Surxondaryoning salohiyatini yanada toʻliq ishga solish boʻyicha vazifalar belgilab berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-dekabr kuni Surxondaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, ish oʻrinlarini yaratish va kambagʻallikni qisqartirish chora-tadbirlari yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Yaratilgan shart-sharoitlar va berilgan imtiyozlar hisobiga soʻnggi sakkiz yilda viloyatga 3 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilingan, 4 mingta sanoat korxonasi ishga tushirilgan. Sanoat hajmi ikki barobarga oshib, joriy yilda 17,2 trillion soʻmga yetishi kutilmoqda. Charm-poyabzal, zargarlik, qurilish materiallari va farmatsevtika kabi yangi tarmoqlar shakllangan.
Kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha ham yaxshi natijalarga erishildi. Joriy yilda 126 ming oila kambagʻallikdan chiqarilib, kambagʻallik darajasi 9,3 foizdan 5,6 foizgacha pasayishi kutilmoqda. “Toʻpalang” suv omboridan quvur tortish orqali Sherobod, Boysun, Bandixon, Muzrabot, Oltinsoy, Angor, Jarqoʻrgʻon va Denov tumanlarida yashovchi 2 million aholining ichimlik suv muammosi toʻliq hal etilgan.
Shunga qaramay, boy tabiiy resurslari va yetarli infratuzilmasi boʻla turib, Surxondaryo viloyati sanoat, qishloq xoʻjaligi, xizmatlar va turizm sohalarida qator hududlardan ortda qolayotgani qayd etildi. Xususan, viloyatda sanoat ishlab chiqarish hajmi Sirdaryo viloyatiga nisbatan 1,5 karra, Jizzax viloyatidan 1,8 barobar va Xorazm viloyatidan 2 barobar kam.
Meva-sabzavot eksporti ham Samarqand, Toshkent viloyati, Fargʻona va Xorazm koʻrsatkichlaridan past. Viloyatdagi qazilma boyliklar 600 milliard dollarga baholangani, biroq bu salohiyatning hatto 10 foizi ham ishga solinmagani qayd etildi.
Shu munosabat bilan viloyatni investitsiya, ish oʻrni, aholi daromadi va eksport surʼatlari eng tez oʻsadigan hududga aylantirish vazifasi qoʻyildi.
Yigʻilishda kelgusi yilda viloyatda aniqlangan 114 ta qazilma konlari zaxirasi asosida yangi loyihalarni amalga oshirish zarurligi taʼkidlandi. Kelgusi yilda ushbu konlarda 3,2 milliard dollarlik 91 ta loyihani boshlash, shundan 2 milliard dollarlik qismini ishga tushirish rejalari belgilandi.
Shuningdek, drayver loyihalar infratuzilmasiga 175 milliard soʻm ajratiladi, buning hisobiga 1 trillion 200 milliard soʻmlik 36 ta loyiha amalga oshirilib, 9 mingta ish oʻrni yaratiladi.
Turizm sohasi muhokama qilinar ekan, viloyatda atigi 47 ta mehmonxona faoliyat yuritayotgani, 4 va 5 yulduzli yoki brend mehmonxonalar mavjud emasligi qayd etildi. Boysun, Sangardak va Omonxona kabi yuqori turistik salohiyatga ega hududlar imkoniyatlarini toʻliq ishga solib, mehmonxonalarning sonini koʻpaytirish, yangi turizm yoʻnalishlari va obyektlarini tashkil etish zarurligi qayd etildi.
Qishloq xoʻjaligida meva-sabzavot ishlab chiqarishning 60 foizi Denov, Sherobod, Qumqoʻrgʻon, Jarqoʻrgʻon, Muzrabot va Sariosiyo tumanlari hissasiga toʻgʻri kelayotgani qayd etildi. Kelgusi yilda Angor, Qiziriq, Termiz, Uzun hamda ixtisoslashgan boshqa tumanlarda ham eksportni koʻpaytirish boʻyicha aniq loyihalar ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Yigʻilishda Surxondaryo viloyati hokimi shu kabi imkoniyatlarni ishga solish boʻyicha rejalarini taqdimot qildi.
Davlatimiz rahbari hududda yoʻllarni taʼmirlash, uy-joy qurish va ijtimoiy infratuzilmani yaxshilash boʻyicha ham koʻrsatmalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 24 декабря провел совещание по мерам социально-экономического развития, созданию рабочих мест и сокращению бедности в Сурхандарьинской области.
Благодаря созданным условиям и предоставленным льготам за последние восемь лет в область привлечено 3 миллиарда долларов иностранных инвестиций, введено в эксплуатацию около 4 тысяч промышленных предприятий. Ожидается, что в этом году объем промышленности удвоится и достигнет 17,2 триллиона сумов. В регионе появились такие новые отрасли, как изготовление кожевенно-обувных, ювелирных изделий, производство строительных материалов, фармацевтика.
Хорошие результаты достигнуты и в сокращении бедности. Согласно прогнозам, в этом году из бедности будут выведены 126 тысяч семей, а уровень бедности снизится с 9,3 процентов до 5,6 процентов. За счет прокладки трубопровода от Топалангского водохранилища полностью решена проблема с питьевой водой для 2 миллионов человек, проживающих в Шерабадском, Байсунском, Бандиханском, Музрабатском, Алтынсайском, Ангорском, Джаркурганском и Денауском районах.
Несмотря на это, имея богатые природные ресурсы и развитую инфраструктуру, Сурхандарьинская область отстает от ряда регионов в промышленном и аграрном секторе, в сферах услуг и туризма. В частности, объем промышленного производства в регионе ниже в 1,5 раза, чем в Сырдарьинской области, в 1,8 раза, чем в Джизакской области и в 2 раза, чем в Хорезмской области.
Экспорт плодоовощной продукции также уступает аналогичным показателям Самарканда, Ташкента, Ферганы и Хорезма. Отмечено, что залежи ископаемых ресурсов региона оцениваются в 600 миллиардов долларов, однако даже 10 процентов этого потенциала не задействовано.
В связи с этим была поставлена задача трансформировать область в регион с самым динамичным ростом инвестиций, рабочих мест, доходов населения и экспорта.
На совещании подчеркнута необходимость запуска в следующем году новых проектов на основе выявленных в регионе 114 месторождений полезных ископаемых. Обозначены планы по началу реализации на их базе 91 проекта на сумму 3,2 миллиарда долларов, из которых проекты на 2 миллиарда долларов должны быть запущены уже в следующем году.
Кроме того, на инфраструктуру драйверных инициатив будет выделено 175 миллиардов сумов. Благодаря этому будет реализовано 36 проектов общей стоимостью 1 триллион 200 миллиардов сумов и создано 9 тысяч рабочих мест.
В ходе обсуждения задач в сфере туризма было отмечено, что в регионе действуют всего 47 гостиниц, отсутствуют 4- и 5-звездочные, а также брендовые отели. Подчеркивалось, что необходимо в полной мере использовать возможности территорий с высоким туристическим потенциалом, таких как Байсун, Сангардак и Омонхона, увеличить количество гостиниц, организовать новые туристические направления и объекты.
Отмечено, что 60 процентов производства фруктов и овощей в сельском хозяйстве приходится на долю Денауского, Шерабадского, Кумкурганского, Джаркурганского, Музрабатского и Сарыасийского районов. Поставлена задача разработки конкретных проектов по увеличению экспорта также и в Ангорском, Кызырыкском, Термезском, Узунском и других специализированных районах.
На совещании хоким Сурхандарьинской области представил свои планы по задействованию этих и других возможностей.
Глава нашего государства также дал указания касательно ремонта дорог, строительства жилья и улучшения социальной инфраструктуры в регионе.