Oʻzbekiston va AQSH yetakchilari telefon orqali muloqot qildilar
23-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Amerika Qoʻshma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Davlatimiz rahbari suhbat avvalida AQSH Prezidentini yaqinlashib kelayotgan yangi yil bayramlari bilan tabriklab, doʻst Amerika xalqiga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.
Donald Tramp, oʻz navbatida, Oʻzbekiston yetakchisi va xalqiga oʻzining hamda AQSH xalqining samimiy salomi hamda tabriklarini yoʻllab, yangi yilda baxt-saodat, muvaffaqiyatlar va yangi zafarlar tiladi.
Prezidentlar oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosining borishini, shuningdek, Oʻzbekiston – AQSH strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish istiqbollarini batafsil koʻrib chiqdilar.
Davlatimiz rahbari Prezident Donald Trampning joriy yilda ichki va tashqi siyosatda erishgan muvaffaqiyatlariga yuksak baho berib, uning oʻtkir xalqaro inqirozlar va mojarolarni hal etish borasidagi samarali saʼy-harakatlarini alohida taʼkidladi.
Ikki tomonlama siyosiy muloqot va almashinuvlar, ayniqsa, yetakchilar darajasida faollashib, mamlakatlarimiz oʻrtasidagi strategik sheriklikni rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab bergani va uni aniq mazmun bilan boyitgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Fuqaro aviatsiyasi, avtosanoat, togʻ-kon sanoati, qishloq xoʻjaligi, infratuzilma, energetika va kimyo, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va boshqa sohalarda oʻnlab milliard dollarlik qoʻshma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Amaldagi loyiha va dasturlarni samarali ilgari surish hamda yangilarini ishlab chiqish maqsadida Amerika – Oʻzbekiston ishbilarmonlar va investitsiyalar kengashi tashkil etildi. Qoʻshma Investitsiya fondini taʼsis etish boʻyicha faol ish olib borilmoqda.
Hududlar oʻrtasidagi hamkorlikning yangi mexanizmi ishga tushirildi. Oʻzbekistonning uchta viloyati delegatsiyalari Amerika shtatlari bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish uchun ushbu mamlakatda boʻldi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalarga alohida eʼtibor qaratildi. Shu maʼnoda, koʻp tomonlama hamkorlik, jumladan, “С5+1” formatining ahamiyati taʼkidlandi.
Suhbat yakunida tomonlar oliy darajadagi faol muloqotlarni davom ettirish niyatini tasdiqladilar hamda amaliy hamkorlik boʻyicha qoʻshma tashabbus va dasturlarni ilgari surishga kelishib oldilar.
Oʻzbekiston Prezidenti Amerika yetakchisini oʻzi uchun qulay muddatda mamlakatimizga tashrif bilan kelishga taklif etdi.

On December 23, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the United States of America Donald Trump.
At the beginning of the conversation, the leader of Uzbekistan congratulated the U.S. President on the upcoming New Year holidays, wishing the friendly American people peace, well-being, and prosperity.
In turn, Donald Trump conveyed sincere greetings and warm congratulations to the leader and people of Uzbekistan on his own behalf and on behalf of the people of the United States, wishing them happiness, success, and new achievements in the New Year.
The presidents discussed in detail the implementation of agreements reached at the highest level, as well as further prospects for the development of Uzbek-American strategic partnership relations.
The President of Uzbekistan highly praised President Donald Trump's achievements in domestic and foreign policy this year, particularly emphasizing his productive efforts to resolve acute international crises and conflicts.
The increased intensity of bilateral political contacts and exchanges, especially at the leadership level, has been noted with satisfaction, opening a new stage in the development of the strategic partnership between the two countries and filling it with concrete content.
Joint projects worth tens of billions of dollars are being implemented in the fields of civil aviation, the automotive industry, mining, agriculture, infrastructure, energy and chemistry, information and communication technologies, and other areas.
The U.S.-Uzbekistan Business and Investment Council has been established to effectively promote existing projects and programs and develop new ones. Active work is underway to establish a joint investment fund.
A new mechanism for interaction between regions has been launched. Delegations from three regions of Uzbekistan have already visited the United States to establish cooperation with American states.
Particular attention is paid to issues on the international and regional agenda. In this context, the importance of multilateral cooperation, including the C5+1 format, is emphasized.
At the end of the conversation, sides reaffirmed their intention to continue active contacts at the highest level and agreed to promote joint initiatives and practical cooperation programs.