Davlatimiz rahbari elchining samarali faoliyatini hamda Oʻzbekiston bilan Saudiya Arabistoni oʻrtasidagi har tomonlama sheriklik munosabatlarini rivojlantirish va mustahkamlashga qoʻshgan shaxsiy hissasini alohida taʼkidladi.
Turli darajalarda tizimli muloqot va faol aloqalar yoʻlga qoʻyilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash, toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar hajmi va qoʻshma korxonalar soni jadal oʻsib bormoqda. Saudiya Arabistonining yetakchi kompaniyalari bilan loyihalar portfeli 27 milliard dollardan oshdi.
“Yashil” energetika, qishloq xoʻjaligi, sogʻliqni saqlash, infratuzilmani rivojlantirish va boshqa ustuvor sohalarda loyiha hamda tashabbuslar amalga oshirilmoqda.
Madaniy-gumanitar almashinuvlar faollashdi. Joriy yilning oktabr oyida Saudiya Arabistonida Oʻzbekiston madaniyati kunlari yuqori saviyada oʻtkazildi. Mamlakatimiz Ar-Riyodda boʻlib oʻtgan Xalqaro kitob koʻrgazmasida ishtirok etdi.
Oʻzbekiston yetakchisi Saudiya Arabistoni Hukumatiga fuqarolarimizning Haj va Umra amallarini ado etishiga yaratilgan qulay sharoitlar uchun minnatdorlik bildirdi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Prezidenti Yusuf al-Utaybiyga Oʻzbekiston – Saudiya doʻstlik va koʻp tomonlama sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga qoʻshgan katta hissasi uchun “Doʻstlik” ordenini topshirdi.
Elchi uning diplomatik missiyasiga berilgan yuksak baho hamda Oʻzbekiston va Saudiya Arabistoni oʻrtasida keng koʻlamli hamkorlik rivojini har tomonlama qoʻllab-quvvatlayotgani uchun mamlakatimiz yetakchisiga chuqur minnatdorlik izhor etdi.

President of the Republic of Uzbekistan receives Ambassador of Saudi Arabia
On December 29, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Saudi Arabia Yousef Al Otaibi who is concluding his diplomatic mission in our country.
The Head of State specially noted the fruitful activities and personal contribution of the Saudi Arabian Ambassador to the development and strengthening of the comprehensive partnership between Uzbekistan and Saudi Arabia.
The established systematic dialogue and active contacts at various levels were noted with satisfaction. Trade turnover, direct investment, and the number of joint ventures are growing dynamically. The portfolio of joint projects with leading Saudi companies has exceeded $27 billion.
Projects and initiatives are being implemented in green energy, agriculture, healthcare, infrastructure development, and other priority areas.
Cultural and humanitarian exchange has intensified. In October this year, the Days of Uzbek Culture were held with great success in Saudi Arabia. Our country participated in the Riyadh International Book Fair.
The Leader of Uzbekistan conveyed his gratitude to the Government of Saudi Arabia for creating favorable conditions for our citizens to perform the Hajj and Umrah pilgrimages.
At the conclusion of the meeting, for his significant contribution to strengthening the friendship and multifaceted partnership between Uzbekistan and Saudi Arabia, the President of Uzbekistan awarded Yousef Al Otaibi the Order of "Dustlik".
The Ambassador expressed his deep gratitude to the Leader of our country for the high appreciation of his diplomatic mission and also thanked him for the comprehensive support for the development of full-scale cooperation between Uzbekistan and Saudi Arabia.