari va zamonaviy arxitektura yechimlarini uygʻunlashtirgan holda loyihalashtirilgan.
Toʻrt qavatli binolarning umumiy maydoni 30 ming kvadrat metrdan ziyod boʻlib, bir vaqtning oʻzida 1 ming 420 nafar kitobxonga xizmat koʻrsatish imkonini beradi. Kutubxona fondlarini saqlash, hisobga olish, xavfsizligini taʼminlash va sterilizatsiya qilish uchun maxsus yuqori texnologiyali xonalar tashkil etiladi.
Majmua koʻp funksiyali boʻlib, xalqaro va milliy yirik kutubxonalarning elektron bazalariga onlayn ulanish imkoni yaratiladi. Koʻzi ojiz fuqarolar uchun maxsus oʻqish va tadqiqot muhiti yoʻlga qoʻyiladi. Shuningdek, tashrif buyuruvchilar uchun 300 oʻrinli kafe, galereya, yengil sport oʻyinlari maydonchalari va dam olish hududlari barpo qilinadi.
Prezidentimiz ushbu kutubxona Yangi Toshkentda barpo etilayotgan taʼlim va maʼrifat maskanlarining tizimida muhim oʻrin tutib, yosh avlodning intellektual rivoji uchun mustahkam zamin boʻlishini taʼkidladi. Ilm-fan va maʼnaviyatga sarmoya kiritgan davlatning iqtisodiy salohiyati ham barqaror va yuqori boʻlishi qayd etildi.
Zamonaviy kutubxona imkoniyatlaridan toʻlaqonli foydalanish uchun xodimlar axborot texnologiyalari va xalqaro standartlarni chuqur oʻzlashtirishi zarurligiga eʼtibor qaratildi.

Президент ознакомился с возведением учреждений образования и просветительства
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел ход строительства зданий Университета “Новый Узбекистан” и Национальной библиотеки Узбекистана в Новом Ташкенте.
Среди приоритетных задач в нашей стране – развитие стратегических отраслей экономики на научной основе, расширение инноваций и производства продукции с высокой добавленной стоимостью. Этот процесс, прежде всего, неразрывно связан с подготовкой квалифицированных кадров, обладающих современными знаниями и практическими навыками.
С этой целью согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 23 июня 2021 года создан университет “Новый Узбекистан”.
Новый комплекс вуза в Новом Ташкенте, первоначальная стоимость которого составляет 200 миллионов долларов, займет площадь в 50 гектаров.
Проект разработан в сотрудничестве с турецкими специалистами по заказу Дирекции по строительству Нового Ташкента. Строительные работы осуществляет компания “Özgüven”. Ввод в эксплуатацию университетского комплекса запланирован на 2027 год.
На территории комплекса будут построены 5 факультетов на 10 тысяч студентов, ректорат, библиотека на более чем 1000 мест, музей, выставочный зал и мультимедийные кабинеты. Также для студентов и преподавателей будет построен спортивный комплекс на 1 000 мест, жилые корпуса вместимостью 2 000 человек, бассейн и столовые.
Сейчас строительные работы ведутся в три этапа. Глава нашего государства уделил особое внимание основным параметрам проекта, инфраструктуре и условиям, создаваемым для учебного процесса. Отдельно подчеркнуто значение таких современных учебных заведений для реализации научно-интеллектуального потенциала молодежи.
– Созидательные работы, проводимые в этом университете, а также реализуемые здесь образовательные программы должны стать образцом для других высших учебных заведений, – подчеркнул глава нашего государства.
Ответственным лицам даны поручения по поэтапному обновлению и оснащению других вузов, а также по широкому внедрению в образовательный процесс передовых технологий.
Также на территории площадью около 4 гектаров ведутся работы по строительству нового здания Национальной библиотеки Узбекистана. Сооружение спроектировано с сочетанием традиций национального зодчества и современных архитектурных решений.
Общая площадь четырехэтажного здания составляет более 30 тысяч квадратных метров и позволит одновременно обслуживать 1420 читателей. Для хранения, учета, обеспечения безопасности и стерилизации библиотечных фондов будут созданы специальные высокотехнологичные помещения.
Комплекс будет многофункциональным и обеспечит онлайн-доступ к электронным базам данных крупнейших международных и национальных библиотек. Для граждан с нарушением зрения будет создана специальная среда для чтения и исследований. Для посетителей также будут построены кафе на 300 мест, галерея, спортивные площадки и зоны отдыха.
Президент подчеркнул, что эта библиотека займет важное место среди создаваемых в Новом Ташкенте образовательных и просветительских центров и станет прочной основой для интеллектуального развития молодого поколения. Отмечено, что у государства, инвестирующего в науку и просвещение, будет высоким экономический потенциал.
Подчеркнута важность глубокого освоения работниками информационных технологий и международных стандартов для эффективного задействования возможностей современной библиотеки.