To‘qimachilik sanoatida yil yakunlari hamda kelgusi ustuvor vazifalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-dekabr kuni to‘qimachilik sanoatida 2025-yil yakunlari hamda kelgusi yil uchun ustuvor vazifalar yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Joriy yilda tarmoqda erishilgan natijalar, ishlab chiqarish va eksport ko‘rsatkichlarining o‘sish dinamikasi, shuningdek, 2026-yilga mo‘ljallangan maqsadli rejalar atroflicha ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, 2025-yilda to‘qimachilik sanoatida ishlab chiqarish hajmi 134 trillion so‘mni tashkil etgan. Xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish 2,1 milliard dollarga yetgan. Eksport hajmi esa 2,5 milliard dollarni tashkil etib, o‘tgan yilga nisbatan o‘sish ta’minlangan. Tarmoqda band aholi soni 623 ming nafarga yetgani, kelgusi yilda ushbu ko‘rsatkichni 650 ming nafargacha oshirish imkoniyati mavjudligi ta’kidlandi.
2026-yilda paxta xomashyosini qayta ishlashni yanada chuqurlashtirish hamda gazlama, trikotaj va tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatlaridan foydalanish darajasini oshirish ko‘zda tutilgan. Mahsulot ishlab chiqarish hajmini 147 trillion so‘mga, eksportni esa 3,3 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Tarmoqqa 2,2 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilish reja qilingan. Buning evaziga 207 ming tonnalik sintetik, aralash ip, 397 million kvadrat metrlik gazlama, 224 million dona tikuv-trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish hamda 108 million kvadrat metr mato bo‘yash bo‘yicha qo‘shimcha quvvatlar barpo etiladi.
Shu bilan birga, tarmoqni barqaror rivojlantirishga to‘sqinlik qilayotgan ayrim omillar ham qayd etildi. Xususan, paxta tolasiga bo‘lgan talabning bir qismi import hisobiga qoplanayotgani, moliyaviy resurslar qiymatining yuqoriligi, tashqi bozorlarda logistika xarajatlari ortishi va ayrim yo‘nalishlarda malakali mutaxassislar yetishmasligi soha oldida turgan dolzarb vazifalar sifatida ko‘rsatib o‘tildi.
Ushbu muammolarni hal etish maqsadida 2026-yil uchun aniq chora-tadbirlar ishlab chiqilgan. Jumladan, korxonalarga aylanma mablag‘ uchun 200 million dollar miqdorida imtiyozli kredit ajratish, 138 ta korxonani moliyaviy sog‘lomlashtirish, 100 ta yangi korxonani eksport faoliyatiga jalb qilish rejalashtirilmoqda.
Xalqaro standart va sertifikatlarni joriy etishga alohida e’tibor qaratiladi. “Better Work”, “BCI”, “FWF”, “Organic EU” kabi dasturlar 60 ta korxonada tatbiq etiladi, moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari 15 ta korxonada joriy qilinadi. Shuningdek, tayyor mahsulotlar sifati bo‘yicha 24 turdagi tahlillarni o‘tkazuvchi zamonaviy to‘qimachilik laboratoriyasi tashkil etiladi.
Tarmoqda raqamlashtirishni jadallashtirish, ERP tizimlari va sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish orqali ishlab chiqarish samaradorligini oshirish ko‘zda tutilgan. Bu jarayonga 40 ta korxona jalb etiladi.
Xorijiy hamkorlikni kengaytirish doirasida xalqaro sorsing kompaniyalari va yirik brendlar bilan hamkorlikni kuchaytirish, marketing tadqiqotlari va xalqaro ko‘rgazmalarda ishtirok etish, xorijiy korxonalar relokatsiyasini rag‘batlantirish bo‘yicha aniq rejalar belgilab olingan.
Davlatimiz rahbari taqdim etilgan yondashuvlarni ma’qullab, tarmoqda tayyor mahsulot ulushini izchil oshirish, mahsulot tannarxini pasaytirish, investitsiya va eksport salohiyatini to‘liq ishga solish bo‘yicha mas’ullar oldiga aniq vazifalarni qo‘ydi. Barcha chora-tadbirlar tarmoqni barqaror, raqobatbardosh va yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqaradigan tizimga aylantirishga xizmat qilishi zarurligi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 декабря ознакомился с презентацией об итогах 2025 года и приоритетных задачах на следующий год в текстильной промышленности.
Рассмотрены достигнутые за год результаты, динамика роста показателей производства и экспорта в отрасли, а также планы на 2026 год.
Отмечено, что в 2025 году объем производства в текстильной промышленности составил 134 триллиона сумов. Сумма освоенных иностранных инвестиций достигла 2,1 миллиарда долларов. В экспорте обеспечен прирост по сравнению с прошлым годом – его объем составил 2,5 миллиарда долларов. Численность населения, занятого в этой отрасли, достигла 623 тысяч человек. Отмечено, что имеется возможность увеличить этот показатель до 650 тысяч человек в следующем году.
В 2026 году планируется дальнейшее углубление переработки хлопкового волокна и увеличения уровня загруженности мощностей по выпуску тканей, трикотажа и готовых изделий. Поставлена цель довести объем производства до 147 триллионов сумов, а экспорт – до 3,3 миллиарда долларов.
В отрасль планируется привлечь 2,2 миллиарда долларов иностранных инвестиций. В результате будут созданы дополнительные мощности по производству 207 тысяч тонн синтетической и смесовой пряжи, 397 миллионов квадратных метров тканей, 224 миллиона единиц швейно-трикотажной продукции, а также по окраске 108 миллионов квадратных метров текстиля.
Вместе с тем отмечены и определенные факторы, сдерживающие устойчивое развитие индустрии. В частности, в качестве актуальных задач в отрасли указано, что часть потребности в хлопковом волокне покрывается за счет импорта, финансовые ресурсы имеют высокую стоимость, на внешних рынках растут логистические расходы, а также наблюдается нехватка квалифицированных специалистов по отдельным направлениям.
Для решения этих проблем разработаны конкретные меры на 2026 год. В частности, планируется выделить предприятиям льготные кредиты в размере 200 миллионов долларов на пополнение оборотных средств, провести финансовое оздоровление 138 предприятий, а также привлечь к экспортной деятельности 100 новых предприятий.
Особое внимание будет уделено внедрению международных стандартов и сертификатов. На 60 предприятиях будут внедрены программы “Better Work”, “BCI”, “FWF”, “Organic EU”, еще на 15 предприятиях – международные стандарты финансовой отчетности. Кроме того, будет создана современная текстильная лаборатория, способная проводить анализ качества готовой продукции по 24 направлениям.
За счет внедрения ERP-систем и технологий искусственного интеллекта планируется ускорить цифровизацию и повысить производственную эффективность в отрасли. Этим процессом будет охвачено 40 предприятий.
В рамках расширения международного сотрудничества разработаны планы по укреплению взаимодействия с международными сорсинговыми компаниями и крупными брендами, участию в маркетинговых исследованиях и международных выставках, а также по стимулированию релокации зарубежных предприятий.
Одобрив предложенные подходы, глава нашего государства поставил перед ответственными лицами конкретные задачи по последовательному увеличению доли готовой продукции, снижению ее себестоимости, а также полному задействованию инвестиционного и экспортного потенциала легкой промышленности. Подчеркнуто, что все принимаемые меры должны способствовать трансформации отрасли в устойчивую и конкурентоспособную систему, производящую продукцию с высокой добавленной стоимостью.