O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
30-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Rossiya Prezidentining Novgorod viloyatidagi qarorgohiga hujum qilishga urinishni qat’iy qoraladi.
Bunday xatti-harakatlar barqarorlik va xavfsizlikka, shu jumladan uzoq muddatli tinchlikka erishishga qaratilgan sa’y-harakatlarga tahdid solishi ta’kidlandi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish nuqtayi nazaridan O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi, bo‘lajak tadbirlar rejasi muhokama qilindi.
Suhbat yakunida yetakchilar kirib kelayotgan yangi – 2026-yil munosabati bilan bir-birini samimiy qutlab, mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va farovonlik, ikki mamlakatning birodar xalqlariga esa tinchlik-osoyishtalik va bardavom ravnaq tiladilar.

On December 30, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
At the beginning of the conversation, the Head of our state strongly condemned the attempted attack on the residence of the President of Russia in the Novgorod region.
It was emphasized that such acts pose a threat to stability and security, including in the context of efforts to achieve long-term peace.
Issues related to the further development of Uzbek-Russian strategic partnership and alliance relations in the context of the implementation of high-level agreements were discussed.
The parties also exchanged views on topical issues on the international and regional agenda and discussed the schedule of upcoming events.
In conclusion, the leaders congratulated each other on the coming New Year 2026, sincerely wishing each other good health, happiness, and prosperity, and the brotherly peoples of the two countries peace and further prosperity.