Surxondaryoning salohiyatini yanada toʻliq ishga solish boʻyicha vazifalar belgilab berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-dekabr kuni Surxondaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, ish oʻrinlarini yaratish va kambagʻallikni qisqartirish chora-tadbirlari yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Yaratilgan shart-sharoitlar va berilgan imtiyozlar hisobiga soʻnggi sakkiz yilda viloyatga 3 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilingan, 4 mingta sanoat korxonasi ishga tushirilgan. Sanoat hajmi ikki barobarga oshib, joriy yilda 17,2 trillion soʻmga yetishi kutilmoqda. Charm-poyabzal, zargarlik, qurilish materiallari va farmatsevtika kabi yangi tarmoqlar shakllangan.
Kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha ham yaxshi natijalarga erishildi. Joriy yilda 126 ming oila kambagʻallikdan chiqarilib, kambagʻallik darajasi 9,3 foizdan 5,6 foizgacha pasayishi kutilmoqda. “Toʻpalang” suv omboridan quvur tortish orqali Sherobod, Boysun, Bandixon, Muzrabot, Oltinsoy, Angor, Jarqoʻrgʻon va Denov tumanlarida yashovchi 2 million aholining ichimlik suv muammosi toʻliq hal etilgan.
Shunga qaramay, boy tabiiy resurslari va yetarli infratuzilmasi boʻla turib, Surxondaryo viloyati sanoat, qishloq xoʻjaligi, xizmatlar va turizm sohalarida qator hududlardan ortda qolayotgani qayd etildi. Xususan, viloyatda sanoat ishlab chiqarish hajmi Sirdaryo viloyatiga nisbatan 1,5 karra, Jizzax viloyatidan 1,8 barobar va Xorazm viloyatidan 2 barobar kam.
Meva-sabzavot eksporti ham Samarqand, Toshkent viloyati, Fargʻona va Xorazm koʻrsatkichlaridan past. Viloyatdagi qazilma boyliklar 600 milliard dollarga baholangani, biroq bu salohiyatning hatto 10 foizi ham ishga solinmagani qayd etildi.
Shu munosabat bilan viloyatni investitsiya, ish oʻrni, aholi daromadi va eksport surʼatlari eng tez oʻsadigan hududga aylantirish vazifasi qoʻyildi.
Yigʻilishda kelgusi yilda viloyatda aniqlangan 114 ta qazilma konlari zaxirasi asosida yangi loyihalarni amalga oshirish zarurligi taʼkidlandi. Kelgusi yilda ushbu konlarda 3,2 milliard dollarlik 91 ta loyihani boshlash, shundan 2 milliard dollarlik qismini ishga tushirish rejalari belgilandi.
Shuningdek, drayver loyihalar infratuzilmasiga 175 milliard soʻm ajratiladi, buning hisobiga 1 trillion 200 milliard soʻmlik 36 ta loyiha amalga oshirilib, 9 mingta ish oʻrni yaratiladi.
Turizm sohasi muhokama qilinar ekan, viloyatda atigi 47 ta mehmonxona faoliyat yuritayotgani, 4 va 5 yulduzli yoki brend mehmonxonalar mavjud emasligi qayd etildi. Boysun, Sangardak va Omonxona kabi yuqori turistik salohiyatga ega hududlar imkoniyatlarini toʻliq ishga solib, mehmonxonalarning sonini koʻpaytirish, yangi turizm yoʻnalishlari va obyektlarini tashkil etish zarurligi qayd etildi.
Qishloq xoʻjaligida meva-sabzavot ishlab chiqarishning 60 foizi Denov, Sherobod, Qumqoʻrgʻon, Jarqoʻrgʻon, Muzrabot va Sariosiyo tumanlari hissasiga toʻgʻri kelayotgani qayd etildi. Kelgusi yilda Angor, Qiziriq, Termiz, Uzun hamda ixtisoslashgan boshqa tumanlarda ham eksportni koʻpaytirish boʻyicha aniq loyihalar ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Yigʻilishda Surxondaryo viloyati hokimi shu kabi imkoniyatlarni ishga solish boʻyicha rejalarini taqdimot qildi.
Davlatimiz rahbari hududda yoʻllarni taʼmirlash, uy-joy qurish va ijtimoiy infratuzilmani yaxshilash boʻyicha ham koʻrsatmalar berdi.

Tasks on full utilization of Surkhandarya region’s potential defined
On December 24, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of socio-economic development, jobs creation and poverty reduction in Surkhandarya region.
Thanks to the conditions created and the preferences provided, over the past eight years the region has attracted $3 billion of foreign investment, and about 4 thousand industrial enterprises have been launched. It’s expected that the volume of industry will double and reach 17,2 trillion soums this year. Such new sectors have been created in the region, including manufacturing footwear, jewelry, construction materials and pharmaceuticals.
The good results have also been achieved in poverty reduction. According to estimates, 126 thousand of families will be lifted out of poverty this year, and the poverty level will decrease from 9,3 to 5,6 percent. The issue of drinking water has been fully resolved for 2 million people living in Sherabad, Baysun, Bandikhan, Muzrabat, Altynsay, Angor, Jarkurgan and Denau districts through the pipeline project from Topalang water reservoir.
Despite this, possessing rich natural resources and developed infrastructure, Surkhandarya region lags behind several regions in industry and agriculture, services and tourism. In particular, the volume of industrial output in the region is 1,5 times less than in Syrdarya region, 1,8 times less than in Djizzakh region, and 2 times less than in Khorezm region.
The export of fruits and vegetables also is also inferior to similar indicators of Samarkand, Tashkent, Fergana and Khorezm. It was noted that the deposits of natural resources of the region are estimated at $500 billion, however even 10 percent of this potential hasn’t been utilized.
In this regard, an objective was set to transform the region into the one with the most dynamic growth of investments, jobs, residents’ revenue and export.
The meeting highlighted the need to launch new projects next year based on the 114 deposits of natural resources identified in the region. Plans were outlined to start the implementation on their basis of 91 projects worth $3,2 billion, among which projects worth $2 billion must be launched already next year.
Moreover, 175 billion soums will be allocated for the infrastructure of driver initiatives, 36 projects worth 1 trillion 200 billion soums will be implemented at their expense and 9 thousand jobs will be created.
During the discussion of tasks in the sphere of tourism, it was noted that there are 47 hotels in the region, 4-star and 5-star, as well as brand hotels are absent. The necessity was emphasized to fully utilize the opportunities of the areas with high tourism potential, including Baysun, Sangardak and Omonkhon, increase the number of hotels, organize new touristic destinations and facilities.
It was noted that 60 percent of the production of fruits and vegetables in agriculture accounts for Denau, Sherabad, Kumkurgan, Jarkurgan, Muzrabat and Saryosiyo districts. A task was set to develop specific projects for the increase of export also in Angor, Kizirik, Termez and Uzun, as well as other specialized districts.
During the meeting, khokim of Surkhandarya region presented his plans on utilizing these and other opportunities.
The Head of our state also gave instructions regarding modernization of roads, construction of residential buildings and improvement of social infrastructure in the region.